Süper gizli dosyalar nedir nasıl görünür yapılır


Süper gizli dosyalar nedir nasıl görünür yapılır
Windows'da gizli bir dosya veya klasör oluşturmak basittir: Gizlemek istediğiniz dosya veya klasörü sağ tıklayın, "Özellikler" i seçin ve Genel sekmesi altında yeralan "Gizli" kutucuğunu işaretledikten sonra

Uygula ve Tamam deyin. Ancak bu özellikteki sorun oldukça eski bir ipucu olması dolayısı ile hemen hemen her Windows kullanıcısının gizli klasörlere / dosyalara nasıl erişebileceğini bilmesidir. Dosya gezginini açtıktan sonra Görünüm sekmesine geçiş yapın ve en sağ tarafta yeralan Seçenekler kısmına tıklayın buradaki "Klasör ve Arama seçeneklerini değiştir" kısmına tıklayıp Açılan Klasör seçenekleri penceresinde Görünüm sekmesine geçiş yapın ardından burada yeralan "Gizli Dosya , Klasör ve sürücüleri Göster" kısmına tik koyun

Gizli dosya ve klasörleri göster

Böylece Gizli Dosya ve Klasörler görünecektir. Aynı yere daha hızlı ulaşmak için aşağıdaki komutu arama veya çalıştırdan verebilirsiniz.

rundll32.exe shell32.dll,Options_RunDLL 7

Böylece tek hamlede gizli klasör ve dosyaların ayarlarına ulaşabilirsiniz. Microsoft, işletim sisteminin kritik dosyalarını korumak için Windowsa birçok özellik eklemiştir. Süper gizli dosyalar özelliği, en kritik sistem dosyalarından bazılarını kullanıcıdan gizleyerek Windows'un kendisini daha da korumaya almasını sağlar, Buradaki mantık şudur; kullanıcı göremezsse zararda veremez.

Süper gizli dosya veya klasör nasıl oluşturulur

Herhangi bir Klasör veya dosyayı süper gizli yapmak veya Süper gizli bir dosyayı görünür kılmak için Komut istemi dediğimiz Cmd yi açıp aşağıdaki komutlardan uygun olanını kullanmak gerekir. Klasör veya Dosya kısmı yerine sizdeki Klasör veya Dosya ismi gelecektir.

attrib +s +h Klasör veya Dosya
attrib -s -h Klasör veya Dosya

Aşağıda masaüstümde oluşturduğum sordum.net klasörünün içerisinde bir normal gizli birde süper gizli klasör bulunmaktadır.

1. Super_Gizli : Süper Gizli bir klasördür
2. Gizli : Normal gizli klasördür

Süper gizli klasör veya dosyalar

Resimde Gördüğünüz Süper gizli dosya veya klasörler , Gizli dosya Klasör ve sürücüleri Göster kısmına işaret koyduğunuzda veya Korunan işletim sistemi dosyalarını Gizle kısmından tiki kaldırdığınızda Görünür hale GELMEZLER , "attrib -s -h Klasör veya Dosya" komutu ile görünür hale gelirler.Peki ama her seferinde klasör veya dosya yolunu yazıp Komut isteminde bu komutları uygulamak zor olmayacakmı ? İlaveten zaten görünmeyen bir klasörün veya dosyanın süper gizli mi olup olmadığını nereden bileceğiz ? Bu nedenlerden dolayı Sizler için bir script kodladık.

Vbs ile süper gizli dosya veya klasör

Script tıklandığında hem Gizli hemde Süper gizli dosyaları görünür yapmaktadır , diğer tıklamada ise klasörleri tekrar görünmez hale getirmektedir.

- vbs ile klasör gizleme , görünür yapma Burada

- Gizli dosya ve klasörleri Göster gizle çalışmıyor Burada

- Android Cihazlarda Galeride Resim Gizleme Burada

- Tek tıkla gizli dosyaları göstersin/gizlesin (vbs) Burada

- Script ile sürücülerden birini gizleyelim Burada

- Sağ tuş ile klasör ve dosyalara erişimi engelleme Burada


14 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for MUSTY

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha