Windows servislerini yedeklemek için scriptler


Windows servisleri nasıl yedeklenir
Windows işletim sisteminde yüklü ve çalışan yüzlerce hizmet vardır ilaveten kurulan bazı yazılımlarda belirli servisler kurup bunların her windows açılışında otomatik olarak başlamasını sağlayabilir

bu sebepledirki Servislerden bazıları kullanıcıların bir kısmı için gereksiz diye nitelenir ve devre dışı bırakılır. Windows servislerini varsayılan hale getirelim başlıklı yazımızda herhangi bir zararlı tarafından değiştirilmiş Windows servislerinin default durumlarına getirilmesini açıklamaya çalışmıştık Burada , gel gelelim Windows servislerini kendi ihtiyaçları doğrultusunda düzenlemiş olanlar yazıda anlatıldığı şekilde varsayılan hale getirdikten sonra tek tek kişiselleştirme ayarlarını yapmak durumunda kalacaklardır , bunun önüne geçmek içinse Servislerle ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce tüm servislerin mevcut başlangıç durumunu yedeklemek ve saklamak en iyisidir. Yedeğiniz varken bir şeyler ters gittiğinde, tüm hizmetleri hızlı bir şekilde orijinal başlangıç durumuna geri yüklebilirsiniz bu konuda biri .bat diğeri .vbs olmak üzere iki script kullanacağız siz hangisini severseniz onu kullanın.

1. bat script yardımı ile Windows servislerini yedeklemek

Sayfa sonunda yeralan "servisleri_yedekle.zip" dosyasını indirip zipten çıkarttıktan sonra içerisinde yeralan "Servisleri_Yedekle.bat" dosyasını çalıştırdığınızda ilk önce Press any key to continue (devam etmek için bir tuşa basın) ekranı gelecektir.

servis yedeklemeye devam etmek için tuşa basın

Klavyemizdeki herhangi bir tuşa basıp scriptin aşağıdaki gibi günün tarihini içeren bir .bat dosyası oluşturmasını bekleyelim. (İşlem 1 dk veya daha az sürmektedir)

Servislerler yedeklendi

Scriptin hemen yanında oluşacak olan yeni bat dosyası tüm servilerin başlangıç durumlarını içerecektir mesela bendeki "Services_Cmt_23_02_2019_20_04.bat" şeklinde oluştu.

Servis yedeği

Artık servislerle ilgili bir işlem yaptıktan sonra tüm servisleri eski haline getirmek için bu bat dosyasını çift tıklayıp çalıştırmam yeterli olacaktır. geri yükleme sc config komutları ile yapılmaktadır.

2. Vbs script yardımı ile Windows servislerini yedeklemek

Scripti yabancı bir site admini kodlamış olup üstteki bat scriptinden farklı olarak tüm servislerin başlangış durumlarını bir registry kaydı olarak yedeklemektedir. İlk verilen scriptin daha kullanışlı olduğunu söyleyebilirim , fakat her iki türlü yedeği bulundurmakta fayda var . Eğer herhangi bir sebeple yedekleyemediği bir servis olursa bunu uyarı mesajı şeklinde bildirmektedir.

vbsile servis yedekleme durumu

Bu script te aynen ilk script gibi hangi klasör içerisinde çalıştırılırsa yedeği oraya almaktadır.

Vbs ile servis yedeği alındı

Servislerle ilgili düzenlemeleri kolayca yapabilmek için Easy Service Optimizer isimli ücretsiz portable yazılımımızı kullanabilirsiniz.

- Easy service optimizer Burada

- Windows servislerini varsayılan hale getirelim Burada

- Windows Servisleri Nasıl durdurulur - Silinir Burada

- Bir yazılımı servis olarak çalıştıralım Burada

- Windowsun Teşhis ve izleme Servisini kapatın Burada

- Gereksiz 10 servisi disable edelim (Güncellendi) Burada


5 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for seron
  3. Avatar for shampuan
  4. Avatar for Velociraptor
  5. Avatar for hakan polat

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha