Photoshopta kolayca saç rengi değiştirin


Photoshopta en kolay saç rengi değiştirme yöntemi
Saçını boyatmak isteyenlerin en büyük sorunu hangi rengin seçileceği ve ilgili rengin yakışıp yakışmayacağıdır, hadi erkeklerde fazla bir renk seçeneği yoktur ve doğal durması istenir lakin günümüz genç kızları

saçlarını her renge boyatabilirler, mesela yeşil, kırmızı,Pembe,Mor... bazende kendisine yakışacağını düşündüğü rengi saçına uygulatan bayan ardından fikrini değiştiriverir. Oysaki saç boyatmadan önce kendi resmi üzerinde saçını farklı renklerde görme imkanı olsa belkide bukadar büyük sıkıntı olmayacaktır. İşte bugünkü ipucumuzda Photoshopta kendi saç renginizi kolayca nasıl değiştirebileceğinizi açıklamaya çalışacağız. Anlatılan işlem en kolay ve etkili saç rengi değiştirme işlemidir denilebilir, diğer yöntemlerden üstün yönü birkaç tıkla uygulanabilmesi ve rengin doğal durmasıdır.

Photoshopta saç rengi nasıl değiştirilir

Ben rastgele internetten bulduğum bir genç kız resmi kullanacağım, siz kendi resminiz üzerinde aynı işlemi kolayca yapabilirsiniz.

1. İlgili resmi Photoshopta açın, bunun için File - Open demeniz yeterlidir. Polygonal lasso tool ile kızın saçını seçili hale getirelim.

Photoshopta saç seçimi

2. Seçimi tamamladıktan sonra yeni bir layer oluşturup klavyemizdeki Ctrl + C ve ardından Ctrl + V tuşları ile saçı yeni layere yapıştıralım , yeni Photoshop sürümlerinde yeni layer oluşturmaya bile gerek olmadan ilgili kısayollar ile otomatik yeni layer oluşturulabilmektedir. Ardından resimdeki görünürlüğü kaldıralım ve sadece yeni katmandaki saç görünür kalsın.

Yeni layerde seçimi beyaz yapmak

3. Photoshop üst menüsünden Image - Adjustmenst - Hue/Saturation kısmını seçelim ve Lightness kaydırma çubuğunu en sağa çekip saçın tamamen beyaz olmasını sağlayalım.

Photoshop Hue - saturation

Aşağıdaki resimde de gördüğünüz gibi kızın saçı tamamen beyaz oldu

Photoshopta saçı beyaz yaptık

4. Ardından layerin (Katman) hemen üstünde yeralan aşağı açılır menüden "soft light" ı seçelim

Photoshop layer için soft light seçimi

5. Artık kızın saçını istediğimiz renge boyayabiliriz. Bunun için üst menüden Image - Adjustments - Hue/Saturation menüsünü seçiyoruz.

Photoshopta saç rengi değiştiriyoruz

6. Açılan Hue / saturation penceresinde ilk yapacağımız şey Lightness değerini düşürmektir (Çubuğu sola doğru kaydıralım) ardından Saturation değerini arttıralım ve HUE kaydırma çubuğu ile saçı istediğimiz renge boyayalım mesela kızıl saç için aşağıdaki ayarları uygulayabilirsiniz.

Photoshopta saç rengi değiştiriyoruz

ben genç kıza kızıl saç rengini yakıştırdım ama yaptığım diğer denemeleri de görüyorsunuz.

Photoshopta kolayca saç rengi değiştirdik

Eğer tekniğin uygulanmasında sorun yaşarsanız sizler için hazırladığımız aşağıdaki videoyu izleyip uygulamada Photoshop ile saç rengi değiştirmeyi izleyerek öğrenebilirsiniz.

- Photoshop ico uzantılı dosyaları açmıyor Burada

- Photoshop ta Hoşgeldin ekranını devre dışı bırakın Burada

- Photoshop'u Hızlandırmak İçin Çok Basit 2 Yol Burada

- Photoshop başlangıç ekranı resmi nasıl değiştirilir Burada

- Photoshop ayarlarını sıfırlamak (resetlemek) Burada

- Dosya gezgini Psd önizlemelerini göstersin Burada

- Photoshopta resmin kenarlarını yuvarlatalım Burada

- Photoshopta actions kullanımı Burada

- Photoshopta hareket animasyonu hazırlayalım Burada

3 Eylül 2010 Tarihli başlık güncellendi


2 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha