Görev çubuğundan ekran parlaklığını ayarlayalım


Monitorian ekran parlaklığı yazılımı
Dizüstü bilgisayarlarda ekran parlaklığını ayarlamak için genellikle Fn tuşu ile birlikte aşağı veya yukarı ok tuşları kullanılır , elbetteki marka ve modele göre bu değişebilmektedir, fakat tuşların

üzerine parlaklığı arttırmaya yarayan güneş simgesini mutlaka koyarlar diğer bir yöntem ise saatin yanındaki pil işaretine sağ tıklayıp "Ekran parlaklığını ayarla" demektir. Açılan ekranın en dip kısmında bir ekran parlaklığı kaydırma çubuğu yeralır bu çubuk sayesinde ekranı daha parlak veya karanlık hale getirebiliriz.

Ekran parlaklığını ayarla

Peki ama masaüstü bilgisayarımız varsa ve birden fazla monitör kullanmak zorundaysak ne yaparız ? hatta bazen öylesi durumlar oluyorki monitörlerin bir tanesi cam bir bölmenin arkasında yeralıyor ve kontrol düğmelerine erişmek imkansız oluyor. işte bu gibi durumlarda açık kaynak kodlu bir uygulama olan Monitorian isimli küçük uygulama yardımımıza koşuyor , yazılım Windowsun masaüstü bildirim alanından yada görev çubuğundan harici monitörler dahil hertür ekranın parlaklılğını kolayca ayarlamamıza yardımcı oluyor.

Monitorian ile ekran parlaklığını ayarlayalım

Monitorian yazılımının hem kurulumlu hemde portable olanı mevcuttur bunun için sayfa sonundaki ana sayfa linkini ziyaret edip sayfayı aşağıya doğru kaydıralım ve "Download" kısmının altında yeralan Installer (Kurulumlu) yada Executables (Portable) linklerinden birine tıklayıp yazılımı indirelim , ben portable olanını tercih ettim , zip dosyasını indirkten sonra bir klasör içerisine çıkartınız. ardından "Monitorian.exe" uygulamasını çift tıklayıp çalıştırın

Monitorian uygulaması

simgesini saatin yanına yerleştirecektir.Faremiz ile üzerine tıkladığımızda ekran parlaklığını ayarlayabileceğimiz bir kaydırma çubuğu açılacaktır.

Monitorian ile parlaklık ayarı

Desteklediği monitör sayısı 4 tür monitörlerin kablolu yada kablosuz olarak eklenmiş olmaları farketmez bu durumda üzerine tıklandığında karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

Monitorian multi monitor

yazılım ikonuna sağ tıklarsak karşımıza bazı ayarlar gelecektir mesela enable moving together kısmına tik koyarsak , Bütün bağlı monitörlerin ekran parlaklığı kaydırıcılarını aynı anda hareket ettirebiliriz. Start in sign on seçeneğine tik koyarsak Windows başladığında yazılım otomatik olarak başlayacaktır.

Monitorian ayarları

Anasayfası
Lisans: Freeware/Ücretsiz
Yayımcı: Githug (Emoacht)
Boyut: 393 KB
Sistem: Windows 10 , Windows 8.1 , Windows 8 , Windows 7

- Windows 10 da Uyarlamalı parlaklığı açıp kapatmak Burada

- Akıllı telefonda Uyarlanan parlaklık ayarı Burada

- Açılışta Ekran parlaklığı Otomatik ayarlansın Burada

- Windows 10 lu Laptop ekranını programsız kapatmak Burada

- Windows 10 gece ışığı özelliği çalışmıyor Burada


4 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Hasan
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Yavuz esen

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha