Telefon ekranı kilitliyken fotoğraf çekin


Telefon ekranı kilitliyken fotoğraf çekin
Akıllı telefonların bukadar yaygın kullanılmasının birçok nedeni var mesela, internet erişimine izin vermesi kolay taşınabilmesi, internet üzerinden ücretsiz sohbet imkanı , hesap makinası içermesi, Uydu ve GPS


bağlantıları sayesinde yön tarifi vermesi ... İçerdiği faydalı özellik sayısı belkide yüzlerle ifade edilebilir bunlardan önemli sayılabilecek ikitanesi ise cep telefonlarının aynı zamanda birer video ve fotoğraf makinası olmasıdır mesela Full HD bir video çekimini herhangi bir marka cep telefonu ile kolayca gerçekleştirebilirsiniz aynı şekilde canınız istediğinde herşeyin fotoğraflarını çekebilir ve arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Zaten Akıllı telefonlar çıkalı fotoğraf makinalarının satışı neredeyse durdu , sanırım piyasada profesyonel fotoğrafçılar dışında normal fotoğraf makinası satın alan kalmamıştır.

Akıllı telefonları cebinizde taşırken rastgele numaraları aramaması yada telefonu kaybettiğinizde bulan kişi bilgilerinize kolayca ulaşamasın diye bir güvenlik sistemi vardır. Kilit ekranı denilen bu özellik aktif iken , anlık birşeyin fotoğrafını çekmek istediğinizde çoğunuz önce kilidi açar ardından fotoğraf makinasını aktif eder ve sonrada Deklanşöre basarsiniz gel gelelim mesela bir kuşun fotoğrafını çekecekseniz tüm bunları yapana kadar kuş çoktan havalanıp uzaklaşacaktır, oysaki kilit ekranı kapalı iken bile fotoğraf çekebilirsiniz. aşağıdaki makalemizde bunun nasılını açıklamaya çalışacağız. Aşağıdaki anlatım Android PIE sürümü bir telefon üzerinden yapılacaktır. Diğer sürümlerde ayarlar benzerdir sadece ayarlar farklı menüler altında yeralabilir. Kilit ekranı kapalı iken Fotoğraf çekmenin iki farklı yöntemi mevcuttur.

1. Kilit ekranındaki fotoğraf makinası ikonunu kullanmak

Telefonunuzun ekranı kilitli iken farkettiyseniz sağ alt köşede bir fotoğraf makinası ikonu bulunmaktadır bu ikon sayesinde kilit ekranını açmak ile uğraşmadan anında fotoğraf çekebilirsiniz . Ekran kilitli iken bu ikonu tutup ekranın ortasına doğru kaydırın hemen fotoğraf makinası açılacaktır.

Android kilit ekranı kamera

Ardından size kalan tek şey denklaşöre basmak olacaktır.

2. Kilit ekranındayken açma kapatma düğmesini kullanmak

Üstteki yöntem benim için en kolay yöntemdir. Eğer herhangi bir sebeple ilk yöntemi kullanmak istemiyorsanız Cep telefonunun ekran kilidi aktif iken telefon açma - Kapatma düğmesine bilgisayar faresinin sol tuşuna basar gibi aynı serilikte iki kez tıklayınız anında fotoğraf makinası açılacaktır.

Telefon açma kapatma düğmesi

Eğer Fotoğraf makinası açılmıyorsa Aşağıdaki ayarları kontrol edip Telefonun bu özelliğinin aktif olup olmadığını kontrol ediniz değilse aktif hale getiriniz.
Telefon ana ekranındaki ayarlar ikonuna tıklayın ardından düğmeler ve işlem kısayollarım özelliğine dokunun ve son olarak Kamerayı hızlı bir şekilde aç düğmesini aktif konuma getirin.

kamera için güç düğmesini iki kez bas

Mesela bendeki Android 9.0 PIE sürümünde bu özellik kapalı halde geldi, sonradan aktif ettim.

- Android telefonda internet bağlantısı kopuyor Burada

- Akıllı telefonun kablosuz hotspotu çalışmıyor Burada

- Android geliştirici seçenekleri nasıl açılır ve kapatılır Burada

- Mobil cihazlarda batarya kalibrasyonu Burada

- Android telefonda veri tasarrufu nasıl kapatılır Burada

- Android te Bir numaraya ait tüm çağrı geçmişini silelim Burada


6 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for seron
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Sezer Tahmaz
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for yavuz adalı

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha