Microsoft EDGE yi bloklayın


Microsoft EDGE yi bloklayın
Windows 10 işletim sistemi ile Gelen Microsoft EDGE , sitemin temel bir parçasıdır bu nedenle ev ortamında çocuğun kendi hesabından bile olsa bu tarayıcıyı kullanmasını engellemek yada işyeri ortamında

EDGE tarayıcısının kullanılmasını yasaklamak pek te kolay değildir. Başka tarayıcı kullansanız bile arka planda çalışıp sistem kaynağı tüketebilir.Yerel grup ilkesi düzenleyicisi ile veya Applocker ile yasaklama yapabilseniz bile Windows 10 Home veya single language sürümlerini kullananların böyle bir şansı bulunmuyor çünkü Applocker Hem Windows 10 Home sürümünde yok hemde Windows 10 Pro OEM & Retail & Volume sürümlerinde bulunmuyor, Enterprise sürümü zaten işletmeler için olduğunda birtek onda bulunuyor,bizde sordum ekibi olarak Microsoft EDGE yi yasaklamanın bir yolunu araştırdık ve kısa bir araştırmanın ardından Microsoft Edgeyi bloklamanın sanıldığı kadar kolay olmadığını gördük,çünkü servisle çalışıyordu ve ana işletim sistemi bileşeniydi,eski sürümlerde PowerShell i admin yetkilerinde çalıştırıp şu komutu verince devre dışı bırakılabiliyordu

Get-AppxPackage  *edge* | Remove-AppxPackage

Fakat sonradan bu komuta karşı da önlem alındı ve şu an çalışmıyor , keşke Microsoft insanlara zorla birşeyleri kullandırma fikirlerden vazgeçse (Ama hiç sanmıyorum). Eğer herhangi bir sebeple Microsoft EDGE nin sisteminizde kullanılmamasını istiyorsanız sizler için kodladığımız EDGE blocker isimli uygulamadan faydalanabilirsiniz. Yazılım hem klasik hemde Chromium EDGE tarayıcısını engellemektedir.

Edge Blocker ile Microsoft Klasik ve Chromium EDGE yi engelleyin

Ücretsiz ve portable bir uygulamadır, dil desteği eklemedik zaten arayüzdeki iki buton herşeyi açıklıyor, kullanımı son derece basittir. İlgili butona basıldığında işlevini yerine getirir.

1. Yazılımı sayfa sonundaki linkten indirip zipten çıkartın ve çalıştırın karşınıza aşağıdaki gibi bir arayüz gelecektir.

Edge blocker main

Microsoftun Chromium tabanlı EDGE si diğer Windows sürümleri için de indirime sunuldu hatta bir Microsoft klasiği olarak klasik EDGE zorla Chromium tabanlı EDGE ye güncellenecekmiş.Uygulamayı çalıştırdığınızda Karşımıza aşağıdaki gibi bir arayüz gelecektir. Edge tarayıcısını engellemek, bloklamak veya devre dışı bırakmak için "Block" butonuna basın hepsi bukadar

Edge blocked

Arayüzdeki Edge ikonu silik (basık) şekle büründü , bunun anlamı Microsoft EDGE bloklandı , ardından Edgeyi çalıştırdığınızda çalışmayacak ve hemen kapanacaktır (Klasik EDGE), Chromium EDGE tarayıcısı ise aşağıdaki gibi bir uyarı verecektir. (Not: Edge Blocker yeni sürümü ile (v1.7) bu hata giderildi)

Cromium Edge erişim izni yok

eğer tekrar çalışır hale getirmek isterseniz "Unblock" butonuna basmanız yeterlidir. Eğer Varsayılan tarayıcınız Microsoft EDGE ise ve başka tarayıcınız yoksa tavsiyemiz öncelikle varsayılan tarayıcınızı değiştirmenizdir eğer yeni tarayıcı yüklemeyecekseniz geçici de olsa internet exploreri varsayılan tarayıcınız yapabilirsiniz bunun için yazılım arayüzündeki "IE Shortcut" kutucuğuna tik atın , masaüstüne bir internet explorer kısayolu oluşturacaktır.

Edge blocker ie shortcut

Ardından "Default Browser" kısmına tıkladığınızda varsayılan tarayıcınızı değiştirebileceğiniz ayar sayfası açılacaktır. EDGE blockerin Komut istemi dediğimiz CMD parametre desteği de mevcuttur.

Edge blocker cmd parameters

Yazılım özellikle işyerlerinde Windows 10 un Home veya Pro sürümünü kullananların veya çocuğu,küçük kardeşinin kısıtlı kullanıcı altında EDGE ile istediği siteleri ziyaret etmesini engellemenin bir yolunu arayanların işine yarayacaktır.


Lisans: Ücretsiz ve Portable
Yayımcı: Sordum.org
Desteklediği sistemler: Windows 10 ,Windows 8.1 , Windows 8 , Windows 7 (64/32-bit)
Boyutu: 971/824 KB (64/32-bit)

- Windows 10 da Edge ,Cortana ve Defenderi kaldıralım Burada

- EDGE otomatik doldurmayı devre dışı bırakalım Burada

- Microsoft EDGE Şifrelerini kolayca görüntüleyin Burada

- EDGE Önyükleme özelliğini devre dışı bırakalım Burada

- EDGE Sayfa görüntüleme dilini değiştirelim Burada

- Edge ile açılan Pdf dosyasında işaretleme yapalım Burada

- Chromium EDGE de arama motoru Google olsun Burada

- EDGE Chromium otomatik kurulmasın Burada

3 Kasım 2019 Tarihli başlık güncellenmiştir.


14 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for osman

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha