Laptop pil (batarya) sağlığını gösteren yazılımlar


Laptop pil (batarya) sağlığını gösteren yazılımlar
Laptop bataryaları , dizüstü bilgisayarların mobilitesini sağlayan en önemli parçadır. Aslında masaüstü olsun dizüstü olsun tüm bilgisayarlarda zaten bir pil bulunur buna CMOS bellek yongası (Bios pili) denir

ve bilgisayarın Tarih ve saatinin düzgün çalışmasını sağlar. Bir CMOS pili genellikle yaklaşık on yıl dayanır ancak yeniden şarj edilemez. Laptoplarda buna ilaveten birde Güç bataryası (pili) bulunur ve bu yenilenebilir. Piller hakkındaki en önemli gerçek ömürlerinin kullanıma bağlı olmasıdır. Mesela bir el lambasını sürekli açık bırakırsanız pili birkaç saat sonra biter veya kapalı bile olsa 35 derece veya üzeri bir sıcaklıkta muhafaza etmeye kalkarsanız birkaç ay sonra yarı yarıya azalacaktır. Laptop pilleri de aynı şekildedir. Peki ama Laptop pili ömrünün neresinde ? değiştirmeniz gerekiyormu ? gibi kavramlara açıklık getirmeden önce bir kaç kavramı açıklamak yerinde olacaktır.

Pil tasarım (dizayn) kapasitesi nedir?

Buna Sıfır pil kapasitesi de denilir, bir pilin tasarım kapasitesi, pilin yeniyken depolayabileceği maksimum enerji miktarını gösterir. Genellikle milivat saat (mWh) veya miliamper saat (mAh) gibi birimlerle ifade edilen sabit bir değerdir.

Tam Şarj kapasitesi

Pilin şarj durumu %100 olduğunda depolayabileceği enerji miktarıdır. Pil yeniyken , tam şarj kapasitesi değeri tasarım kapasitesi değerine eşittir. Nadiren, yeni bir pil, tasarım kapasitesi değerinden daha yüksek bir tam şarj kapasitesi değeri gösterebilir.

Pil ömrü = Tam şarj kapasitesi değeri / Pil tasarım (dizayn) kapasitesi

Aşağıdaki yazımızda tanıtacağımız yazılımların ortak özellikleri ; hepsinin Ücretsiz olmaları ve sayfa sonundaki linkte kurulumsuz (portable) sürümlerinin verilmiş olmasıdır.

1. Battery Care

Portable ve sade bir arayüze sahip uygulama iki sekmeli bir arayüz ile karşımıza gelmektedir. Varsayılan sekme olan Temel bilgiler sekmesi ; Pil durumu ve deşarj bilgilerini verirken asıl önemli olan pil sağlığı bilgisini Detaylı bilgi sekmesinden ediniyoruz.

Battery care arayüzü

Yukarıdaki resimde pil sağlığımın ömründen %9,73 kaybettiğini görebiliyoruz. yazılım varsayılan olarak Detaylı bilgi sekmesinden açılsa daha isabetli olacakmış. Anasayfası

2. Battery Cat

Portable olan uygulamanın türkçe dil desteği olmamasına rağmen arayüzünün ilk yazılıma göre çok daha sade olması ve gerekli tüm bilgileri tek bir pencerede vermesi bu dezavantajını kapatmaktadır ilaveten yazılım açık kaynak kodludur.

Battery cat arayüzü

Bu uygulamada da pil aşınma seviyesinin %10 olduğu görülüyor. Anasayfası

3. Bat expert

Tüm pil bilgilerini tek bir pencerede sunan bu uygulama da pil sağlığımın %90 olduğunu verdi , Türkçe dil desteği olmaması bir handikap sayılmaz çünkü zaten bir bakışta bize gerekli tüm verileri görebiliyoruz.

Bat expert arayüzü

Dip kısımda Find new battery butonu ile googlede arama yapabiliyorsunuz lakin pek işe yarar bir özellik değil. Anasayfası

4. Battery Info View

Nirsoft'a ait bu uygulama benimde tercih ettiğim bir yazılım olup , üsttekilerden çok daha ayrıntılı bilgiler sunmaktadır. Aşağıdaki resimde pil sağlığı yüzdesi net şekilde görünmektedir. yazılımın tanıtımını Buradaki makalemizde yapmıştık.

bateryinfoview ile pil aşınma düzeyi

Yazılım Anasayfası güncel Türkçe dil dosyası sunmadığından ,Türkçe Dil dosyasının Güncel halini Buradaki Linkten edinebilirsiniz.

5. Smarter Battery

Yine pil ömrünü bir tıkla görebileceğiniz bir yazılım Pil kalibrasyonunu da içeren yazılımın Türkçe dil desteği bulunmuyor , Uygulamayı sayfa snundaki linkten portable olarak edinebileceğiniz gibi Anasayfası nı kullanarak kurulumlusunu da indirebilirsiniz.

Smarter Battery arayüzü

NOT: Yazılımın Green Mode kısmını KULLANMAYIN

6. Battery Status

Yazılımı çalıştırdıktan sonra açılan arayüzde batteries butonuna tıklamanız gerekir , ardından aşağıdaki gibi Pil durumunuz hakkında bilgilerin yeraldığı pencere gelecektir.

Battery status monitor

Yazılım Açık kaynak kodludur ve Anasayfası sourceforge üzerindedir.

NOT: Aşağıdaki yazılımların bazıları tarafımızdan Portable hale getirlimiş olup Windows 11 in son sürümünde test edilmiştir. Google drive den indirmek için Buradaki linki Kullanabilirsiniz.


11 Yorum Var
 1. Avatar for TRWE_2012
 2. Avatar for TRWE_2012
 3. Avatar for Velociraptor
 4. Avatar for TRWE_2012
 5. Avatar for Velociraptor
 6. Avatar for theCENK
 7. Avatar for Velociraptor
 8. Avatar for Yorumcu2
 9. Avatar for TRWE_2012
 10. Avatar for Velociraptor
 11. Avatar for Uğur Sancaktar

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha