Güvenlik duvarı ayarlarını registryden yedekleyin


Güvenlik duvarı ayarlarını registryden yedekleyin
Windows güvenlik duvarı dediğimiz Firewall de kullanıcılar , ihtiyaçları doğrultusunda çeşitli ayarlar yapmış olabilirler , mesela en basitinden bazı programların internete erişmelerini engelleyip bazılarına


özel izinler vermişlerse Temiz bir formattan sonra tek tek bu ayarları yeniden yapmak durumunda kalacaklardır. Ayarlar sayıca çoksa bu durumda Önceki konularımızda verdiğimiz Windows güvenlik duvarı ayarlarını yedekleme yöntemlerinden birini kullanmaları gerekecektir. Kısaca hatırlayacak olursak ; Güvenlik duvarını açıp Eylem - İlke ver dedikten sonra yedek dosyasını güvenli bir yere alabilirsiniz. Bir diğer yöntemde ise Yönetici yetkilerinde çalıştırılan Komut isteminde (Cmd) vereceğiniz "netsh advfirewall export" komutu ile Güvenlik duvarı ayarlarını yedekleyebilirsiniz. Gel gelelim bu her iki yöntemde de Güvenlik duvarı kurallarının tamamı yedeklenmektedir. mesela internet erişimini engellediğiniz bir Uygulanmanın ilgili kuralını yedekleyemezssiniz. Aşağıda anlatacağımız yedekleme yönteminde ise Yine Firewall kurallarının tamamı yedeklenmekte fakat çıkan registry dosyasının içerisinden mesela yasaklanan uygulamanın ismini aratıp bularak istenen kurallar tekil halde alınabilmektedir.

Güvenlik Duvarı (Firewall) kurallarını registry yöntemi ile yedekleyin

Aşağıdaki yöntemde herhangi bir kod kullanmaya veya güvenlik duvarını açmaya gerek yoktur. Bütün işimizi Regedit ile halledeceğiz. Öncelikle aşağıdaki anahtara gidelim.

HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\SharedAccess\Parameters\FirewallPolicy

Bir anahtara kolayca zıplamak için Buradaki yöntemi kullanabilirsiniz. Ardından "FirewallRules" isimli Kuralı sağ tıklayıp ver (Dışa aktar) deyin

firewall ayarlarını yedekle

Böylece masaüstünüzde ,Güvenlik duvarında yeralan bütün kuralları içeren bir registry kaydı oluşacaktır.Diyelimki CCleaner güncellenmesin diye bir güvenlik duvarı kuralı oluşturdunuz ve böylece güncellemeleri kontrol ettirtmiyorsunuz bu Firewall kuralını almak isterseniz ; Klavyenizdeki Ctrl + F (Bul) klavye kısayoluna tıklayıp açılan boşluğa CCleaner yazın ve Reg,istry kaydını bulun böylece sadece Cclenar ile ilgili kuralı kopyalayıp alabilirsiniz.

Sadece belirli bir Firewall kurralını yedekle

Bu şekilde Firewall kurallarını elle yedekleyebileceğiniz gibi Sayfa sonunda sizler için hazırladığımız scripti çalıştırarak Bir tıkla masaüstünüze Güvenlik duvarı kurallarını içeren ve ismi "FirewallRules.reg" olan bir Reg kaydı oluşturtabilirsiniz.

vbs ile firewall kurallarını yedekle

Ardından bu Registry kaydını güvenli bir yerde saklayıp yeni bir sistem kurduktan sonra çalıştırdığınızda bütün Güvenlik duvarı (Firewall) kayıtlarınız geri gelecektir. Elbette bu kaydın içerisinden sadece belirli kayıtları alıp saklamayı da tercih edebilirsiniz.

- Windows güvenlik duvarı ayarları nasıl yedeklenir Burada

- klasör içeriğini Windows firewall ile bloklamak Burada

- Windows güvenlik duvarı ayarlarını sıfırlamak Burada

- Güvenlik duvarı sorunlarına çözümler Burada

- Windows Güvenlik duvarı ile Ip yada web sayfası yasaklama Burada

- Windows Güvenlik duvarı nasıl kapatılır Burada

- Güvenlik duvarı (Firewall) ayarlarına erişimi engelleyelim Burada

- Windows Güvenlik duvarı ile port açmak Burada

- Bir programın internete bağlanmasını engellemek Burada

- Windows güvenlik duvarı ile port engelleme Burada

- Sağ tuşa Windows güvenlik duvarı ekleyelim Burada


6 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Tarık
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Derya
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for Kaan Durmuş

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha