SSD disk ve defrag (birleştirme) işlemi


SSD disk ve defrag
Windowsta dosyalar sürekli olarak yazılıp, silinip yeniden boyutlandırıldığından, Bir dosya parçalar halinde birkaç konuma kaydedilmiş olabilir buna parçalanma adı verilir. Sabit diskteki bir dosyayı sildiğinizde,


o sırada bir boşluk bırakır. Bilgisayar, bu alanı üzerine yazılabilir olarak işaretler. Sorun, yeni verilerin muhtemelen bu boşluğa tam olarak uymamasıdır. Böylece işletim sistemi, dosyanın ilk kısmıyla boşluğu dolduracak ve ardından bir sonraki boşluğu arayacak kalan kısmı buraya yazacaktır ve bu da sürücüye yayılan veri parçalarına yol açacaktır. Bu durum sistemin bir konumdan diğerine atlamasını gerektireceğinden, ilgili dosyaları okumayı veya yazmayı daha zor hale getirir, bu da bilgisayar performansının yavaşlamasına neden olur. Disk birleştirme ; sabit sürücüde depolanan verilerin yeniden düzenlenmesi işlemidir. Birleştirme sayesinde sabit sürücünüze yayılmış tüm veri parçaları toplanır ve bir araya getirilir.

Disk parçalanması

Bilgisayar performansındaki en zayıf halka disktir, çünkü  RAM'den 100.000 kat ve İşlemciden (CPU) 2 milyon kat daha yavaştır. Bilgisayar performansı açısından, disk birincil darboğazdır bu nedenle de Performansına dikkat edilmelidir.

Mekanik sabit diskler Neden İyi Bir Birleştirmeye İhtiyaç Duyar?

Mekanik sabit diskler, verileri manyetik malzeme ile kaplanmış cam veya alüminyum plakalar üzerinde depolar. Plakalar dakikada binlerce devirde döner ve hassas okuma/yazma kafaları, yüzey okuma ve yazma bilgilerinin üzerinde gezinir. Eğer verileriniz düzgün bir çizgideyse bu , kafanın tek bir yerde kalarak tüm bu bit (byte) leri toplayabileceği anlamına gelir. Sürücü parçalanmışsa, istediğiniz verileri almak için kafanın her yere hareket etmesi gerekecektir. Birleştirme bu noktada eski donanımların okuma ve yazma hızına azda olsa katkı sağlayacaktır.

Disk Birleştirme nedir

Modern mekanik sabit diskler (HDD) , tasarımlarının mekanik sınırlamalarını genişletebilecek büyük arabelleklere sahiptir bu nedenle , modern bir diski birleştirmek bile muhtemelen gözle görülür bir performans artışıyla sonuçlanmayacaktır.

SSD ler için disk birleştirme (Defrag) gereklimi

SSD dediğimiz Katı hal sürücülerini birleştirmeniz gerekiyor mu? diye sorarsanız cevap HAYIR , bunun iki temel nedeni var .

1. Sonuçta SSD lerde disk birleştirme herhangi bir performans artışına sebep OLMAZ .Sabit diskler, mekanik kollar ve dönen plakalar kullanarak verileri bulurlar buda en az 15 ms'lik bir gecikme süresiyle dosyalar arasında hareket edebilirler demektir. Dosyalar parçalandığında bu süre artmaya başlar ve bu nedenle birleştirme, bir mekanik Sabit diskin hızını korumaya yardımcı olabilir. SSD ler ise dosyalar arasında mekanik bir hareket olmadan 0.1 ms'lik bir gecikme süresi ile hareket ederler buda disk birleştirmenin etkisini ortadan kaldırır.

SSD içeriği

2. İkinci neden, ise SSD'nizin sağlığı ile ilgilidir. Bir SSD'yi birleştirmenin onun ömrünü kısaltabileceği olasılığı vardır. SSD'lerin sınırlı bir yeniden yazma kapasitesi vardır. Bir SSD yi birleştirme işlemi, dosyaların sürücüdeki yeni konumlara yeniden yazılmasını gerektirdiğinden bir fayda sağlamadan SSD'nizin ömrünü azaltacaktır. Bunun yerine TRIM kullanmanız gerekir. Çalıştırdan aşağıdaki komutu verin

dfrgui

Karşınıza aşağıdaki gibi bir arayüz gelecektir.

SSD de disk birleştirme

Dizini seçip En iyi duruma getir derseniz TRIM uygulanacaktır. Gel gelelim Windows bunu otomatik yaptığı için normalde manuel TRIM uygulamanız da gereksizdir. Eğer eski bir Bilgisayarınız var ve biostan AHCI moduna aldığınızda mekanik sabit diskinizi görmüyorsa Registryden aşağıdaki anahtarlardan birine gidin (Sisteminizde hangisi bulunuyorsa)

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\msahci
HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\iaStorV

Sağ tarafta bulunan Start , REG_DWORD değerini "0" olarak değiştirin.

iastorv Reg dword değeri

Ardından Bilgisayarı yeniden başlatın. Açılışta BIOS ekranına girip AHCI modunu etkinleştirin.Windows açıldığında otomatik AHCI sürücüleri yüklemeye başlayacaktır. Yükleme tamamlandıktan sonra Blgisayarı yeniden başlatın.


5 Yorum Var
  1. Avatar for cankusa
  2. Avatar for TRWE_2012
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Musa Eroğlu
  5. Avatar for TRWE_2012

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha