WinCDEmu (CD/DVD imajlarını Mount edin)


Wincdemu ile mount etme
Bilindiği üzere ünümüzde artık DVD/CDRom ların işlevselliği tamamen ortadan kalktı , bir işletim sistemi veya oyun yüklemek isteyen genellikle ISO dosyası veya USB bellek kullanıyor,bir ISO dosyası aslında

optik CD/DVD diskin sanal bir kopyasıdır ve birçok yazılım ISO formatında dağıtılır mesela Microsofttan herhangi bir Windows sürümünü ISO olarak indirebiliyoruz . Peki ama Mount etmek ne demektir ?

Mount etmek ; sanal bir DVD/CD sürücü yazılımı ile bir ISO veya kalıp dosyasını , sanki DVD/CD Rom a gerçek bir medya (DVD , CD) takmışız gibi kullanabilmektir. mesela bir oyun kuracaksak birden çok ISO dosyasını bu şekilde Mount edip kurulumu yapabiliriz , birnevi Bilgisayarı kandırıyoruz ve bilgisyar gerçek bir DVD/CDRom a bir DVD veya CD taktığımızı düşünüyor. bir kalıp dosyasını Mount ettiğimizde bunu okuyup yürütebiliriz fakat Mount edilen kalıp dosyasına yazamayız. Özellikle Windows 8 ve sonrası işletim sistemlerinde bu Mount etme (Bağlama) özelliği windows varsayılanı haline geldi mesela Windows 10 da bir ISO dosyasına sağ tıkladığımızda sağ tuş menümüzde "Bağla" diye bir seçenek belirecektir.

sagtusta bağla özelliği

buradan ISO dosyasını Mount edebilir ve sonrada aldığı harfe tekrar sağ tıklayıp Çıkar seçeneği ile çıkartabiliriz. Bu konuda çeşitli yazılımlar mevcuttur bunlardan en bilineni "Daemon Tools" tur ki hemen hemen hiç kullandım ve çevreme de kullandırtmadım çünkü çok daha iyi ve portable alternatifleri mevcuttur mesela "WinCDEmu" .

WinCDEmu yazılımının kullanımı

1. Sayfa sonundaki linkten WinCDEmu yazılımını indirin , ben genelde portable olanı tercih ediyorum . yazılımı çift tıklayıp çalıştıralım karşımıza ilk çıkan uyarıya EVET deyip geçelim çünkü çalışması için gerekli bir sürücüyü kuracağını belirtecektir , bir sonraki ekranda yazılım arayüzü ile karşılaşacağız

Wincdemu arayüzü

2. Dip kısımdaki Mount İmage butonuna tıklayalım ve bağlayacağımız (Mount edeceğimiz) ISO veya kalıp dosyasını seçelim , yazılım ile ISO, CUE, NRG, MDS/MDF, CCD, IMG dosyalarını Mount edebiliriz. ben ISO formatında bir oyun seçtim , ve hemen dosyalara erişim veya kurulum seçenekleri belirdi.

DVD CD autorun penceresi

3. Peki kurma işlemini tamamladık ve WinCDEmu ile işimiz bitti bu durumda ne yapacağız derseniz ? öncelikle sağ tarafta bulunan "Unmount ALL" butonuan tıklarız , sonrasında da arzu ediyorsak "Uninstall driver" butonuna tıklarız hepsi bukadar.

Wincdemu yazılımını kaldıralım

portable olması , kullanım kolaylığı istendiğinde bir tıkla sürücüsünün kaldırılıp sistemden tamamen temizlenmesi sayısız sanal sürücü oluşturulabilmesi , sağ tuş ile ISO dosyası oluşturulabilme özelliği , kurulumdan sonra yeniden başlatmanın gerekmemesi 20 den fazla dil desteği burada ve açık kaynak kodlu bir yazılım olması beni cezbetti diyebilirim eğer alternetif bir yazılım arayanlar olursa "PassMark OSForensics" i deneyebilirler.

İlaveten bakınız : 3 CD lik bir oyunu kalıp (imaj) dosyası ile kuralım - Burada

AnasayfasıPortable indir
Lisans: Freeware/Ücretsiz
Yayımcı: wincdemu.sysprogs.org
Boyut: 667 kB
Sistem: Windows 10 , Windows 8.1 , Windows 7 , Vista , Xp


14 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha