Bilgisayar ekranı yan veya ters döndü çözümü


Bilgisayar ekranı yan veya ters döndü çözümü
Bilgisayar ekranındaki görüntünün aniden yan veya ters dönmesi belkide en çok karşılaşılan sorunlardan biridir peki ama bu neden ve nasıl gerçekleşir ? Windows, herhangi bir ek yazılım olmadan bir klavye

kısayolu ile ekranı döndürebilir. Bu kısayollar Intel grafik sürücüleri tarafından sağlanır ve yalnızca bazı bilgisayarlarda etkindir, klavyede bir şeye basarken bilgisayarınızın ekranı aniden döndüyse, muhtemelen yanlışlıkla bu klavye kısayollarından birini kullanmışsınızdır.

Ekran Döndürme kısayolları

Eğer ekranınız döndü ise Fare kullanımı zor olacağından ilk yapılması gereken şey klavye kısayolları ile ekranı eski haline yani yatay şekline geri almaya çalışmaktır. Ekran döndürme kısayolları genellikle aşağıdaki gibidir.

Ekranı normale döndür Klavye kısayolu

Bir masaüstü bilgisayarımız varsa, bu klavye kısayolları genellikle dizüstü bilgisayarlar için ayrıldığından çalışmayabilir. Bu kısayolların Sol Alt yerine ALT GR ile çalıştıkları da olabilir, üsttekiler sizde çalışmadıysa aşağıdaki Klavye tuş kombinasyonlarını da denemenizde fayda olacaktır.

[CTRL] + Ok (Aşağı yukarı veya yan)
[CTRL] + [Alt] + Ok (Aşağı yukarı veya yan)
[CTRL] + [Shift] + Ok (Aşağı yukarı veya yan)

Ekranı döndüren bu kısayol tuşlarını değiştirebilir veya isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz bunun için ekranda herhangi bir yere sağ tıklayın ve grafik özellikleri kısmını seçin

Görüntü ayarları

Eğer Intel denetim masasına bir klavye kısayolu ile erişmek istiyorsanız Ctrl + Alt + F12 tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz. Açılan pencerede ya Ekran veya Seçenekler ve Destek kısmından İlgili kısayol tuşlarını devre dışı bırakabilirsiniz.

Intel seçenekler ve destek

Bilgisayarınızda Intel Grafik Ayarları aracını görmüyorsanız, muhtemelen Intel grafiklerini kullanmıyorsunuzdur.

Bilgisayar ekranı nasıl döndürülür

Windows 10 da ekranı döndürmenin en kolay yolu masaüstünde herhangi bir yere sağ tıkladıktan sonra açılan ekranda yeralan Görüntü ayarlarına tıklamak ve ardından açılan Monitör sayfasında yeralan Ekran yönü aşağı açılır menüsünden Yatay (Varsayılan) , Dikey ... gibi seçeneklerden birini seçmektir.

Monitör ekran ayarları

Buradaki ayarlar ile Yan veya Ters dönmüş ekranınızı düzeltebileceğiniz gibi ekranı yan veya ters te çevirebilirsiniz. İlgili sayfaya kolay yoldan ulaşmak istiyorsanız aşağıdaki kodu çalıştır ekranından vermeniz yeterlidir.

ms-settings:display
desk.cpl

Böylece direkt olarak Monitör ayarları sayfası açılacaktır. Eğer kazara ekranın dönmesini istemiyorsanız ve bilgisayarınız destekliyorsa Döndürme Kilidini aktif edebilirsiniz. Bunun için saatin sağındaki Bildirim ikonuna tıkladıktan sonra açılan ekranda yeralan Döndürme kilidini aktif edebilirsiniz.

Döndürme kilidi

Intel, NVIDIA veya AMD grafik kartlarından birini kullanıyorsanız , ekranı döndürme seçeneği de dahil olmak üzere video ayarlarının çeşitli yönlerini kontrol etmek için bir Kontrol paneli yazılımınız vardır. Bu sebeple sağ tuşunuzda Intel yoksa Nvidia veya AMD Denetim masasını açıp burada yeralan özellikleri kurcalayıp ekran döndürme seçeneklerinden işinize yarayanı kullanabilirsiniz.

- Ekran Parlaklığını bir komut ile değiştirin Burada

- Windows 10 da kısmi ekran görüntüsü alma Burada

- Windows 10 da herhangi bir resmi ekran koruyucu yapalım Burada

- Ekran klavyesi açılışta otomatik olarak başlamasın Burada

- Ekran görüntüsü alma sayacını sıfırlayalım Burada

- Windows 10 da Uyarlamalı parlaklığı açıp kapatmak Burada

- Ekran koruyucuya şifre atayalım Burada

- Güç tasarrufu modunda ekran parlaklığı azalmasın Burada

- Windows 10 da ekran yansıtma kısayolu oluşturalım Burada

- Bir tıkla bilgisayar ekranını kapatın Burada

- Windows ekran kapanma süresini komutla değiştirin Burada

- Windows 10 lu Laptop ekranını programsız kapatmak Burada


4 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Merve S.
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Mustafa Emir Gür

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha