Windows 10 kilit ekran resmi değiştirilemesin


Windows 10 kilit ekran resmi değiştirilemesin
Windows kilit ekranı ilk olarak windows 8 de tanıtıldı , ardından 8.1 ve 10 da da kullanıldı , bu ekranda bir resim , tarih ve saat yeralmaktadır , isteğe göre bilgisayar ekranını kilitlediğinizde takvim , email...

de gösterebilmektedir , Windows kilit ekranını görmenin en kolay yolu klavyenizdeki Windows ve L tuşlarına birlikte basmaktır burada karşınıza çıkan resmi başka bir resim ile değiştirmek isterseniz ; Ayarlar - kişiselleştirme - Kilit ekranı kısmına tıkladıktan sonra burada sunulan resimlerden birtanesini seçebilir yada gözat butonu ile farklı bir resim tercih edebilirsiniz.

Windows 10 Kilit ekranı

Kilit ekranına ulaşmanın diğer bir yolu ise masaüstünde herhangi bir yere sağ tıklayıp Kişiselleştir dedikten sonra kilit ekranı kısmına tıklamaktır. Kilit ekranı ayarları aynı bilgisayarı kullanan diğer kullanıcılar tarafından bozulabilir bunu engellemek istiyorsanız küçük bir registry kaydından faydalanabilirsiniz

Kilit ekranında değişiklik yapılamasın

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\Personalization]
"NoChangingLockScreen"=dword:00000001

Üstteki registry kaydını ya not defterine yapıştırıp bir isim vererek uzantısı .reg olacak şekilde kaydettikten sonra çift tıklayıp çalıştırarak kullanabilir veya ilgili anahtara gider sağ taraftaki alana sağ tıklar yeni - DWORD (32) bit Değeri dedikten sonra oluşturduğunuz anahtara "NoChangingLockScreen" ismini verip değer olarak ta "1" değerini verebilirsiniz.

kilit ekranı NoChangingLockScreen registry kaydı

Sonrasında Dosya gezginini yeniden başlatır veya oturumu kapatıp yeniden kullanıcı girişi yaparsanız kilit ekranının aşağıdaki şekli aldığını görürsünüz.

Kilit ekranı ayarları yasak

Görüldüğü üzere kilit ekranı üzerinde herhangi bir işlem yapmak imkansız hale geldi ve "Bazı ayarlar gizlidir veya organizasyonunuz tarafından yönetilir" diye kırmızı yazı ile uyarı verdi , böyle bir koruma ile kilit ekran resminin değiştirilmesinin önüne geçebilirsiniz. Daha sonra ayarları eski haline geri getirmek istediğinizde "NoChangingLockScreen" DWORD değerine sağ tıklayıp sil dememiz gerekir. Aynı etkiyi aşağıdaki registry kaydı ile de sağlayabilirsiniz.

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\Personalization]
"NoLockScreen"=dword:00000001

Üstteki registry kaydını uyguladıktan sonra ayarları eski haline geri getirmek için yine "NoLockScreen" DWORD değerini silmeniz gerekecektir. Tüm bu işlemleri manuel veya registry ile yapmak yerine sizler için kodladığımız Vbs scriptinden de faydalanabilirsiniz,

Kilit ekran ayarı vbs

script ilk tıklamada kilit ekranı ayarlarını devre dışı bırakmakta ikinci tıklamada bu ayarları tekrar varsayılan hale getirmektedir. scripti aşağıdaki indirme linkinden edinebilirsiniz.

- Windows Kilit ekranını devre dışı bırakalım Burada

- Windows 10 dinamik Kilit özelliği nedir Burada

- Kilit ekranı otomatik kapanma süresini değiştirelim Burada

- Telefon ekranı kilitliyken fotoğraf çekin Burada

- Android kilit ekranına kişisel mesaj ekleyelim Burada

- Windows 10 kilit ekranı görselini saklayalım Burada

- Windows 10 kilit ekranı resimlerini kaydedin Burada

- Android kilit ekranında Mesaj içeriği Görünmesin Burada


8 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha