Görev yöneticisi başlangıç sayfasını belirleyin


Görev yöneticisi başlangıç sayfasını belirleyin
İlk Windows kullanmaya başlamam Windows 98 ile olmuştu ardından 98 SE çıkmış ve diğer bütün sürümleri yoğun şekilde kullanma şansım oldu , gel gelelim Son Windows sürümleri kadar Deneme yanılma


kodlaması yapan bir ekip hiç görmemiştim , demek istediğim son derece plansız ve düşünülmeden Windowsa bazı özellikler ekleniyor ve bir sürüm sonra registry deki yerleri bile ya kaldırılıyor veya değişiyor , bu tarz bir çalışma çoğu kodların tekrar tekrar değiştirilmesini gerektirdiğinden işletim sisteminde sürekli hatalar meydana geliyor.

Windows 10 da Görev yöneticisi istediğiniz sekmede başlasın başlığımızda verilen ayar ve registry kayıtları Windows 11 de geçerli değil , halbuki geriye dönük bazı registry kayıtlarına sadık kalınabilirdi , herneyse Görev Yöneticisi her kullanıcının mutlaka kullanmak zorunda kaldığı bir Windows bileşenidir. Bir programı sonlandırmak , açılışta otomatik başlayan uygulamaları düzenlemek, İşlemci veya Bellek kullanım oranlarına gözatmak yada son BIOS zamanı sürenizi öğrenmek gibi işleri Görev yönetici üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Görev yöneticisi istediğiniz sayfadan (Sekmeden) başlasın

Görev yöneticisi aşağıdaki sekmelerden oluşmaktadır ;

1. İşlemler
2. Performans
3. Uygulama geçmişi
4. Başlangış uygulamaları
5. Kullanıcılar
6. Ayrıntılar
7. Hizmetler

Mesela sürekli hizmetler sekmesi ile işiniz oluyorsa Görev yöneticisini açtığınız anda bu sayfanın (Sekmenin) gelmesini istiyor olabilirsiniz.

1. Bunun için yapmanız gereken tek şey Görev yöneticisini açma yöntemlerinden birini kullanarak Görev yöneticisini açmak ve sol dipte yeralan dişli çarka tıklamaktır. Bu arada ben görev yöneticisini klavyemdeki Ctrl + Shift + Esc tuş kombinasyonunu kullanıyorum.

Görev yöneticisi ayarları

2. Ardından Açılacak olan sayfada Varsayılan başlangıç sayfası aşağı açılır menüsünden dilediğiniz bir başlangıç sayfasını seçebilirsiniz.

İşlemler aşağı açılır menüsü

İşlemi gerçekleştirmek için aşağı açılır menüde yeralan bir açılış sayfasının üzerine tıklayınız.

Varsayılan başlangıç sayfası

Muhtemelen Windows 12 de bu ayar ve yeri değişebilir . Microsoftun kodlama ve yönetim kadrosunun tamamen değişmesi gerektiğini düşünüyorum. Yoksa Windows 120 de çıksa düzelmez.

- Görev yöneticisinden Yönetici komut istemini açalım Burada

- Açılışta çalışan uygulamaları Görev yöneticisi ile engelle Burada

- Görev yöneticisinde Çok fazla Svchost.exe var Burada

- Görev yöneticisi istediğiniz sekmede açılsın Burada


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Metin S

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha