Bir programın internete bağlanması nasıl engellenir


Sağ tuş Gönder menüsü nedir nasıl düzenlenir
Bazen herhangi bir nedenden dolayı bir veya fazla sayıda programın internete bağlanmasını engellemek isteyebilirsiniz , bu durumda Firewallde (Güvenlik duvarı) bir kural oluşturmanız gerekir lakin

işin bu kısmı külfetli olduğu için çoğu kullanıcı tarafından uygulanmaz , peki kurduğumuz bir programın ilgili ayarıda yoksa güncelleme kontrolü yapmasını veya internete bağlanıp bilgisayarımızdan bazı verileri bilmediğimiz yerlere aktarmasını nasıl engelleriz ? bu işi , Güvenlik duvarı ayarlarını kurcalamadan yapmanın oldukça kolay bir yolu mevcut işte bu yazımızda bunu açıklamaya çalışacağız

Firewall App Blocker ile bir yazılımın internete erişimini engellemek

Firewall App Blocker Ücretsiz ve Portable olan bir yazılımdır , Türkçe dil desteği olan yazılımın kullanımı son derece kolaydır , İnternet erişimi engellenmek istenen program yazılım arayüzüne sürüklenip bırakılır böylece arayüzde program ismi ve konumunu belirten bir satır oluşur , birden çok sayıda yazılımın internet bağlantısıda aynı şekilde hepsini birden sürükleyip bırakarak engellenebilir.

firewall app blocker arayüzü

Eğer engelleme ayarı kurallarının güvenlik duvarında oluşup oluşmadığını kontrol etmek istiyorsak son buton olan "Güvenlik duvarı ayarları" butonuna tıklamamız yeterlidir , açılacak olan Güvenlik duvarı ayarlarının giden kısmından , yazılım arayüzündeki engellenen yazılım isimlerini kontrol edebilirsiniz.

Güvenlik duvarı giden kuralı

Ayrıca oluşturduğunuz kuralları "Listeyi Dışarı aktar" deyip yedekleyebilirsiniz sonrasında aynı yazılımların kurulu olduğu birçok bilgisayarda tek tek bu listeyi "Dışardan Liste al" butonu ile diğer Bilgisayarlara aktarabilirsiniz.

FAB kurallarını dışa veya içe aktar

Eğer yazılımdaki seçenekler kısmından "Exe sağ tuş menüsüne ekle" kısmı işaretlenirse , sağ tuşunuzda "Güvenlik duvarı ile engelle / Güvenlik duvarı Engelini kaldır" seçenekleri belirecek ve bunlar yardımı ile programı çalıştırmaya gerek olmadan herhangi bir exe nin üzerine sağ tıklayıp işlem yapabileceksiniz.

Sağ tuşa güvenlik duvarı ile engelle ekle

Windows 11 ve 10 da sağ tuş yazılım kısayollarında da engelleme yapar . Fakat Windows 8.1 , Windows 8 ve Windows 7 de sağ tuş menüsü kısayollarda çalışmayacaktır , Program exe sinin üzerinden engelleme yapmanız gerekecektir.

FAB Beyaz liste özelliği

Beyaz liste ; Sadece ekli uygulamaların internete bağlanmasına izin veren diğer bütün herşeyin internet erişimini engelleyen bir Özelliktir. Beyaz liste moduna almak için Üst menüden "Güvenlik Duvarı" kısmına tıklamanız veya en sağda bulunan Alev ikonuna tıklamanız gerekir, aşağı açılır menüden beyaz liste modunu seçtiğinizde artık sadece arayaüze eklenen yazılımlar internete bağlanır.

FAB beyaz liste modu

FAB işlemler

Aynı menü altında yeralan diğer özellikler ise ; İnternet erişimini engellemek, Güvenlik duvarını devre dışı bırakmak , ayarlarını sıfırlamak , servisini yeniden başlatmak ... bunları da ihtiyaçlarınız doğrultusunda kullanabilirsiniz.

FAB ile bir İşlem nasıl yasaklanır

Yazılımın arayüzünde bulunan Bir işlem ekle butonu ile yada dosya menüsünü altında yeralan "Bir işlem ekle" özelliği kullanılarak herhangi bir işlemin internete erişmesi yasaklanabilir.

FAB arayüzüne işlem ekle

Mesela Grafik kartınıza ait bir Process i (işlemi) ekleyip şahsınıza ait telemetrik verilerin alınmasını engelleyebilirsiniz. Yine bu menüde yeralan Netsh Commands menüsünde yeralan "Import Firewall Config" komutu ile Güvenlik Duvarı ayarlarını komple yedekleyebilir ve "Export Firewall Config" komutu ile bu yedeği geri yükleyebilirsiniz.

Not: Firewall App Blocker , Windows  Güvenlik duvarı (Firewall) ayarlarını değiştirmez ve yazılımın düzgün çalışabilmesi için Windows Firewall (Güvenlik duvarı) inin düzgün çalışması gerekmektedir , eğer Avast gibi 3. parti yazılımlar kullanıyorsanız Güvenlik duvarınızı devre dışı bırakmış olabilir , tekrar etkinleştirdikten sonra yazılımı kullanabilirsiniz.


Lisans: Freeware/Ücretsiz
Yayımcı: Sordum.org
Boyut: 1 MB (x64)- 889 KB (x86)
Sistem: Windows 11 , Windows 10 , Windows 8.1 , Windows 8 , Windows 7 , Windows Vista – (x86 ve x64)

- Windows güvenlik duvarı ile port engelleme Burada

- Güvenlik duvarı ile internet bağlantısını kesmek Burada

22.04.2020 Tarihli başlık Güncellenmiştir


32 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Yaşar Kahraman
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Ali Uzun
  5. Avatar for Derya Aktürk
  6. Avatar for Velociraptor
  7. Avatar for eskiüye
  8. Avatar for Velociraptor

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha