Dosya uzantıları nasıl gösterilir yada gizlenir


Dosya uzantılarını göster gizle
Windows işletim sisteminde birçok dosya uzantısı vardır mesela .docx adlı bir dosyanız varsa, Windows bunun bir Word belgesi olduğunu bilir ve onu Microsoft Word ile açar. Bir dosyanın uzantısının ne olduğunu

göremiyorsanız, bunun bir program mı yoksa bir belge mi veya medya dosyası mı olduğunu söylemek zordur bu nedenledirki Windows'u dosya uzantılarını gösterecek şekilde ayarlamak güvenlik açısından önemlidir. Mesela, PDF simgesini içeren "dosya" isimli bir belgeniz olabilir. Dosya uzantıları gizlendiğinde, bunun yasal bir PDF belgesi mi yoksa aslında PDF okuyucunuzun simgesini kendini gizlemek için kullanan kötü amaçlı bir yazılım mı olduğunu anlayamazssınız.

Windows'u dosya uzantılarını gösterecek şekilde ayarladıysanız, bunun "document.pdf" adlı güvenli bir belge mi yoksa "document.exe" gibi tehlikeli bir dosya mı olduğunu görebilirsiniz.

Windowsta Dosya adı uzantıları nasıl gösterilir

Dosya gezginini açtıktan sonra üst menüde yeralan üç noktaya tıklayın ve aşağı açılır menüden ; Görünüm - Göster - Dosya adı uzantıları kısmına tıklayın.

Dosya uzantılarını göster ayarı

Eğer Windows 10 gibi dosya gezgininin şerit arayüzünün yeraldığı bir işletim sistemi kullanıyorsanız bu durumda , Dosya gezgini görünüm menüsünde bulunan Göster / Gizle kısmına tıklayıp açılan menüde yeralan Dosya adı uzantıları kutucuğuna tik koymanız gerekecektir.

Dosya adı uzantısını göster - Gizle ayarı

Eğer Windows 11 de klasik dosya gezginini açmak isterseniz Buradaki başlığımıza gözatmanızda fayda var. Dilerseniz dosya gezgini görünüm seçenekleri üzerinden de dosya uzantılarını görünür hale getirebilirsiniz , bunun için çalıştır penceresinden aşağıdaki komutu verin.

Rundll32.exe shell32.dll,Options_RunDLL 7

Açılacak olan yeni pencerede , Bilinen dosya türleri için uzantıları gizle kutucuğundaki tiki kaldırın ve Uygula ve Tamam butonlarını kullanın.

Dosya uzantılarnı gizle ayarı

Dosya uzantılarını göster ayarının registrydeki yeri

Üstteki resimdeki ayarı yaptığınızda Registryde aşağıdaki anahtarda yeralan "HideFileExt" DWORD değeri değişmektedir.

Uzantıları göster

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced]
"HideFileExt"=dword:00000000

Uzantıları gizle

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced]
"HideFileExt"=dword:00000001

Registry kaydını ilgili anahtara gidip elle değiştirebileceğiniz gibi

hidefileext registry ayarı

Üstteki registry dosyalarının hazır hallerini sayfa sonundaki linkten de indirip kullanabilirsiniz. Ayrıca bir tıkla Dosyaları gizlemek ve yine bir tıkla gösterilmelerini sağlamak için bir VBscript te ilave ettik.

- Vbs de aynı scripte iki farklı işlem yaptırmak Burada

- Tek tıkla gizli dosyaları göstersin/gizlesin (vbs) Burada


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Kemal

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha