Kullanıcının şifre sona erme süresi nasıl belirlenir


Kullanıcının şifre sona erme süresini belirle
Windows işletim sisteminde kullanıcı şifresinin belirli bir süre sonunda sona ermesi özelliği mevcuttur. Normalde kapalı olan bu özelliği Microsoft ya kazara veya bilerek arasıra güncellemelerle açmaktadır.


Daha önce bu uyarıyı görmeyen kullanıcılardan bazıları sağ alt köşede beliren Windows oturum açma anımsatıcısı na anlam verememekte hatta telaşlanmaktadır. Yerel hesap kullanan Windows kullanıcılarının hiçbir işine yaramayan bu özelliği nasıl kapatabileceğinizi Buradaki makalemizde açıklamıştık.

Oturum açma anımsatıcısı

Gel gelelim bazen güvenlik amacıyla Sistem yöneticileri Şifre sona erme süresi ayarını aktif etmek isteyebilirler , hatta evdeki bilgisayarınızda farklı standart kullanıcılar varsa ve bu hesapları çocuklar ve onların arasıra ziyarete gelen arkadaşları kullanıyorlarsa çocukların şifrelerini belirli aralıklarla değiştirmelerini istiyor olabilirsiniz. Aşağıdaki makalemizde Parola sona erme süresi nasıl ayarlanır konusu ile ilgili ayrıntıları bulacaksınız.

Belirli bir süre sonunda kullanıcılar parola değiştirmek zorunda kalsın

Parolanıza geçerlik süresi atayabilmek için mevcut parolanızın geçerlilik süresini öğrenmeniz gerekir çünkü microsoft , belirleyeceğiniz gün sayısını kullanıcı parolanızın en son değiştirildiği tarihin üzerine ilave edecektir. Öncelike aşağıdaki komutu Yönetici yetkilerinde çalıştırılmış bir Komut istemi (Cmd) üzerinde çalıştırın.

net user %username%

Karşınıza aşağıdaki gibi bir çıktı gelecektir.

Parola süre sonu

Üstteki tabloda bizim için önemli olan , Parola süre sonu ve Parolanın en son nezaman ayarlandığı bilgisidir. Diyelimki günün tarihi 02.11.2022 olsun ve sizde kullanıcıların 90 günde bir şifre değiştirmelerini istiyor olun , bu durumda yapmanız gereken şey Parolanın en son ayarladığı tarih bilgisini göz önüne alarak (22.09.2022) bu tarihten sonraki her 90 günde bir kullanıcıların şifrelerini değiştirmelerini sağlamaktır. bunun için ise aşağıdaki komutu kullanmanız yeterlidir.

net accounts /MAXPWAGE:90

Komutun kullanıldığı cmd ekranını aşağıda görüyorsunuz.

Şifre geçerlilik süresi

22.09.2022 + 90 = 21.12.2022 Tarihinde kullanıcılar parola değişikliğine gideceklerdir ve bu tarihten sonra her 90 günde bir parolalarını değiştirmek zorunda kalacaklardır. Bunu da aşağıdaki resimde yeralan parola süre sonu bilgisinde görüyoruz.

Parola süresini değiştirdik

Dilerseniz Şifreler konusunda belirli kısıtlamalar da getirebilirsiniz mesela ;

Minimum şifre uzunluğu 5 karakterden oluşsun

net accounts /MINPWLEN:5

Son kullandığı iki şifreyi kullanmasın istiyorsanız

net accounts /UNIQUEPW:2

Görüldüğü üzere Microsoft şifreler üzerinde farklı ayarlar yapmamıza olanak tanımıştır.

- Windows rastgele kullanıcı şifresi oluştursun Burada


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Tarık

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha