Windows 11 de Ağ ayarları nasıl sıfırlanır


Ağ ayarları nasıl sıfırlanır
Windows 11 de internete bağlanamıyosanız öncelikle sorunu tespit etmek için birkaç işlem gerçekleştirmeniz gerekecektir, ilk bakılması gereken yer saatin yanındaki internet bağlantı simgesi olabilir eğer internet


bağlantısı yoksa Modemi kontrol edin , modemde internet varsa ve diğer cihazlarla (Mesela Cep telefonu) internete bağlanabiliyorsanız bu durumda sorun Windowstadır. Bazen Bilgisayarı yeniden başlatmak sorunu çözdüğünden ilk önce sisteminizi yeniden başlatın sorun devam ediyorsa Ağ ayarlarını sıfırlamayı deneyebilirsiniz. Böylece Tüm Ağ bağdaştırıcıları Fabrika ayarlarına sıfırlanacaktır. Bunu yaparken bütün Ağ bağdaştırıcılarınız kaldırılıp yeniden yüklenecektir , işlem ; VPN'lerinizi, WiFi parolalarınızı ve sanal anahtarlarınızı kaldırır.

İnternet yok simgesi

Ağ ayarları nasıl sıfırlanır (Fabrika ayarlarına döndür)

Ağ sıfırlama ayarına ulaşmanın birkaç yolu vardır , Ayarlar - Ağ & İnternet - Gelişmiş Ağ ayarları kısmına gidin burada Ağ sıfırlama kısmını bulup buna tıklayın.

Windows ta Ağ sıfırlama

Ağ ve İnternet sayfasına daha kolay yoldan ulaşmak istiyorsanız çalıştır penceresinden vereceğiniz aşağıdaki komutla direkt olarak Ağ & Internet sayfasına ulaşabilirsiniz.

ms-settings:network

Ardından Gelişmiş Ağ ayarları kısmına tıklayıp Ağ sıfırlama linkine ulaşabilirsiniz. Ağ sıfırlama kısmına tıkladıktan sonra Yeni açılacak sayfada Şimdi Sıfırla kısmına tıklayın.

Ağ sıfırlama onayı

Size tekrar Tüm ağ ayarlarınızı sıfırlamak istediğinize eminmisiniz diye soracaktır buradaki pencerede de Evet butonuna tıkladığınızda Oturumunuz 5 Dakika içinde kapatılacak diyen bir pencere belirecektir. Kapat butonuna tıklayıp oturumunuzu sonlandırın.

Ağ ayarlarını şimdi sıfırla

Sistem yeniden başladığında internet bağlantı sorununuzun giderilmiş olması gerekir. Bu sıfırlama mesela mobil etkin nokta ayarlarını bozmadı , eğer halen internete balanmıyorsa sorun donanımsal olabilir. Eğer İşletim sisteminiz Windows 8.1 veya Windows 7 ise ve ağ ayarlarını sıfırlamanız gerekiyorsa Komut istemi veya PowerShell kullanarak bunu gerçekleştirebilirsiniz. Komut istemini yönetici yetkilerinde çalıştırıp aşağıdaki komutları sırası ile uygularsanız Ağ ayarlarınız sıfırlanacaktır.

netsh winsock reset
netsh int ip reset
netsh advfirewall reset
ipconfig / flushdns
ipconfig / release
ipconfig / renew
netcfg -d

Ardından sisteminizi yeniden başlatmanız gerekir. Eğer İnternet bağlantısı sorun gidericisini başlatmak isterseniz bu durumda aşağıdaki komutu kullanmanız gerekir.

msdt.exe /id NetworkDiagnosticsWeb

Üsttekiler işe yaramıyorsa sayfa sonundaki linklerde yeralan ipuçlarını deneyebilirsiniz.

- Windows 10 Ağ ayarları nasıl sıfırlanır Burada

- İnternet bağlantı sorunlarınızı giderin Burada

- Sağ tuşa Windows Sorun gidericileri ekleyin Burada

- ERR_CONNECTION_RESET hatası ve çözümü Burada

- Laptopun Wlan (kablosuz) düğmesi yok yada çalışmıyor Burada

- Windows 7 ve üst sürümler için Mobil etkin nokta Burada


6 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Hakkı
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for hÜSEYİNBAY
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for Merve

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha