Windows 10 da Görev çubuğu rengi nasıl değiştirilir


Windows 10 da Görev çubuğu rengi nasıl değiştirilir
Windows 10 1903 Mayıs sürümü halen çıkmadığı için yaklaşık bir ay önce yaptığım incelemelerde Görev çubuğu rengi değişmiyor diye bir ifade kullanmış ve bunun muhtemel bir hata olduğunu belirtmiştim lakin bunun


yanlış olduğunu bu yazımızda ayrıntıları ve sebepleri ile izah etmeye çalışacağım. Normalde Bilgisayar ekranımızın en dip kısmında yeralan çubuğa görev çubuğu ismini veriyoruz ve o anda ekranımızda açık olan uygulamaların simgeleri bu çubuk üzerinde sıralanır. Görev çubuğu rengini şu şekilde belirleyebiliriz.

Görev çubuğu rengi nasıl değiştirilir

1. Ayarlar - Kişiselleştirme - Renkler kısmına gidelim , Aynı yere masaüstünde herhangi bir yere sağ tıklayıp - Kişiselleştir - Renkler kısmından da ulaşabiliriz.

2. Kaydırma çubuğunu aşağıya doğru kaydırdığımızda Renklerle ilgili seçeneklerin bulunduğu kısma ulaşırız , burada yeralan ; Arka Planımdan otomatik olarak tema rengi seç kısmına tik koyarsak (Aşağıdaki resim)

Tema renginizi seçin

Duvar kağıdımızın rengi neyse görev çubuğu , başlat menüsü ve pencere kenarlıkları da otomatik olarak bu rengi alacaktır. Ben genelde bu kısma tik koymayı tercih etmem.

3. Kaydırma çubuğunu en dibe kaydırırsak burada Aşağıdaki yüzeylerde Tema rengini göster başlığı altında "Başlat,görev çubuğu ve işlem merkezi" kutucuğuna tik koyarsak görev çubuğumuzun rengi temamızın rengine göre değişecektir.

Görev çubuğunda tema rengini göster

Eğer fare işaretçimiz ile renk paletinden bir renk seçersek görev çubuğu başlat menüsü ve pencere kenarlığı renkleri bu renge bürünecektir. Gel gelelim bu anlatılanları 1903 te uygulamaya kalktığımızda Başlat görev çubuğu ve işlem merkezi kısmının önündeki kutucuğun silik olduğunu görürüz.

Tema rengini göster silik

Bunun sebebi varsayılan olarak 1903 te açık windows temasının seçili olmasıdır. Bu seçimi değiştirdiğimizde görev çubuğu rengini de değiştirebileceğiz.

Windows 10 da varsayılan tema nasıl değiştirilir

Ayarlar - Kişiselleştirme - Temalar kısmına gidelim burada yeralan Windows (Açık) teması dışında başka bir tema seçelim.

Windows 10 da tema değiştir

Anında görev çubuğu renginin değiştiğini farkedeceğiz. Artık yazının başında anlattığımız adımları uygulayıp görev çubuğunu istediğimiz bir renkte kullanabiliriz. 1903 ten önceki sürümlerde bulunmayan Windows (Açık) teması özellikleri şunlardır.

1. İşletim sisteminde bulunan uygulamaların çoğu varsayılan görünümlerini beyaz olarak değiştirirler
2. Uygulamalarda kullanılan arka plan beyaz veya gri olur.
3. Menülerde kullanılan arka plan rengi beyaz olur
4. Uygulamalarda görüntülenen varsayılan siyah metin gri veya siyah olur.

1903 te görev çubuğu renginin nasıl değişeceği konusunu Türkçe kaynaklarda ilk yayımlayan Ceofix in Admini Tuba hamıma teşekürler - Burada

- Windows 10 Başlık çubuklarını renklendirelim Burada

- Görev çubuğu simgelerinde öngörünüm yok Burada

- Windows Görev çubuğu ikonları ortada dursun Burada

- Windows 10 görev çubuğu tamamen şeffaf olsun Burada

- Windows 10 Görev çubuğu otomatik gizlensin Burada

- Windows 10 da Görev çubuğu pozisyonunu değiştirelim Burada


6 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha