Kaydırma Çubuğunun Boyutunu Değiştirin


Kaydırma Çubuğunun Boyutunu Değiştirin
Windowsta mesela dosya gezgini üzerinden , içerisinde bir sürü resim bulunan bir klasörü açtınız eğer pencere boyutunuz klasörün içerisindeki resimlerin veya Klasörlerin/Dosyaların hepsini görmenize

izin vermiyorsa sağ tarafında bir kaydırma çubuğu belirecektir. bu çubuğu aşağıya doğru kaydırarak diğer resimlere ulaşabilirsiniz. İşte bu kaydırma çubuğunun 17 px olan standart bir genişliği bulunur. Bilgisayar kulanmaya yeni başlamış çocuklar veya kişiler Fare tıklamasına alışık olmadıklarından bu kaydırma çubuğunu tutup aşağıya doğru sürüklerken sorun yaşayabiliyorlar bu veya benzeri sıkıntılardan kurtulmak için Kaydırma çubuğunun genişliğini veya boyutunu arttırabilirsiniz. Yine varsayılan boyutu azaltıp az da olsa daha geniş bir alanı görmek isteyen profesyonel kullanıcıların da işine yarayabilir.

Kaydırma çubuğu varsayılan boyutu

Kaydırma çubuğunun genişlik veya yüksekliğini değiştir

Bu ayarı Windows 11 ve 10 da denediğimden eski sürümlerde çalışıp çalışmadığı konusunda bir fikrim yok. Herşey aşağıdaki registry anahtarı üzerinden gerçekleştirilmektedir.

HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop\WindowMetrics

Üstteki anahtara ulaştığınızda sağ tarafta yeralan değerlerden :

1. ScrollWidth REG_SZ değeri - Genişlik değerini Pixel (px) cinsinden belirle

2. ScrollHeight REG_SZ değeri - Yükseklik değerini Pixel (px) cinsinden belirle

Windows Metric Anahtarı

Varsayılan değer -255 tir. ScrollWidth veya ScrollHeight tan birine çift tıklayıp açılan ekranda -120 (daha küçük) ile -1500 (daha büyük) arasında bir değer girin. İlgili değeri pixel cinsinden nasıl belirlerim diyorsanız şu formülü kullanabilirsiniz : -15 x "piksel olarak istediğiniz genişlik" mesela genişliği 20 px yapacaksanız ; -15 x 20 = -300 değerini girmeniz gerekecektir. Elbette bu şekilde uğraşmak biraz zahmetli olduğundan sizler için sayfa sonunda bir Vbscript sunduk , indirip zipten çıkarttıktan sonra çalıştırdığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir arayüz gelecektir.

Kaydırma çubuğu boyutunu değiştir

İlk önce Kaydırma çubuğu genişliğimi yoksa Buton yüksekliğini mi değiştireceğinizi belirleyin , ardından 8 ile 100 px arasında bir değer girin işlemler bukadar , değişiklikleri görmek için yapmanız gereken tek şey kullanıcı çıkış ve girişi yapmaktır.

- Windowsta kaydırma çubuğunu gizleme ayarı Burada

- Başlık çubuğu ve Pencere kenarlarını renklendirin Burada

- Etkin olmayan pencerelerde kaydırma çubuğu ayarı Burada


9 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for netterhamma
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for deli_petro06
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for Süleyman
  7. Avatar for deli_petro06
  8. Avatar for Velociraptor
  9. Avatar for Tayfun Soner

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha