Gmail senkronize edilemiyor deyip Oturumu kapatıyor


Gmail otomatik Oturumu kapatıyor
Gmail Login ekranı arayüzünü yenilemiş , gel gelelim bazı ayarları da değiştirmiş olacak ki dünden beri gmail hesabıma giriş yaptıktan 15 sn sonra otomatik olarak kullanıcı çıkışı gerçekleşip ...@gmail.com

ile senkronize edilemiyor request canceled diye bir hata veriyor , anlık bir hata olduğunu düşünüp birkaç kez Google chrome yi yeniden başlattım , çerezleri temizledim ... lakin hata aynen devam edince sorunu araştırmaya başladım.

Aslında bu hatanın ilk olarak 2021 yılında Google Chrome Tarayıcılarında kimlik doğrulamayı zorunlu kılan bir özelliğin BUG u olduğunu gördüm. Elbette Gmaili olan herkes bu hatadan etkilenmiyor , ben asla Senkronizasyonu kullanmadığımdan bu durum ile alakalı olabileceğini düşünüyorum.

Gmail oturum sonlandırma hatası

Eğer sizde de Gmailinize giriş yaptıktan kısa bir süre sonra üstteki gibi bir hata mesajı çıkıyor ve sizi dışarıya atıyorsa (Oturumu sonlandırıyorsa) aşağıdaki adımları izleyip sorunu gidermeye çalışabilirsiniz.

Gmailde senkronize edilemiyor hatası ve çözümü

Google chrome tarayıcısını açın ve sağ üst köşedeki üç noktaya tıklayın , ardından Ayarlar kısmını seçin ve açılan yeni ekranda Senkronizasyon ve google hizmetleri kısmına tıklayın .

Senkronizasyon ve google hizmetleri

Aynı yere daha hızlı ulaşmak için tarayıcının adres satırına aşağıdaki kodu yapıştırıp Enter tuşuna basmanız yeterlidir.

chrome://settings/syncSetup

Böylece direkt olarak Senkronizasyon ve Google hizmetleri sayfası açılacaktır. Burada yeralan Chrome'da oturum açmaya izin ver başlı altındaki , Bu özelliği kapatarak Chrome'da oturum açmadan Gmail gibi Google sitelerinde oturum açabilirsiniz. Butonunun açık mı kapalı mı olduğuna bakınız, bende açıktı ve kapatınca Gmailin beni dışarıya atması (oturumu 15 sn içinde otomatik sonlandırması) sorunu ortadan kalktı.

Chromede oturum açmaya izin ver ayarı kapalı

Sizde butonu önce kapatın ve tarayıcıyı yeniden başlatın eğer sorun çözülmüyorsa bu sefer butonu açık konuma getirip tarayıcıyı yeniden başlatıp sorunun giderilip giderilmediğini kontrol edin. Chrome'da oturum açmaya izin ver özelliği Registry de aşağıdaki anahtar tarafından kontrol edilmektedir.

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Google\Chrome]
"BrowserSignin"=dword:00000000

0 : Tarayıcıda oturum açmayı devre dışı bırakır.

1 : Tarayıcıda oturum açmayı Etkinleştirir.

2 : Kullanıcıları tarayıcıyı kullanmak için oturum açmaya zorlar.

Politika "Tarayıcıda oturum açmayı devre dışı bırak" olarak ayarlanırsa kullanıcı , tarayıcıda oturum açamaz ve Google Chrome Sync gibi hesap tabanlı hizmetler ile tarayıcı düzeyindeki özellikleri kullanamaz.


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Enver

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha