Windows gezgini istediğiniz konumda açılsın


Dosya gezgini istediğiniz konumda açılsın
Dosya gezginini (Windows gezgini) kullanmayan yoktur ve çoğu konuma bu sayede ulaşırız gel gelelim microsoft dosya gezininin varsayılan konumu için kullanıcılara sadece iki seçenek sunmuştur ; Bu bilgisayar

ve Hızlı erişim bu seçeneklerden birini tercih etmenin en kolay yolu ise çalıştır penceresine aşağıdaki komutu yazdıktan sonra ENTER tuşuna basmaktır.

control.exe folders

Açılan Dosya Gezgini seçenekler Penceresinde yeralan aşağı açılır menüden Hızlı erişim veya Bu bilgisayar dan birini tercih edebilirsiniz.

Dosya gezgini açılış konumu

Peki ama diyelimki Kullanıcının biri Dosya gezginine tıkladığında İndirilenler (Downloads) klasörünün veya Videolar yada "D:\" dizinin açılmasını istiyor bunu nasıl sağlayabiliriz ? Aşağıda basit şekilde Windows 10 da dosya gezginine (Windows gezgini) tıklandığında istenen konumu açmak için gerekli yöntem açıklanmıştır.

Dosya gezginine tıkladığınızda İndirilenler , belgelerim .. vs yi açsın

Mesela örneğimizde Dosya gezginine tıklandığında Videolar klasörünün açılmasını sağlayacağız. Bunun için sırası ile aşağıdaki adımları takip ediniz.

1. "C:\Windows" konumuna gidip Windows gezginini sağ tıklayın ve Gönder - Masaüstü (Kısayol oluştur) deyin

Dosya gezgini Kısayolu

2. Masaüstündeki Windows gezgini ikonuna sağ tıklayıp Özellikler deyin ve hedef kısmına açmak istediğiniz konumu girin mesela örneğimizde Videolar klasörünü açtırtacağız bu nedenle hedef kısmına aşağıdaki kodu girdik

explorer.exe shell:::{A0953C92-50DC-43bf-BE83-3742FED03C9C}

Ardından sırası ile "Uygula" ve "Tamam" butonlarına tıklayın.

Dosya gezginine tıkladığımda videolar açılsın

Windows gezgini ikonu değişti ise simge değiştir deyip üstteki boşluğa "explorer.exe" yazabilirsiniz. Sonrasında masaüstündeki bu ikona tıklayıp ilgili konumu açıp açmadığını kontrol edin.

3. Görev çubuğunuzda Dosya gezgini ikonu varsa sağ tıklayıp "Görev çubuğundan Kaldır" deyin ve yeni oluşturduğunuz ikonu sürükleyip görev çubuğuna bırakın. Artık Görev çubuğundaki Windows gezgini ikonuna tıkladığınızda "Videolar" klasörü açılacaktır. Sayfa sonundaki indirme linkinde 6 Adet hazır konum klasörü verilmiştir bunlardan istediğinizi görev çubuğunda konumlandırıp tıkladığınzda ilgili konumun açılmasını sağlayabilirsiniz.

Dosya gezgini konumları

Verilen hazır Dosya gezgini ikonlarının Tek tek hepsini yan yana da konumlandırabilir ve simgelerini değiştirerek kullanabilirsiniz bunun için "C:\Windows\system32\imageres.dll" konumunu kullanmanızı tavsiye ederim. Eğer dosya gezginine dokunmadan istediğiniz klasörü açmak isterseniz Görev çubuğunda yeralan Dosya gezginine sağ tıklayın ve ve buradan açmak istediğini konumu seçin.

Görev çubuğu dosya gezgini sağ tık

Elbette belgeler, Resimler ... gibi klasörlerin ikonlarını masaüstüne sürükleyip buradan da bir tıkla ilgili klasöre ulaşabilirsiniz.

- Windows gezginine tıkladığımızda belgelerim açılsın Burada

- Klasör görünüm seçeneklerine WSH ekleyin Burada

- Gizli dosya ve klasörleri Göster gizle çalışmıyor Burada

- Hızlı erişim ve bu Bilgisayar arasında kolay geçiş Burada

- Windows 10 da Dosya gezgini Bu bilgisayar menüsünü açsın Burada

- Başlat menüsüne dosya gezgini ilave edelim Burada

- Windows 10 dosya gezgininde Hızlı erişim olmasın Burada

- Dosya Gezgini Hızlı Erişim Araç Çubuğunu Özelleştirme Burada


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Fuat solmaz

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha