Komutla VHDX veya VHD nasıl oluşturulur


Komutla VHDX veya VHD nasıl oluşturulur
Sanal sabit disk, fiziksel sabit disk sürücüsüne benzer işlevselliğe sahiptir ve genellikle bir dosya sistemi, disk bölümleri vb. gibi aynı sabit disk sektörlerini içerir. Sisteme fiziksel olarak bağlı bir sabit

disk gibi görünür ve çalışır. Bir sabit disk gibi, VHD de ; Bir işletim sistemi çalıştırabilir ve uygulamaları yürütebilir.

VHD'yi fiziksel bir sabit diskten ayıran şey, sanal makineler tarafından kullanılmak üzere tasarlanmış olması ve çoğunlukla VMware Workstation ve Hyper-V VM'leri olmak üzere bir sanal makine altyapısına kurulmasıdır. Dosya sistemi olarak NTFS, FAT, exFAT ve UDFS biçimlerini barındırabilir. Bir VHD dosyasının maksimum boyutu 2.040 GB olabilir.

VHDX, eski VHD formatından çok daha büyük bir depolama kapasitesine sahip olan VHD formatının yeni bir sürümüdür. Ayrıca güç kesintileri sırasında veri bozulmasına karşı koruma sağlar. Bir VHD dosyasının maksimum boyutu 64 TB'a kadar olabilir. İki sanal disk türü vardır :

1. Sabit boyutlu VHD/VHDX : Oluşturulduklarında, belirtilen alanın %100'ünü fiziksel ortama ayırırlar. Hızlı çalışırlar fakat Boyutları sebebi ile kopyalanmaları ve taşınmaları zordur.

2. Dinamik (Genişleyebilen) VHD/VHDX : verileri depolamak için gerektiği kadar alan kullanırlar. Yeni bir dinamik VHD yalnızca üstbilgi ve altbilgi bilgilerini içerdiğinden boyut olarak son derece küçüktür ve neredeyse anında oluşturulabilir. Bu tür bir sanal disk oluşturulurken, VHD API'si istenen maksimum boyuta bağlı olarak fiziksel diskte boş alan olup olmadığını test etmez, bu nedenle maksimum boyutu mevcut fiziksel disk boş alanından daha büyük olan dinamik bir sanal diski oluşturmak mümkündür. Sabit boyutluya göre daha yavaş çalışırlar.

Komut istemi (Cmd) ile Yeni bir VHD/VHDX Dosyası Oluşturun

Komut istemini yönetici yetkilerinde çalıştırıp Aşağıda komut ile sabit boyutlu bir VHD/X oluşturabilirsiniz.
create vdisk file="VHD/X tam yolu" maximum=Rakam type=fixed

create vdisk file="D:\test.vhd" maximum=100 type=fixed

Üstteki komutta yerine .vhd veya .vhdx dosyası için istediğiniz megabayt (MB) cinsinden (1GB = 1024MB) maksimum boyutu (örn: "1024 = 1 GB") yazın.

Diskpart ile VHD/VHDX oluştur

Eğer Diskpart ile işlemlere devam edecekseniz aşağıdaki komutları kullanabilirsiniz.

select vdisk file="VHD/X Tam yolu"

select vdisk file="D:\Test.vhd"
attach vdisk
create partition primary

format fs=FILE_SYSTEM_NAME label="seçtiğiniz disk etiketi" quick

FILE_SYSTEM_NAME yerine FAT, FAT32 ya da NTFS yazın. NTFS şiddetle tavsiye edilir. "Seçtiğiniz disk etiketini" anlamlı bir isimle değiştirin, örneğin "Test VHD". VHD üzerinde oluşturduğunuz bölümü Dosya Gezgini'nde görünür hale getirmek için "assign" komutunu verin. Windows mevcut herhangi bir sürücü harfini otomatik olarak bölüme atayacaktır.

assign letter=Z

assign letter= Sürücü harfi

Komutla VHD/VHDX oluştur

PowerShell Kullanarak Yeni bir VHD/VHDX Dosyası Oluşturun

Bu komut yalnızca Hyper-V Yönetim Araçları veya Hyper-V özelliği yüklendikten sonra kullanılabilir
Powershell i yönetici yetkilerinde çalıştırıp Aşağıdaki komut ile Fixed bir VHD oluşturabilirsiniz. New-VHD -Path "VHD dosyası tam yolu" -Fixed -SizeBytes

New-VHD -Path "D:\test.vhdx" -Fixed -SizeBytes 1GB

Dinamik Boyutlu bir VHD oluşturmak için ise aşağıdaki komutun kullanılması gerekir.

New-VHD -Path "D:\test.vhdx" -Dynamic -SizeBytes 1GB

Eğer Windows sürümünüz Hyper-V yi desteklemiyorsa (Home veya single language) bu durumda komutları kullandığınızda aşağıdaki hatayı alırsınız.

Powershell ile VHD oluşturma hatası

Powershell in bu gereksinimi kullanılabilirliğini azaltmaktadır.

- Sanal sabit disk işlemleri için Simple VHD Manager Burada

- VHD (Sanal sabit disk) e işletim sistemi kuralım Burada

- Sanal Sabit disk (VHD7VHDX) her açılışta kaybolmasın Burada


5 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for L. KESKİNKILINÇ
  3. Avatar for Onur
  4. Avatar for Velociraptor
  5. Avatar for Kaan

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha