Gmail ile kendi kendini yokeden email atalım


Gmailde gizli mod nasıl kullanılır
Gmail tüm dünyada yaygın olarak kullanılan günümüzün en iyi email eposta hizmetlerinden birisidir bunda elbetteki Googlenin tüm dünyadaki server ağının etkisi büyük , İster iş ister kişisel kullanım için

bir e-posta hesabına ihtiyacınız olsun, saniyeler içerisinde bir Gmail oluşturabilirsiniz. kısa bir süre önce google , Gmail için yeni bir kullanıcı arayüzü oluşturdu bu yeni arayüzde birçok yenilik mevcuttur bunlarda en göze çarpanı da Gizli mod oldu. Bir email yollandıktan sonra göndericinin kontrolünden çıkmaktadır işte Gizli mod az da olsa göndericiye kontrol sağlamayı amaçlamaktadır. Yeni Gmail arayüzünün bir parçası olan Gizli Mod, mesaj iletmek için teknik olarak standart e-posta protokollerini kullanmaz ve Gizli iletiler, Google’ın sunucularında barındırılmaktadır.Bunun tek olumsuz tarafı Gmail kullanmayan alıcıların bir linke tıklama zorunluluğudur.

Gizli Modun özellikleri nelerdir

1. Adından da anlaşılacağı üzere Gizli mod Gmail üzerinden çok daha güvenli bir e-posta göndermenizi sağlar ilaveten emaile bir şifre atamak ta mümkündür.

2. Emailimizin bir belge, metin, resim veya başka bir şey olup olmadığına bakılmaksızın bir geçerlilik sonu (Zaman şımı süresi) atayabilmemize olanak verir ve bu son kullanma tarihine ulaşıldıktan sonra içerik otomatik olarak erişilemez hale gelir böylece hassas verilerin alıcının gelen gelen kutusunda kalıp meraklı gözlere marzu kalmasının önüne geçilmiş olur

3. E-posta içeriğini kilitlemek için bir cep telefonu numarası kullanabilirsiniz. bu gönderici tercihine bırakılmış bir seçenektir, eğer işaretlenirse alıcının cep telefopnuna e-postanın kilidini açacak şifreyi içeren bir SMS gelecektir.

4. Emaili Hiçkimseye forward edemezssiniz , Bu seçenek varsayılan olarak devre dışıdır ilaveten eposta içeriği kopyalanamaz ve eklentileri indirmeye karşı güvendedir.

Gmailde Gizli mod ile güvenli email nasıl yollanır

Gizli mod özelliği Yeni gmail görünümünde olduğu için öncelikle klasik görünümden yeni görünüme geçiş yapmamız gerekecektir bunun için :

1. Gmaile giriş yaptıktan sonra sağ üst köşedeki dişli çark ikonuna tıklayalım

Yeni Gmail ürününü dene linki

2. Ardından yeni gmail arayüzü açılacaktır , sol üst köşedeki E-posta yaz butonuna tıklayalım

Gmail yeni arayüzde email yollamak

3. Açılacak olan eposta yazma penceresinde alıcıya emailimizi yazalım ve sağ dipteki Gizli modu etkinleştirin / Devre dışı bırakın ikonuna tıklayalım

Gmail gizli mod

4. Yeni açılacak olan ekranda Geçerlilik sonunu , şifre kodu gerekliliğini ayarlayabiliriz , ben örnek olması açısından geçerlilik süresini 1 gün olarak ayarladım (1)

Gmail gizli mod şifre yok

Eğer birde şifre ayarlamak isteseydim Gönder butonuna tıkladığımızda karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecekti

Gmail güvenli mod SMS seçeneği

Bu ekranda öncelikle küçük bayrak ikonuna tıklayıp alıcının ikamet ettiği ülkeyi seçip ardından da boşluğa telefon numarasını girmemiz gerekecekti fakat ülkeler arasında Türkiye malesef yok bu sebeple SMS güvenlik seçeneğini şimdilik kullanmadım. Gönder butonuna bastığımızda sol alt köşede belirli bir süreliğine iletiyi geri al seçeneği belirecektir.

Gmail güvenli eposta yollandı

Gmailin yeni arayüzü ve yeni özellikleri oldukça cezbedici görünüyor , eskiden kendi kendini yokeden email için ek servisler kullanmak durumundaydık artık gmail yerleşik olarak bu özelliği içeriyor.

- Gmail Mobil görünümde oturum nasıl kapatılır Burada

- Gmail hesabı kalıcı olarak nasıl silinir Burada

- Gmailde Oturum açık kalıyor sorunu Burada

- Gmail de küfür filitresi oluşturmak Burada

- Outlook.com Kişiler listesini Gmail e aktaralım Burada

- Gmailde göndereni engellemek artık çok kolay Burada


6 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha