Bir tıkla internet ve yerel ip adresinizi bulun


Bir tıkla internet ve yerel ip adresinizi bulun
Internet ve yerel (local) Ip adreslerinin her ikisi de aynı amaca hizmet ederler , fakat Internet (harici veya genel) IP adresi, bilgisayar sistemlerini ve cihazlarını bulmak için İnternet üzerinde kullanılır.

Yerel (local) veya dahili IP adresi ise özel veya Yerel bir ağın içinde hangi cihazın sizin bilgisayarınız olduğunu belirler. Genellikle bu IP adresi 192.168 ile başlar. Ardından, bir nokta ve üç benzersiz sayıdan oluşan son bir dizi yeralır. Bu IP adresi intranetinize bağlı diğer cihazlar tarafından görülebilir, ancak internet üzerinden harici cihazlar tarafından görülemez.

İntranet : çalışanlarınızın bilgi paylaşmasını, işbirliği yapmasını ve iletişimlerini geliştirmesini sağlayan özel - dahili - bir iş ağıdır. Bir extranet , işletmenizin seçili iş ortakları, tedarikçiler ve müşterilerle daha etkili bir şekilde iletişim kurmasını ve işbirliği yapmasını sağlar.

Internet (Genel) IP Adresi ile Yerel (Local) IP arasındaki fark nedir

İnternete bağlandığınızda İnternet Servis Sağlayıcınız (İSS) size harici bir IP adresi atar. Her web sitesinin kendine ait bir IP adresi vardır, ancak bunları bilmeniz gerekmez. Adres satırına "sordum.net" gibi bir domain adı yazdığınızda, bir Alan Adı Sunucusu (DNS) sizin için web sitesinin gerçek konumu olan IP adresini arar. Web tarayıcınız bir web sayfası görüntülemeye çalıştığında , kendi IP adresini de beraberinde gönderir. İSS'niz bunu hangi müşterilerinin hangi web sayfasını talep ettiğini bilmek için kullanır. Genel Ip adresine örnek :

138.199.36.162

Özel veya dahili IP adresiniz size bir Ağ Adresi Çevirisi (NAT) cihazı tarafından atanır. Şu anda birçok kişinin evinde dizüstü bilgisayarlar, akıllı TV'ler, cep telefonları, tabletler ... gibi internete bağlı birçok cihaz bulunmaktadır. Bu cihazların her birine internete erişmeleri için benzersiz bir harici IP adresi vermek yerine, İSS'niz yönlendiricinize Tek bir harici IP adresi sağlar ve yönlendirici de cihazlarınızın her birine bağlanmak için dahili IP adreslerini kullanır.

Genel (İntenet) ve Yerel (Local) IP adresi nasıl bulunur

Yerel ip adresinizi bulmak için Komut istemi dediğimiz Cmd den aşağıdaki komutu vermeniz yeterlidir.

ipconfig /all

Böylece karşınıza gelen tablodan Ethernet kartınızın yerel IP adresini bulabilirsiniz.

ipconfig all komutu

Internet Ip adresinizi kolayca bulabilmek için farklı yöntemler vardır. İnternete bağlı olmadan da Internet Ip adresinizi bulabilirsiniz çünkü Yönlendirici (Router) harici IP adresinizi bilir, bu nedenle yapılandırma sayfasına erişerek bu IP adresini bulabilirsiniz. Bu yol, bir Web tarayıcısı dışında herhangi bir özel araç gerektirmez. Bir DNS isteği kullanarak ta ip adresinizi görüntüleyebilirsiniz.

nslookup myip.opendns.com resolver1.opendns.com
nslookup -type=txt o-o.myaddr.l.google.com ns3.google.com

Karşınıza aşağıdaki gibi bir çıktı verecektir.

Internet ip adresi nasıl bulunur

Powershell komutları ile genel ve yerel IP adreslerinizi bulun

Dilerseniz Powershell konsolundan vereceğiniz bir komutla yerel ip adresinizi kolayca bulabilirsiniz bunun için aşağıdaki komutu kullanmanız yeterlidir.

(Get-NetIPAddress -AddressFamily IPV4 -InterfaceAlias Ethernet).IpAddress

Karşınıza aşağıdaki gibi bir çıktı verecektir.

Powershell ile internet ip adresinizi öğrenin

Eğer İnternet IP adresinizi Öğrenmek isterseniz yine Powershell konsolundan aşağıdaki Komutu uygulamanız yeterlidir.

(Invoke-WebRequest ifconfig.me/ip).Content.Trim()

Çıktı olarak bu sefer aşağıdaki gibi bir ekran görüntüsü karşınıza gelecektir.

Powershell ile yerel ip adresini bul

Sayfa sonunda sizler için kodladığımız küçük uygulama ile bir tıkla hem Internet hemde yerel IP adreslerinizi aynı anda görebilirsiniz.

ip adresi nasıl bulunur

Uygulama portable olup kurulum gerektirmez. İlaveten internet IP adresiniz için Copy Public IP yazılımını da kullanabilirsiniz.

- Yerel ağ bağlantımızın IP adresini bulalım Burada

- İnternet IP adresinizi Bir tıkla bulun Burada


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Hakan

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha