VLC media player ile ekran kaydı yapın


VLC media player ile ekran kaydı yapın
Bir sorunu veya konuyu anlatmanın en kolay yollarından birisi video ile sunumdur, gel gelelim ekran kaydetme yazılımlarının çoğu ücretlidir.Bilgisayarınızda oluşmuş olan anlık bir sorunu yardım


alacağınız kişiye iletmek için googlede ekran kaydetme uygulaması arayıp bunu kurup ardından ekran kaydının nasıl yapılacağının araştırılması gerekir ki hiçkimse bunlarla uğraşmaz çünkü en değerli şey vakittir. Oysaki muhtemelen Video oynatıcısı olarak bir çoğunuz VLC Medya Player kullanıyorsunuzdur. VLC video oynatıcısı ücretsiz olarak sunulan ve alanında en popüler oynatıcılardan biri belkide en iyisidir, birçok popüler ses ve video formatını yürütebilir sürüm 2 den sonra gelen bir yeniliği ise ekran yakalama yani video kayıt özelliğidir,işte bu yazımızda bu özelliği tanıtmaya çalışacağız.

VLC Medya Oynatıcısı ile Bilgisayarınızın ekran videosunu çekin

1. Öncelikle VLC media playeri sayfa sonundaki indirme linkinden edinin (ister kurulumlu isterseniz portable yani kurulumsuz olanını seçin), ben Portable olanını tercih ettim. Zipten çıkartıp vlc.exe ikonuna tıklayın. Karşınıza gelecek olan arayüzde üst menüde yeralan Ortam - Dönüştür /Kaydet kısımlarına tıklayın

VLC dönüştür Kaydet

2. Açılan ekranda Yakalama Aygıtı sekmesine tıklayın ve aşağı açılır menüden Yakalama kipini Masaüstü olarak belirleyin kare hızını ben 35 olarak seçtim siz başka bir rakamda yazabilirsiniz ve son olarak dipteki dönüştür / kaydet butonuna tıklayın.

VLC yakalama Kipi

3. Sonrasında açılan ekranda kaydedeceği konumu seçmeniz gerekiyor,ben belgelerimde oluşturduğum sordum.net isimli klasörü seçtim isim olarak ta sordum.mp4 ismini verdim.

VLC dönüştür ekranı

4. Eğer üstteki resimde yeralan ingiliz anahtarı ikonuna tıklarsanız gelişmiş ayarlara ulaşırsınız, mesela bu ekranda yeralan Paketleme sekmesinden Video kayıt formatını seçebilirsiniz, ben ayarlarla oynamadım.

VLC video kayıt formatı

Görüntü Kodlayıcı/Çözücü sekmesine geçiş yaparsanız buradaki kodlama parametrelerine ulaşabilirsiniz fakat buralarda herhangi bir değişiklik yapmanıza gerek yok.

VLC Kodlama Parametreleri

ben hiçbir ayarı ellemeyip olduğu gibi bıraktım siz ihtiyaçlarınıza göre düzenleyin son olarak ta 3. maddede yeralan Başlat butonuna basın ve kayıt başlasın. Yalnız kaydederken VLC Oynatıcı ekranını simge durumuna almanız gerekiyor yoksa kayıtta oda görünecektir. Kaç dakikalık kayıt yaptığınızı VLC penceresini açıp sol altta yazan rakamdan öğrenebilirsiniz.yine VLC arayüzündeki butonlardan kaydı durdurabilir (Pause butonu ile). yeniden devam edebilirsiniz.

VLC ekranı kaydediyor

Durdurma butonuna basarsanız kayıt sona erecektir. Bu durumda kaydettiğiniz yere gidip videoyu çift tıklayın ve Oynamaya başlasın.

VLC ile ekran kaydedildi

Kaydın kalitesi oldukça güzeldi arkadaşlar Gel gelelim eğer kayıtta ses yoktu ses olmasını istiyorsanız bazı ek bileşenler yükleyip ayarlar yapmanız gerek fakat çok sağlıklı sonuç vermiyormuş.

- VLC Playerde filim kaldığı yerden devam etsin Burada

- VLC media Player ile bozuk video dosyalarını onaralım Burada

- Vlc medya oynatıcısında Chromecast kullanımı Burada

- Vlc medya playerde tema değiştirmek Burada

- VLC Media Player kullanarak Videodan sesi alalım Burada

- VLC ile DVD veya BluRay ripleyelim Burada

- VLC Medya oynatıcısı ile videodan resim alalım Burada

- Bir klasör içerisindeki müzik dosyaları bir tıkla çalsın Burada


8 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha