Windows 10 nasıl sıfırlanır


Windows 10 nasıl sıfırlanır
Windows 10 u kurduktan bir süre sonra sorunlar ortaya çıkmaya başlarsa , mesela yavaşlama , donma , başedilemeyen virüs sorunu veya başka sıkıntılar , temiz bir kurulum yapmak isteyebilirsiniz

, bazıları Temiz kurulumu Fabrika ayarlarına geri döndürme ile karıştırmaktadır , Laptoplar ilk alındıklarında bana göre en berbat hallerindedirler , ve hemen sıfır format atarım ; bunu yapma sebebim : Yeni alınan bir windows un içerisinin hertür saçma ve gereksiz demo yazılımla doldurulmuş olmasıdır , mesela Norton veya başka bir güvenlik yazılımı 1 ay sürelidir , Office yine aynı şekilde , Laptop un üretici firması kendi reklamını yapmak için kendine ait yazılımları doldurmuştur vs. O nedenle fabrika ayarlarına döndürmek demek tüm bu gereksiz yazılımların kurulu olduğu sisteme dönmek demektir, en iyisi ise temiz formatlanmış bir windowsun üzerine sadece kendinize gerekli Programları kurduğunuz işletim sistemidir, Gördüğüm kadarı ile Android olsun Windows olsun en büyük düşmanları Oyunlardır ,  ortalama 10 civarı oyun kurup kaldırıldıktan sonra o sistemin ömrü fazla uzun olmuyor , gelin bozulan windowsumuzu nasıl sıfır hale getireceğiz onu görelim.

Bozulan windows nasıl sıfırlanır

Hernekadar sistem geri yükleme belirli bir yere kadar yardımcı olsada çoğu zaman işe yaramaz, böylesi durumlarda eğer temiz format atmak için gerekli araçlara da sahip değilseniz Windowsu sıfırlamayı deneyebilirsiniz. Mesela Bir dağ evinde internetin zar zor çektiği bir yerde arkadaşınızın verdiği USB belleği taktınız ve yediğiniz virüs sebebi ile windows bozuldu... ne windows ISO su var ne bunu yazdıracak ikinci bir USB bellek. Bu veya benzeri bir durumda sırası ile aşağıdaki adımları takip edip windowsu tamir edebilirsiniz.

1. Başlat -  Ayarlara kısmına tıklayın

Windos 10 da başlat - ayarlar

2. Açılan ekranda Güncelleştirme ve güvenlik kısmını seçin

Windows 10 da güncelleştirme ve güvenlik

3. Bir sonraki ekranda soldaki menüden Kurtarma kısmına tıklayın ve sonrasında "Bu bilgisayarı sıfırla" seçeneğin altında yeralan "Başlayın" butonuna tıklayın

Windows 10 Kurtarma

4. Bir seçenek belirleyin kısmında karşınıza iki seçenek gelecektir. Dosyalarımı sakla seçeneği , Uygulamaları ve ayarları kaldırır, ancak kişisel dosyalarınızı saklar. Fakat bu işlem uzun sürebilir.

Windowsu sıfırla ama dosyalarımı sakla

Aynı yere bir tıkla ulaşmak için çalıştır penceresinden aşağıdaki komutu vermeniz yeterlidir

systemreset.exe

Eğer Herşeyi kaldır derseniz (Benim tercihim) , windowsun bulunduğu dizin formatlanmış olacaktır böylece burada bulunan tüm dosyalar silinecektir.

Windows 10 sıfırlamada herşeyi kaldır

5. Herşeyi kaldır kısmını seçtikten sonra size Bulut indirme veya Yerel yeniden yükleme seçeneklerini sunacaktır. Yerel yeniden Yükleme kısmına tıklayın.

Windowsu yerel olarak yeniden yükle

6. Bir Sonraki ekranda Ek ayarlar Penceresi karşınıza gelecektir. Burada eğer sadece Windowsun bulunduğu dizinin temizlenmesini istiyorsanız Sonraki butonuna tıklamanız yeterlidir. Eğer Tüm diskin sıfırlanmasını isterseniz Ayarları değiştir kısmına tıklayın.

Bilgisayarı sıfırlama ek ayarları

7. Ayarları seç ekranında kendinizce uygun seçeneğin butonunu açık konuma getirebilirsiniz.

Windows 10 sıfırlama ayarları

Çoğu kullanıcı üstteki resimdeki ayarlarda herhangi bir değişklik yapmaya  ihtiyaç duymaz . Eğer Windowsu önceki bir sürümden yükseltmişseniz ; Bu bilgisayar yakın zamanda Windows 10'a yükseltilmiş, Bu bilgisayarı sıfırlarsanız, yükseltme işlemini geri almaz ve Windowsun önceki sürümüne Geri dönemezssiniz. Uyarısı belirecektir bu ekranda sadece İleri butonuna tıklamanız yeterlidir.

yakın zamanda Windows 10 a yükseltilmiş uyarısı

8. Son olarak bu bilgisayarı sıfırla ekranı belirecektir Sıfırla butonuna tıklayıp işlemi başlatın.

Windows 10 nasıl sıfırlanır

Herşeyi kaldır kısmını seçtiğimiz için Bu bilgisayarı sıfırla ekranında şu uyarılar yeralmaktadır ;

1. Bu bilgisayardaki tüm kişisel dosyaları ve kullanıcı hesaplarını kaldırır,
2. Ayarlarda yapılan tüm değişiklikleri kaldırır
3. Tüm Uygulama ve programları kaldırır
4. Windowsu bu cihaza yeniden yükler

Özellikle Bir zararlı bulaşan Windowslarda Dosyaları sakla demek Sıfırlamadan sonra da zararlının aktif olup sisteme zarar vermesi riskini içerdiğinden Herşeyi kaldır seçeneği ile sıfırlama tercih edilmelidir.

- Windows 11 işletim sistemi nasıl sıfırlanır Burada

- Oturum açamadığımız Windows 10 u Onaralım Burada

- Açılmayan Bilgisayarı güvenli mod ile başlatın Burada

- Windows 10 u formatsız tamir edelim (Tamir yüklemesi) Burada

- DISM komut aracı ile Windows 10 tamiri Burada

- Windows işletim sistemlerini tamir edelim Burada

- Windows 10 ISO sunu Flash (Parmak) belleğe yazdıralım Burada

8 Ağustos 2015 Tarihli başlık güncellendi


10 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Polat
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for hayto koraz
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for shampuan
  7. Avatar for Velociraptor
  8. Avatar for Mesut
  9. Avatar for Velociraptor
  10. Avatar for ozan

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha