Google chrome de bellek tasarrufunu etkinleştir


Google chrome de bellek tasarrufu
Google chrome tarayıcısı popüleritesini halen devam ettiriyor , kendisini sürekli otomatik olarak güncellediğinden farkettinizmi bilmem lakin son sürümlerde Bellek tasarrufu isminde yeni bir özellik belirdi

,varsayılan olarak açık halde gelen bu özelliğe erişmek için sağ üst köşedeki Üç noktaya tıkladıktan sonra aşağı açılır menüden Ayarlar kısmını seçin ve sol tarafta yeralan menülerden - Performans kısmına tıklayın. Aynı yere çok daha kolay erişmek için Adres satırına aşağıdaki kodu yapıştırıp enter tuşuna basmanız yeterlidir.

chrome://settings/performance

Böylece karşınıza aşağıdaki gibi bir pencere açılacaktır. Ayar ile ilgili açıklamada aynen şöyle denmektedir ; Bu ayar açık olduğunda Chrome, etkin olmayan sekmelerdeki belleği boşaltır. Böylece, etkin sekmeler ile diğer uygulamalar daha fazla bilgisayar kaynağına sahip olur ve Chrome hızlı çalışmaya devam eder. Geri döndüğünüz etkin olmayan sekmeler otomatik olarak tekrar etkin hale gelir.

Google chrome bellek tasarrufu özelliği

Özellikle çok sayıda sekme ile çalışıyorsanız yani bir sürü sayfa açıksa Google chrome RAM'in yanı sıra daha fazla GPU ve CPU gücü kullanacaktır buda performansı düşürecek ve diğer uygulamaların biraz daha yavaş çalışmasına hatta donmalarına neden olacaktır çünkü Chrome sistem kaynaklarının çoğunu kullanıyor olacaktır. Bellek tasarrufu tam da bu noktada büyük avantaj sağlıyor ve aktif olmayan pencerelerdeki belleği boşaltıyor böylece diğer bilgisayar uygulamalarına daha fazla kullanılabilir kaynak kalacak ve sistem rahatlayacaktır.

Bellek tasarrufuna istisna ekleyin

Eğer bazı siteler geri planda ve etkin olmayan sekmelerde yeralsa bile aktif kalmasını istiyorsanız, bu siteleri Herzaman etkin kalacak siteler listesine ekleyebilirsiniz, bunun için Ekle butonuna tıklayıp ilgili siteyi listeye ilave edebilirsiniz.

Bellek tasarrufuna istisna ekle

Eğer daha sonra fikir değiştirir ve bu eklenen sitelerden bazılarını listeden kaldırmak isterseniz sağ tarafında bulunan üç noktaya tıklayıp Kaldır diyebilirsiniz. Ayrıca düzenle seçeneği ile siteyi düzenleyebilirsiniz.

Chrome deki bellek tasarrufu istisnasını kaldır

Aynı sayfada hemen alt kısımda bulunan Enerji Tasarrufu seçenekleri ile de batarya sürenizi arttırabilirsiniz. Ben Laptopumu sürekli Prizde kullandığım için "Bilgisayarım fişe takılı değilken etkinleştir" seçeneğini tercih ediyorum.

- Google chrome güncellemesi nasıl engellenir Burada

- Google chrome şifrelerini içe veya dışa aktarın Burada

- Google chrome tarayıcı ayarları nasıl sıfırlanır Burada


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Hakkı

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha