Bir Web sitesinin IP si nasıl bulunur


Bir Web sitesinin IP sini bul
Alan adları (Domain ler), bilgisayar kullanıcılarına hatırlanması kolay kısa bir ad sağladığı için işe yararlar ve web sitenizin adresini ifade ederler . Domain ler kullanıcıların web sitenize doğrudan

erişmek için tarayıcının arama çubuğuna yazdıkları isim veya kelimelerdir. Her web sitesi, IP adresi adı verilen benzersiz bir sayı kümesiyle tanımlanır . Bilgisayarınız bu numaraları web sitesi verilerinin bulunduğu sunucuya bağlanmak için kullanır. Peki ama belkide hergün ziyaret ettiğimiz bir web sayfasının ip adresi nedir ?

Hemen aklınıza bunun ne işimize yarayacağı gelecektir. En basitinden mesela evinizde küçük kardeşinizin ders çalışmak yerine hergün ziyaret ettiği bir oyun sitesinin ip adresini öğrenip bunu Firewall dediğimiz güvenlik duvarı üzerinden yasaklamak için kullanabilirsiniz. Yada zararlı bir Web sitesi ise sunucusunun hangi ülkede bulunduğunu tespit edebilirsiniz. CloudFlare gibi servislerle sunucu IP sini gizleme çabaları işe yaramamaktadır çünkü Gerçek IP yi veren bazı web siteleri mevcuttur.

Bir Alan adı (Web Sayfası) IP si nasıl bulunur

Herhangi bir ek uygulamaya gerek kalmadan Ping komutu ile bir web sayfasının yada Alan adının IP adersini öğrenebiliriz bunun için yapılması gereken tek şey Komut istemi dediğimiz Cmd yi çalıştırıp ping komutunu kullanmaktır. Mesela varsayalım sordum.net in IP adresini bulmak istiyor olalım bunun için aşağıdaki komutu kullanmamız yeterlidir.

ping sordum.net

Komut bize aşağıdaki gibi bir çıktı verecektir. Ping komutu konusunda daha ayrıntılı bilgi için Bakınız.

Ping komutu ile bir alan adının IP sini bul

Üstteki resimde sordum.net in üzerinde bulunduğu server IP sini öğrenmiş olduk , Artık ziyaret edilmesini istemiyorsak Bu IP yi güvenlik duvarı kuralları ile yasaklayabiliriz. Eğer Domain IP sini kolayca bulup sağ tuşunuza kopyalayan Ücretsiz portable bir uygulamaya ihtiyacınız varsa , sayfa sonundaki linkten edineceğiniz ; Get_Domain_Ip.exe yi kullanabilirsiniz. Yazılımı çalıştırıp arayüzdeki boşluğa IP sini öğrenmek istediğiniz web sayfasının ismini yazın ve Tamam butonuna tıklayın.

Get Domain IP uygulaması

Karşınıza Alan adı ve ip sini gösteren bir pencere gelecek ve Panoya kopyalandı diye belirtecektir. Artık mesela bir not defterine sağ tıklayıp ilgili sitenin IP adresini yapıştırabilirsiniz.

- Bir tıkla İnternet veya yerel IP adresinizi bulun Burada

- Güvenlik duvarı ile IP yada Web Sayfası yasaklayın Burada

- Powershell komutu ile Web sayfası yasaklayın Burada

- Komut istemi Cmd ile web sayfası nasıl yasaklanır Burada


6 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Zeki
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Zeki
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for Nermin

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha