Windows 10 da sistemi yavaşlatan hata


Denetim Akış koruması yavaşlatıyor
Windows 10 eski sistemlerden windows 7 ye nazaran oldukça ağır çalışan bir sistemdir. Eğer windows 8.1 i hiç kullanmadan direkt windows 7 den windows 10 a geçiş yaptınızssa bu sistemin zorlanma durumunu

çok daha belirgin şekilde hissedersiniz. Önceki makalelerimizden birinde bunun ana sebebinin Microsoftun Spectra ve Meltdown açıklarını kapatmak için kullandığı ve özellikle eski donanımlarda ciddi performans ve ağ bağlantı sorunlarına sebep olan çözüm yaklaşımının olduğunu belirtmiştik ve Microsoft 1903 te bu çözümü terkederek Googlenin Retpoline çözümünü uygulayacağını duyurmuştu - Burada

Microsoft Redpoline  Mehmet iyigün

Meğerse tek sorun bu yamayla sınırlı değilmiş. Hatırlarsanız bundan iki yıl önceki makalelerimizden birinde Denetim akış koruması (CFG) nin mutlaka kapatılması gerektiğini yazmıştık Burada , kısa süre önce o yazımızı doğrular nitelikte açıklamalar geldi gelelim olayların gelişimine.

Bruce dawson cfg

Denetim Akış koruması (CFG) Ciddi performans düşüşüne sebep oluyor

Denetim Akış koruması temel olarak Windows 8.1 ve daha yeni sürümlerde kullanılabilen bir Windows Defender özelliğidir. Amacı tehlikeli programları sisteminizde çalışmadan engellemek olan bu özellik çalışan herşeyi denetlerken ciddi performans kaybına sebep olmaktadır. Vivaldi'den bir ekip, Chromium ünite testlerinin Windows 7'de Windows 10'a kıyasla çok daha iyi performans gösterdiğini fark etti , mesela Windows 7'de çalıştırıldığında 20 dakika süren testlerden biri, Windows 10'da 100 dakika sürdü. Vivaldi, Google’ı konu hakkında bilgilendirdikten sonra Google bunun sebeplerini araştırmaya başladı ve bir dizi testler yaptı işte bu testlerde sorunun Denetim Akış koruması özelliğinden kaynaklandığı tespit edildi ve durum Microsofta iletildi. Google’da bir Chromium mühendisi olan Bruce Dawson, bulgularını yakın tarihli bir blog yazısında yayınladı ve performans sorunları yaşayanların Denetim akış korumasını devre dışı bırakmasını önerdi.Bunun için , Ayarlar - Güncelleştirme ve güvenlik - Windows güvenliği - Uygulama ve tarayıcı denetimi - Exploit protection ayarları kısmına gidip burada bulunan "Denetim Akış koruması (CFG)" başlığı altındaki aşağı açılır menüden Varsayılan olarak KAPALI kısmını seçip sisteminizi yeniden başlatmanız gerekir.

Denetim akış koruması kapalı

Ancak, bu Microsoftun önerdiği bir çözüm değil çünkü Exploit Protection, sisteminizi farklı güvenlik açıklarından koruyan bir özelliktir. Yukarıdaki konular bir bütün halinde ele alındığında 1903 sürümünde performas kaybına yolaçan bir değil iki hatanın düzeltilmesi beklenmektedir. Eğer sistemde fren etikisi yapan bu hatalar giderilebilirse önceki sürümlerden daha seri çalışacağı söylenebilir.

- Windows açılışı aşırı yavaş sorunu Burada

- Windows 10 da açılışı geciktiren uygulamaları bulalım Burada

- Windows 10 nasıl hızlandırılır Burada

- Windows 10 çok ağır çalışıyor sorunu Burada

- Windows 10 ikon önbelleğini arttıralım Burada

- Windowsunuz kaç saniyede açılıyor (.vbs) Burada


9 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for TRWE_2012
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for eskiüye
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for seron
  7. Avatar for TRWE_2012
  8. Avatar for Velociraptor
  9. Avatar for Metin Hakkı

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha