Windows 10 Not defteri yeni özellikleri


Windows 10 Not defteri yeni özellikleri
Bütün windows sürümleri boyunca en az güncellenenlerden biride Not defteridir , Oysaki insanlar eski windows sürümlerinden kalma alışkanlıklarından olsa gerek küçük şeyleri hep Not defterine yazıp


kaydederler , elbette bu iş için sunulan yapışkan notlar uygulaması da mevcut lakin hernedense kullanıcı sayısı Not defterini kullananlar kadar çok değil bu sebeple olsa gerek 2018 Ekim güncellemesinde windows 10 sürümü olan 1809 da Not defterine birkaç yeni özellik eklenmiş. Aşağıdaki makalemizde not defterine eklenen önemli birkaç özelliği sizlere tanıtmaya çalışacağız.

1. Yakınlaştır - uzaklaştır özelliği

Eski windows sürümlerinde yazı boyutunu anlık olarak büyütme imkanımız yoktu , yazı fontunu kalıcı olarak büyütmek içinse Üst menüden Biçim - Yazı tipi - Boyut kısmından belirli bir büyüklük seçmemiz gerekiyordu gel gelelim tekrar eski haline getirmek için aynı yolu izleyerek Boyutu düşürdükten sonra "Tamam" butonu ile bunu onaylamamız gerektiğinden anlık yazı boyutu arttırmak için pek elverişli değildi , 1809 veya üstü sürümlerde bu iş üst menüde yeralan Görünüm menüsü altındaki Yakınlaştır - Uzaklaştır sayesinde kolayca gerçekleştirilebilmektedir.

Not defteri yakınlaştır özelliği

Not defterine aldığımız bir notu veya yazdığımız yazıyı dilersek klavye kısayolları ile de yakınlaştırıp uzaklaştırabiliriz.

Ctrl + Artı : Yakınlaştırır
Ctrl + Eksi : Uzaklaştırır
Ctrl + Fare tekerleği : Yakınlaştırır veya uzaklaştırır
Ctrl + 0 : Varsayılan büyüklüğe döndürür

2. Ctrl + Backspace (Önceki yazılan kelimeyi silmek)

Bu küçük fakat oldukça faydalı özellik sayesinde , son yazılan kelimeyi defalarca backspace tuşuna basıp silmek yerine Ctrl + Backspace tuş kombinasyonu sayesinde kolayca silebiliriz . mesela aşağıdaki cümlede son kelime olan "Çözümler" kelimesini silmek için ilgili tuş kombinasyonunu kullanmam yeterlidir.

Not defterinde kelime silmek

3. Diğer yenilikler

a) Satır sonu (EOL) desteği : Önceki Not defteri sürümleri macOS (CR) , Linux ve Unix (LF) üzerinde hazırlanmış metinleri gösteremezdi artık bu özelliğe kavuştu.

b) Eski Not Defteri sürümlerinde Ctrl + F tuş kombinasyonu ile arama yaptıktan sonra arama penceresini kapattığımızda pencere son aramamızı hatırlamazdı buda tekrarlı işlem gerektiriyordu artık son aramamızı hatırlıyor

Metin çevresinde kaydır

İlaveten Arama ekranında "Metin çevresinde Kaydır" özelliği eklenmiş. Tüm bunların yanında Not defterindeki bir kelimeyi veya cümleyi seçtikten sonra üst menüde yeralan Düzen - Bing ile ara dediğimizde seçili yazı otomatik olarak Bingde aranacak ve sonuçlar karşımıza getirilecektir.

Bing ile ara

Not defterini çoğu kişi script yazmak içinde kullanır mesela ben genellikle vbs scriptlerini not defteri ile yazarım hal böyle olunca yapılan değişikliklerin geniş bir kitle tarafından memnuniyetle karşılanacağını kestirmek güç değil.

- Windows Not defteri varsayılan Font ayarı Burada

- Txt dosyaları Not defteri yerine Notepad++ ile açılsın Burada

- Notdefterinin Kodlama türünü varsayılan olarak UTF-8 yapalım Burada

- Büyük harfle yazılmış bir yazıyı küçük harfe çevirelim Burada

- Dosya sağ tuş menüsüne Notepad plus ile aç ekleyelim Burada


4 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for shampuan
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Melike enver

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha