Masaüstü sağ tuşuna ekranı kapat özelliği ekleyin


Masaüstü sağ tuşuna ekranı kapat özelliği ekleyin
Masaüstü sağ tuş menüsü oldukça faydalı özelliklerin toplandığı bir yerdir , eğer bilgisayarınız bir masaüstü ise monitörü kapatma konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamazssınız çünkü zaten üzerinde bir


açma kapatma düğmesi bulunacaktır , laptoplarda ise durum biraz daha farklıdır monitör dahili olduğundan genellikle böyle bir düğme bulunmaz şanslıysanız Fn tuşu ile kullanılabilecek bir kısayol atanmış olabilir fakat çoğu laptopta böyle bir kısayol yoktur , Peki ama ya monitörün ilgili düğmesi bozulduysa veya ekran bir camekan arkasında ve fiziksel erişimin bulunmadığı bir yerdeyse ? yada sık sık Laptopunuzda zaten az kalmış olan pilin bitmemesi için bir tıkla monitörünüzü kapatmak durumunda kalıyorsanız ?

Bu ve benzeri senaryolar için en pratik yol masaüstü sağ tuşunuza Ekranı kapat kısayolu eklemektir. Bu işi herhangi bir üçüncü parti yazılım kullanmadan kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Sağ tuşa ekranı kapat kısayolu nasıl eklenir

Sağ tuşa ekranı kapat kısayolu eklemek için bir powershell komutundan faydalanacağız fakat ilgili komutu sağ tuş üzerinden çağıracağız. Aşağıdaki resimde gördüğünüz kodların hazır hallerini sayfa sonundaki indirme linkinden edinebilirsiniz.

Sağ tuşa ekranı kapat ekleme registry kayıtları

Kodlar uygulandıktan sonra masaüstüne sağ tıklarsanız aşağıdaki gibi en dip kısımda "Ekranı Kapat" özelliği yeralacaktır, bu özellik kullanıldığında önce kısa süreliğine bir Cmd ekranı belirecek ardından ekran kapanacaktır.

Masaüstü sağ tuşunda ekranı kapat özelliği

Özelliği sağ tuşunuzdan silip varsayılan hale geri döndürmek için ise aşağıdaki Registry kaydını kullanmanız yeterlidir.

Windows Registry Editor Version 5.00

[-HKEY_CLASSES_ROOT\DesktopBackground\Shell\TurnOffDisplay]

Bu kaydın hazır hali yine sayfa sonundaki indirme linkinde yeralmaktadır. Eğer Masaüstünüze Ekranı kapat kısayolu oluşturmanın farklı bir yolunu arıyor veya ekranı kapatırken cmd penceresinin görünmemesini istiyorsanız bu durumda sayfa sonundan indireceğiniz klasör içerisinde yeralan Monitor_Kapat.vbe dosyasını sağ tuşunuza eklemeniz gerekecektir bunu yapmanın en kolay yöntemi ise Ec Menu isimli ücretsiz ve portable yazılımdan faydalanmaktır.

- Bir tıkla bilgisayar ekranını kapatın Burada

- Windows ekran kapanma süresini komutla değiştirin Burada


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for gürkan

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha