Print screen tuşuna basıldığında ses çıksın


Print screen tuşuna basıldığında ses çıksın
Windowsta ekran görüntüsü almak birçok kişinin işine yarayan kullanışlı bir özelliktir, mesela bir hata hakkında bilgi almak için forum veya sitelerde soru sorduğunuzda sizden ekran resmi (görüntüsü)

isteyebilirler bu durumda klavyenizdeki Print Screen tuşuna veya Windows + Print Screen tuşuna basıp ekran görüntüsü alabilirsiniz. Eğer windows tuşu ile birlikte kullanırsanız ekran kısa süreliğine kararır gibi olacak ve size ekran görüntüsü alındığınızın işaretini verecektir. Gel gelelim ben eğer tam ekran görüntüsü alacaksam genelde sadece Print screen tuşunu kullanırım , eğer bir windows penceresinin görüntüsünü alacaksam da Alt + Print screen tuş kombinasyonlarını kullanıyorum. Fakat her ikisinde de Ekran görüntüsü alındığına dair herhangi bir işaret bulunmamaktadır. Ancak Microsoft paint e yapıştırdığımda ekran görüntüsünü kontrol etme imkanım oluyor. Eğer Print screen tuşuna bastığınızda bilgisayarın bir uyarı sesi çıkartmasını istiyorsanız nasılını aşağıdaki makalemizde açıklamaya çalıştık.

Printscreen tuşu ses çalsın

Ekran görüntüsü aldığınızda Windows 10 ses çalsın

Ekran görüntüsü tuşu olan Print screen tuşuna basıldığında ses çalmasını sağlamak için Registryde küçük bir ayar yapmamız gerekiyor.

1. Aşağıdaki Registry anahtarına gidin

HKEY_CURRENT_USER\AppEvents\Schemes\Apps\.Default

2. Üstteki anahtara kolayca zıplamak için Buradaki linkten faydalanabilirsiniz. ".Default" anahtarını sağ tıklayın ve Yeni - Anahtar deyip ismine "SnapShot" adını verin.

Registryde yeni alt anahtar

3. Ardından Klavyenizdeki Windows ve R tuşlarına basıp çalıştır penceresini açın ve aşağıdaki komutu verin.

rundll32.exe shell32.dll,Control_RunDLL mmsys.cpl ,2

Böylece karşınıza Ses penceresi gelecektir , sağ taraftaki kaydırma çubuğu yardımı ile yeni oluşturduğunuz registry anahtarının ismini bulun. Örneğimizde "SnapShot" idi (1)

Ekran görüntüsü ses efekti

4. SnapShot u seçin ve sol altta yeralan sesler aşağı açılır penceresinden ekran resmi çekmek için Print Screen tuşuna bastığınızda çalmasını istediğiniz sesi seçin ben "Windows Uyarı.wav" sesini seçtim (2) , Uygula ve Tamam deyin ardında Print screen tuşuna basın seçtiğiniz sesin çalındığını farkedeceksiniz. Böylece ekran görüntüsünü aldığınızı kolayca anlayabilirsiniz. Sesi iptal etmek için ya ses penceresindeki aşağı açılır menüden "Yok" kısmını seçin veya oluşturduğunuz registry kaydını silin , her ikiside Print screen tuşuna basıldığında ses çalmasını engelleyecektir. Üstteki işlemleri bir tıkla yapmak için aşağıdaki indirme linkinde verilen Registry kayıtlarından faydalanabilirsiniz.

- Windows 10 kilit ekran resmi değiştirilemesin Burada

- Windows 10 da ekran görüntüsü almanın kolay yolu Burada

- Windows 10 da kısmi ekran görüntüsü alma Burada

- Android telefonda istediğiniz resmi duvar kağıdı yapın Burada

- Windows 10 da Kullanıcı giriş ekranı resmini çekmek Burada

- Chrome ile ekran görüntüsü alalım Burada

- Windows 10 kilit ekranı görselini saklayalım Burada

- Tam sayfa ekran görüntüsü almanın kolay yolu Burada

- Microsoft EDGE de ekran görüntüsü alalım Burada

- Firefox için ekran görüntüsü alma aracı yenilendi Burada

- Ekran görüntüsü alma sayacını sıfırlayalım Burada


8 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha