Intel Turbo boost teknolojisi nasıl kapatılır


Intel Turbo boost teknolojisi nasıl kapatılır
İlk işlemcilerde herhangi bir soğutucuya gerek yoktu çünkü ısınmalarını gerektirecek kadar hızlı işlem yapmaları asla mümkün değildi. Fakat transistörler küçülmeye devam ettikçe ve daha yüksek oranlarda daha

fazla iş yapılmaya başlandığında ısı bir sorun oluşturmaya başladı ve işlemciler, yeterince uzun bir süre boyunca yüksek hızlarda çalışmaları halinde kendilerine zarar verebilecekleri bir noktaya ulaştılar böylece soğutma sistemleri kullanımı bir zorunluluk halini aldı. Bu problemle baş etmenin bir yolu, maksimum İşlemci (Cpu) saat frekansının bir soruna neden olacak kadar yükselmeyeceğinden emin olmaktı fakat çarpanı kilitlediğimizde performans sorunları oluşuyordu. Bir sonraki fikir, işlemcinin kendisinde Isı dedektörleri kullanmaktı böylece işlemci çalışma limitine yaklaşabiliyordu gel gelelim dedektör devreye girdiğinde işlemci kendini kapatıyor ve buda performans sorunu oluşturuyordu.

Turbo boost grafiği

Turbo boost , işlemcinin kullanabileceği maksimum güvenli frekanstan daha yüksek bir frekans kullanabilmesidir , bunu yapabilmesi için sıcaklık kredilerini takip eder "Turbo" frekansı, Sıcaklık (termal) krediler bitene kadar birkaç milisaniye kadar kullanılabilir, bu noktada işlemci daha yavaş, daha soğuk bir İşlemci (CPU) saat frekansına düşer ve tekrar kredi biriktirmeye başlar. Sonuç olarak işlemci, saniyede onlarca kez frekans değiştirebilir. Turbo Boost aşağıdaki etkenlere bağlıdır.

İşlemcideki mevcut iş yükü
Mevcut çekirdekler
İşlemci sıcaklığı
Mevcut ve gerekli güç tüketimi

Tipik olarak 2.0 GHz temel frekanslı dört çekirdekli bir işlemci Turbo Boost kullanarak 3,20 GHz'e kadar çarpan hızını arttırabilir .Intel Core i5, Core i7 ve bazı Core i3 işilemcilerde bulunan bu teknoloji bir çeşit dinamik Hızaşırtma (Overclock) tekniği kullanmaktadır. Masaüstü bilgisayarlarda bu hız artışı kullanıcı tarafından pek hissedilmez çünkü genellikle güçlü soğutucular kullanılır fakat dizüstü bilgisayarlarda (Laptop) Turbo boost devreye girdiğinde aşırı bir fan sesi duyarsınız ve bu gerçekten rahatsız edici olabilir.

Turbo boost özelliğini kapatalım

1. Eğer BIOS ta Turbo Boost özelliğini kapatmak için bir seçenek sunulmuşsa bunu kullanabilirsiniz gel gelelim çoğu bilgisayarın BIOS unda bu yeralmayabilir.

2. Bir diğer yöntem ise Güç seçenekleri altında yeralan en yüksek işlemci durumunu Yüzde olarak %100 altında bir değere ayarlamaktır. Bu konudaki ayrıntıları sayfa sonundaki linklerde bulabilirsiniz.

En yüksek işlemci durumu

3. Eğer bir tıkla Turbo boost teknolojisini devre dışı bırakmak istiyorsanız bu konuda Ücretsiz ve portable bir yazılımdan faydalanabilirsiniz. Throttle Stop adlı yazılımı Buradaki linkten indirip zipten çıkarttıktan sonra çalıştıralım karşımıza gelecek arayüzde sol tarafta yeralan "Disable Turbo" kısmına tik koyalım ve son olarak sol alt köşede aktif hale gelmiş olan save butonuna tıklayalım.

Throttle stop disable turbo

4. Üstteki yöntemlerden çok daha güvenli olan yöntem ise işlemci güç yönetimi altına işlemci performansını arttırma modu eklemektir böylece hem pilde hemde Prize takılı iken Devre dışı kısmın seçip Turbo boost un devre dışı kalmasını sağlayabiliriz.

İşlemci performansını arttırma modu

Bu modu bir tıkla eklemek için sayfa sonundaki linkten cpu_performans_arttirma.vbe dosyasını indirdikten sonra çalıştırmanız yeterlidir.

Vbs ile işlemci performansı arttırma modu

İlk tıklamada işlemci performansını arttırma modu ekler ikinci tıklamada ayarları varsayılana çevirir.

- İşlemci güç yönetiminde En Yüksek işlemci Frekansı yok Burada

- Sağ tuştan Intel grafik seçeneklerini kaldıralım Burada

- Intel HD grafik kartında Pil tasarrufu ayarı Burada

- Intelin yıldönümü işlemcisi i7-8086K piyasada Burada

- İntel Mobil işlemcilerinin i7 serisindeki U harfine DİKKAT Burada

- İşlemcimizin sanallaştırma özelliği açıkmı Burada


18 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Uğur Sancaktar
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Halit
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for Halit

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha