Tüm klasör içeriğini güvenlik duvarı ile engelleyin


Klasördeki exe ler internete erişemesin
Windows Güvenlik duvarının ayarları ile yeni bir kural oluşturup bir programı gelen veya giden kurallarına dahil edip internete erişimini engelleyebilirsiniz gel gelelim bazen bir programın kendine ait klasör

ve alt klasörleri içerisinde onlarca .exe dosyası olabiliyor ve hepsi için tek tek kural oluşturup bloklamak son derece zahmetli bir okadar da yorucu bir iştir. oysa bir klasör içerisindeki yürütülebilir dosyaların hepsinin internete erişimini topluca yasaklayan bir yazılım olsa oldukça Pratik olurdu. Bu yazımızda bu işlemin nasıl yapıldığını açıklamaya çalışacağız.

FAB yazılımı ile klasör içerisindeki yazılımların internet erişimini kesin

FAB (Firewall Application blocker) Ücretsiz ve Portable bir uygulamadır ve kolayca bir klasör içerisindeki Progamların (yazılımların) Windows Güvenlik duvarı (Firewall) üzerinden ineternet erişimlerini bloklayabilir. Bunun için sırası ile aşağıdaki adımları takip ediniz.

1. FAB (Firewall Application Blocker) Uygulmasını Buradaki veya sayfa sonundaki linkten indirip zipten çıkartın ve uygun exe yi çalıştırın (x86 veya x64), karşınıza aşağıdaki gibi bir arayüz gelecektir.

Fab ile klasör içeriğini engelle

2. Dosya - Klasördeki Programları Ekle diyerek içerisindeki yazılımların internet erişimini kesmek istediğiniz Klasörü gösterin.

3. İşlem bukadar , ben örnek olması açısından tek bir yazılım ekleyip deneme yaptım. Güvenlik duvarı giden kurallarını kontrol ettiğimde (Yazılım arayüzünde en sonda yeralan Ateş butonuna tıkladım) kuralın oraya başarılı bir şekilde eklendiğini gördüm.

Fab ile Güvenlik duvarı üzerinden engellenen yazılım

Daha sonra Firewall kurallarına eklenen bu yazılımı FAB arayüzünden sağ tıklayıp sil diyebileceğiniz gibi gidip Güvenlik duvarı (Firewall) üzerinden de silebilirsiniz. Yazılımın Portable olması tekil exe ekleyebilme , sağ tuş ile program engelleyebilmesi , Türkçe dil desteği ve geliştirilmeye devam etmesi artı yönleridir.

Folder Firewall Blocker ile klasör içindeki tüm .exe leri engelleyin

Geliştirilmesi 2016 yılında sonlandırılmış ve sourceforge.net sitesinden kaldırılmış olan açık kaynak kodlu Portable ve ücretsiz bir yazılımdır, ne yazıkki türkçe dil desteği bulunmuyor. Programın yaptığı iş ise son derece basit, bizim belirleyeceğimiz bir klasör içerisindeki bütün .exe dosyarının Güvenlik duvarının Gelen ve giden kuralları kısmına ekliyor (Engelliyor).

1. Yazılımı Buradaki sayfadan edinebilirsiniz (Anasayfası kapalı) . Arayüzü oldukça sade ve anlaşılır olan yazılımı ilk çalıştırdığınızda aşağıdaki gibi bir arayüzle karşılaşacaksınız.

Folder Firewall Blocker

Sağ tarafta bulunan Dürbün ikonu ile (1) içerisindeki tüm .exe leri bloklayacağımız Klasörü seçelim (2) ve ardından Tamam butonuna tıklayalım (3) ve son olarak ta Arayüzdeki Block (4) butonu ile Klasör içeriğini engelleyelim karşınıza emin misiniz anlamında bir uyarı çıkartacaktır bunu da "Evet" butonuna tıklayıp geçin

Folder Firewall Blocker ile engelleme

Eğer Windows güvenlik duvarının hem giden hem gelen kurallarını kontrol edersek belirlediğimiz klasör içerisindeki her bir .exe için ayrı ayrı kural oluşturulduğunu ve engellemenin yapıldığını görürüz . Böylece tek tek her bir .exe için kural oluşturmak ile uğraşmamış oluyoruz , elbette programın olumsuz yönleri de yok değil mesela :

1. Uzun süredir güncellenmiyor (Geliştirilmesi sonlandırılmış)
2. Klasöre sonradan yapılan ilaveler bloklamaya dahil olmuyor
3. Oluşturulan kuralların hepsini topluca silme şansınız yok tek tek Güvenlik duvarından silmemiz gerekiyor. Eğer yüzlerce program engellendiyse silmek saatlerinizi alabilir. Oysaki FAB (Firewall Application blocker) ile topluca silme işlemi yapabilirsiniz.

- Windos Güvenlik duvarı ile ip yada Websayfası yasaklayın Burada

- Güvenlik duvarı ayarlarını registryden yedekleyin Burada

- Güvenlik duvarı ile internet bağlantısını kesmek Burada

- Sağ tuşa Windows güvenlik duvarı ekleyelim Burada

- Windows güvenlik duvarı ayarları nasıl yedeklenir Burada

- Güvenlik duvarı (Firewall) ayarlarına erişimi engelleyelim Burada

- Windows güvenlik duvarı ile port engelleme Burada

- Windows Güvenlik duvarı ile port açmak Burada

- Windows güvenlik duvarı ayarlarını sıfırlamak Burada

- Güvenlik duvarı sorunlarına çözümler Burada

- Windows Güvenlik duvarı nasıl kapatılır Burada

2 Temmuz 2016 Tarihli başlık güncellendi


11 Yorum Var
 1. Avatar for Velociraptor
 2. Avatar for Suha
 3. Avatar for Velociraptor
 4. Avatar for Kemal
 5. Avatar for Velociraptor
 6. Avatar for oVo
 7. Avatar for shampuan
 8. Avatar for Velociraptor
 9. Avatar for Murat Egemen
 10. Avatar for Derya Aktürk
 11. Avatar for esatiz

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha