Windows nekadar sürede açılıyor ve yavaşlatan ne


Windows nekadar sürede açılıyor
Windowsun kaç sn de başladığı konusu özellikle yeni bilgisayar kullanıcıları arasında , bilgisayarlarının nekadar hızlı olduğunu kıyaslamanın bir ölçüsü olarak kullanılır halbuki windowsun tam yüklenmesi


mekanik sabit disk veya SSD sürücü kullanılmasına göre aşırı bir fark oluşturacaktır. İlaveten açılışta yüklenen yazılımlar , işlemci gücü , Ram dediğimiz hafızanın kapasitesi gibi etmenleri de yok sayamayız. Bu konuda birçok yazılım ve script mevcuttur gel gelelim çoğu sadece Windowsun nekadar sürede açıldığını ölçmekle yetinirler fakat açılışı geciktiren uygulamaları vermezler. İşte tam bu noktada , Windows Startup Timer isimli hem kurulumlusu hem portable (kurulumsuz) sürümü bulunan ücretsiz bir yazılım devreye girmektedir.

Windows Startup Timer ile açılış süresi ve geciklme sebebini öğrenin

Yazılımı sayfa sonunda indirme linkinden edinin ben portable olanını tercih ettim , indirdikten sonra zipten çıkartın ve çalıştırın. Karşınıza aşağıdaki gibi bir arayüz gelecektir.

Startup timer arayüzü

Burada tek yapmanız gereken şey Restart Computer butonuna tıklamaktır. Böylece sisteminiz yeniden başlayacak ve açılış süresi ölçüm işlemi gerçekleşecektir. Sistem açılırken eğer benim gibi Multiboot bir sistem kullanıyorsanız hangi sistemden açılması gerektiğini seçmeniz ardından kullanıcı şifresini girmeniz gerekir ki bu işlemler az da ola açılış süresini geciktirmektedir. Sistem ilk açıldığında karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

Tam açılış bekleniyor

Burada kırmızı ile aynen şu ifade yeralmaktadır ; Startup Timer sisteminizin Tam yüklenmesini beklemektedir , lütfen bekleyin ve herhangi bir eylemde bulunmayı hatta farenizi bile hareket ettirmeyin. Ardından ilgili ekran otomatik olarak kaybolacaktır. Birkaç saniye sonra aşağıdaki rapor karşınıza gelecektir.

Windows açılış hızını bul

Raporda masaüstünün Kaç sn de göründüğü tam yüklenme işleminin kaç sn de gerçekleştiği ve sisteminiz hakkında birkeç bilgi yeralmaktadır. Bunların hemen altında ise Sistem açılışına etki eden işlemlerin açılışa etkisi % de olarak verilmiştir. Mesela bendeki şu şekilde :

System - Startmenuexperiencehost.exe : 66,76%
System - Runtimebroker.exe : 19,47%
App - Windows Sidebar : 5,09%
System - Explorer.exe : 4,48%
System - Searchhost.exe : 1,83%
System - Svchost.exe : 1,16%

Eğer Send Result to Leaderboard butonuna tıklarsanız size Buradaki gibi açılış sürenizin kaydedildiği sayfa linkini verecektir. Elbette raporu HTML olarak kaydet seçeneği de özellik olarak eklenebilirmiş. Eğer sistem açılışınız süreniz çok yavaş ise buna neyin sebep olduğunu bulmanızda yardımcı olabilir.

- Sistemin son 10 açılış süresini bir tıkla bulun Burada

- Son BIOS zamanı süresi nedir nasıl bulunur Burada

- Windowsun açılış ve kapanış hızını programsız öğrenin Burada

- Windowsta açılışı geciktiren uygulamaları bulun Burada


7 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Normandia
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for salih
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for Tarık
  7. Avatar for Derya

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha