Yazıcı yazdırma kuyruğunda biriken işleri temizleyin


fix print spooler yazılımı
Günümüzde Kağıt işleri eskiye nezaran birhayli azaldı artık tüm işler online yapılıyor , bunlara fatura ödemesi, banka işleri , alışverilerde dahildir, gel gelelim halen ıslak imza gerektiren devlet dairesi


işleri ile işyerlerinin resmi evrakları için Yazıcı kullanımı gerekiyor. Bir yazıcınız varsa en sık karşılaştığınız sorunlardan biri Printer dediğimiz yazıcıya yolladığınız belgelerin yazdırılmamasıdır. Yazdırma biriktirici hizmeti, yazıcıya yazdırma komutunu ileten bir hizmettir ve çoklu baskı komutlarını da yönetir ilaveten kuyruktaki işleri tek tek baskıya verir. Yazıcının yazdırmama sebebi genellikle yazdırma kuyruğunda biriken ama bir türlü yazdırılamayan işlerdir.Yazıcınızın tekrar normal çalışabilmesi için yazdırma kuyruğu sırasını tamamen temizlemeniz gerekir. Bu işlemi herhangi bir araç kullanmadan yapmaya kalkarsanız aşağıdaki adımları izlemeniz gerekir.

Windowsta bir yazıcıda sıkışan yazdırma işleri nasıl temizlenir

1. Klavyenizdeki Windows + R klavye kısayolunu kullanın, açılan Çalıştır penceresine aşağıdaki komutu yazın ve Enter'a basın.

services.msc

2. Hizmetler Penceresi açıldığında , Standart sekmesini seçin ve ardından Yazdırma Biriktiricileri hizmetini bulup buna çift tıklayın.

Windows Hizmetleri

3. Açılan pencerede Yazdırma biriktiricisi hizmetini Durdur butonu ile durdurun ve ardından dipteki Tamam butonunu kullanın. Bu hizmeti durdurmazsanız yazdırma kuyruğunu silemezsiniz.

Yazdırma biriktirici hizmeti

4. Çalıştır penceresine aşağıdaki komutu yazıp Enter tuşuna basın.

%WINDIR%\system32\spool\printers

Yeni açılacak olan Klasör içerisinde Bulunan tüm dosyaları silin.

Yazdırma kuyruğunu temizle

5. İlk maddede verilen yöntem ile Hizmetleri (services.msc) açın listedeki Yazdırma Biriktiricisi'ni bulun, ardından Yazdırma Biriktiricisi'ne sağ tıklayın ve Başlat'ı seçin, Başlangıç ​​Türünü Otomatik olarak seçin ve ardından Tamam butonuna tıklayın , Yazdırma biriktiricisi kuyruğu artık temizlendi. Dosyayı tekrar yazdırmayı deneyin.
Yazdırma Biriktiricisi hizmeti, Windows ta varsayılan olarak bulunan bir hizmettir , Yakın zamanda ortaya çıkan Print Nightmare açığını önlemenin tek yolu, Yazdırma Biriktiricisi hizmetini (Print Spooler) kısıtlamak veya devre dışı bırakmaktır. Tüm bunları bir tıkla yapmak için "Fix Print Spooler" isimli ücretsiz ve Portable bir uygulama kullanabilirsiniz.

Bir tıkla yazdırma kuyruğunu temizleyin

Fix Print Spooler Ücretsiz ve Portable bir yazılımdır , Biriktiricisi kuyruğunu ve "%systemroot%\System32\spool\printers\" klasörünü sıfırlayıp temizler ve ardından Yazdırma biriktiricisi hizmetini yeniden başlatır.

Yazdırma kuyruğunu temizleyen yazılım

İlk buton olan "Fix Print Spooler" ı kullandığınızda Yazdırma kuyruğu temizlenecek ve yeniden yazıcınızı kullanabileceksiniz. İkinci buton ile "Spooler" hizmetini devre dışı bırakabilirsiniz. Fix Print Spooler Programı Komut Satırı desteğine de sahiptir. Desteklediği tüm parametreleri görmek için Menu - Command Line Info kısmına tıklamanız gerekir.

Fix Print spooler cmd desteği

Yeni açılan pencerede desteklediği tüm parametreler yeralacaktır.

Fix print spooler cmd parametreleri

Desteklenen işletim sistemleri: Windows 11 , Windows 10 , Windows 8.1 , Windows 8 , Windows 7 , Windows Vista , Windows Xp – (x86 & x64).

- Windowsta yazdırma kuyruğu nasıl temizlenir Burada

- Sağtuştaki yazdır özelliğini kaldıralım Burada

- Yazdırma korumalı PDF dosyaları nasıl yazdırılır Burada

- Yazıcı çıktısında Microsoft Word arkaplan rengi çıkmıyor Burada

- Windows 10 da Aygıtlar ve Yazıcılar kısayolu oluşturmak Burada

- Windows 10 kablosuz ağda Yazıcı paylaşımı Burada

- Bağlı olduğunuz ağda Bilgisayarınızı gizleyin Burada

- Windows 10 da dosya ve yazıcı paylaşımını kapatma Burada

- Bir metin belgesini kolayca pdf formatında kaydedin Burada

- Ağda gizli paylaşım klasörü oluşturalım Burada


4 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha