Görev yöneticisi istediğiniz sekmede açılsın


Görev yöneticisi istediğiniz sekmede açılsın
Windows kullanıcılarının hemen hemen hepsi görev yöneticisini kullanmak durumunda kalmıştır. Bir işlemi , Programı veya servisi sonlandırmak istediğinizde , Açılışta otomatik olarak başlayan uygulamalardan

bazılarını devre dışı bırakmak yada Bilgisayarın Hafıza (RAM) veya İşlemci (CPU) kullanımına gözatmak istediğinizde görev yöneticisinden faydalanırsınız. Görev Yöneticisini başlatmanın çok farkı yolları vardır mesela Görev çubuğuna sağ tıkladığınızda açılan menüden "Görev Yöneticisi" kısmını seçebilir veya klavyenizdeki Ctrl + Shift + Esc tuşlarına birlikte basabilirsiniz. Ben şahsen ilgili klavye kısayolunu kullanmayı tercih ediyorum.

Windows 10 , 8.1/8 deki Görev Yöneticisi, Windows 7 ,Vista ve Windows XP ' deki Görev Yöneticisi sürümlerinden farklıdır. Windows 10'da, Görev Yöneticisi varsayılan olarak çalışan işlemleri ve İşlemci (CPU) kullanımını gösteren İşlemler sekmesinde açılır.

Görev yöneticisi işlemler sekmesi

Görev Yöneticisi'nde Performans, Uygulama geçmişi, Başlangıç, Kullanıcılar, Ayrıntılar, Hizmetler gibi başka birçok sekme vardır. Mesela ben Görev yöneticisinde "Ayrıntılar" sekmesini kullanmayı tercih ediyorum çünkü PID , Kullanıcılar ve bellek gibi ayrıntıları da görebiliyorum. Ayrıca bu sekme işlemler listesi ekran alanını boşa harcamaz ve mevcut ekran alanında daha fazla işlem gösterir.

Görev Yöneticisi ayrıntılar sekmesi

Normalde görev yöneticisini açtıktan sonra Ayrıntılar sekmesine tıklıyorum diğer sekmelerden birini açmak istediğimde de aynı davranışı yapmam gerekiyor. Windows 10 işletim sisteminin yeni sürümleri, kullanıcıların Görev Yöneticisini varsayılan veya diledikleri bir sekmede açmalarını sağlayan çok kullanışlı bir özelliğe sahiptir böylece Görev yöneticisini her başlattığınızda , seçmiş olduğunuz sekmeden başlayacaktır.

Görev yöneticisinin hangi sekmeden açılacağını belirleyin

1. Görev Yöneticisini başlatın

2. Seçenekler menüsüne tıklayın ve burada yeralan "Varsayılan sekmeyi ayarla" kısmını seçin, açılan menüden istediğiniz sekmeyi varsayılan olarak ayarlayın.

Görev yöneticisi varsayılan sekme ayarı

Görev Yöneticisi'ni kapatın ve tekrar açın ve şimdi istediğiniz sekmede başlayacaktır. Varsayılan sekmeyi Kayıt Defteri Düzenleyicisi üzerinden ayarlamak istiyorsanız, aşağıdaki anahtara gidin

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\TaskManager

Sağ tarafta "StartUpTab" DWORD değerini bulun ve çift tıklayın burada yeralan rakam Görev yöneticisinin hangi sekmede başlayacağını belirler.

0 : (İşlemler sekmesinden başlatır)
1 : (Performans sekmesinden başlatır)
2 : (To set App history tab as default)
3 : (Uygulama Geçmişi sekmesinden başlatır)
4 : (Kullanıcılar Sekmesinden başlatır)
5 : (Ayrıntılar sekmesinden Başlatır)
6 : (Hizmetler sekmesinden Başlatır)

Görev yöneticisi sekme ayarı

Resimde de gördüğünüz üzere bende Görev yöneticisi Ayrıntılar sekmesinden başlayacak şekilde ayarlıdır.

- Görev yöneticisinden Yönetici komut istemini açalım Burada

- Görev yöneticisinin sekmeleri kayboldu çözümü Burada

- Görev yöneticisinde Komut satırını gösterelim Burada

- Görev yöneticisinden Grafik kartı performansını izleyelim Burada

- Görev yöneticisi ayarlarını varsayılana sıfırlayalım Burada

- Açılışta çalışan uygulamaları Görev yöneticisi ile engelleme Burada

- Görev yöneticisinde Çok fazla Svchost.exe var Burada

- Windows 10 Görev yöneticisi ayarlarını yedekleyelim Burada


5 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha