Windows içerisindeki gizli çöpleri temizleyin


Windowstaki gizli çöpleri temizleyin
Geçenlerde Bilgisayarımın C ve D dizin boyutlarını kontrol ederken birkaç ay öncesine göre aşırı bir boyut artışı farkettim (Belkide 15 Gb veya daha fazla) halbuki yeni herhangi bir yazılım kurmamıştım

ve uygulamalarımın birçoğu Portabledir. Ccleaner gibi temizlik yazılımlarını sık kullandığımdan bu durum beni şüphelendirdi ve Windows un geçici olarak hangi klasörlere neler kaydettiğini araştırmaya yöneltti ve Temizlik yazılımlarının dokunmadığı iki klasör bulmama sebep oldu bunlar sırası ile ;

1. SquirrelTemp klasörü
2. AppData\Local\Temp klasörü

Her iki klasörün toplam boyutu 10 Gb tan fazlaydı. Benim gibi Boyutu pekte büyük olmayan bir SSD kullanıyorsanız bu rakam gerçekten dikkate değer. Gelelim bu klasörlerin işlevlerine ve nasıl temizlenebileceklerine.

Windowstaki gizli çöpler

SquirrelTemp klasörü nedir

Windowsun bulunduğu dizinde aşağıdaki konumda bulunur.

%LOCALAPPDATA%\SquirrelTemp

Bazı uygulamalar veya yazılımlar için güncellemeleri ve yeni sürümleri kontrol etmek için kullanılır.

Squirreltemp klasörü

Normalde bir zararı yoktur gel gelelim zamanla boyutu arttığında açılışı geciktirebileceği gibi seyrekte olsa siyah ekrana sebebiyet verebilir. Klasör içeriğinin komple temizlenmesi sisteminizde bilinen herhangi bir arızaya neden olmaz. Eğer temizlik sırasında bazı dosyalar silinmez ise öylece bırakın çünkü kullanımda olabilirler.

AppData - Local içerisindeki Temp klasörü

Sistemimde boyutu 5 Gb olan diğer klasör ise Aşağıdaki konumda bulunan Temp klasörü idi

%LOCALAPPDATA%\Temp

Bu klasör bilgisayarda yüklü tüm uygulamalar için önbelleğe alınmış verilerin yanı sıra belirli başlatma yapılandırmalarını kaydetmek için kullanılır. İçerisindeki dosyalar Windows'un yüklenmesi sırasında oluşturulurlar.

local temp klasörü

Uygulamayla ilgili ayarlar burada önbelleğe alınabileceğinden, tüm uygulamaların yüklenmesini ve açılmasını hızlandırırlar ve daha sorunsuz bir kullanıcı deneyimi sunulmasına yardımcı olur. Bu Temp Klasörünü silmeye çalıştığınızda, uygulama ve İşletim Sistemi tarafından o anda kullanılan çeşitli dosya ve klasörleri içerebileceğinden tamamını silemezsiniz çünkü bu dosyalardan bazıları kilitli olabilir. Sınırlı depolama alanınız olduğunda, biraz yer açmak için bu dosyaları silebilirsiniz. Silme işleminini kolaylaştırmak için sayfa sonundaki scripti kullanabilirsiniz.

- Windowsta Sistem koruması açıkmı kontrol edin Burada

- Geçici dosyaları bir tıkla programsız temizleyin Burada


3 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Uğur Sancaktar
  3. Avatar for TRWE_2012

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha