Windows Güvenlik duvarı ile Ip yada web sayfası yasaklama


Windows firewall i ile ip yasakla
Hosts dosyası ile Bilgisayarımızdan bir web sitesine erişimin nasıl engelleneceğini Buradaki yazımızda ve Buradaki linkte anlatılmıştı , hatta bu işi sık yapanlar için kodlanan BlueLife hosts editörü


de sizlerle Buradaki linkte paylaşmıştık , hosts dosyası yöntemi pratikliği açısından daha sık tercih edilmektedir ve fakat herkes tarafından bilindiği için eğer bilgisayarınızda tek bir hesap varsa ve o da adminse kardeşiniz , eş dost akrabalarınız da bu bilgisayarı kullanmak durumunda ise pek te etkili olmayacaktır , bugün sizlere daha az bilinen Windows Güvenlik duvarı (Firewall) ile site ve/veya IP yasaklamayı açıklamaya çalışacağım.

1. Öncelikle KLavyedeki Windows ve R tuşlarına birlikte basalım ve açılan çalıştır ekranına aşağıdakini yazıp tamam diyelim

wf.msc

2. Windows güvenlik duvarı açılmış olmalı burada sol üstte yeralan "Giden Kuralları" ve ardından da "Yeni kural" kısmına tıklayalım

Windows firewall yeni kural

3. Kural türü sihirbazı açılmış olmalı buradaki seçeneklerden "Özel" kısmına tik koyup ileri butonuna basalım

Firewall yeni kural

4. Bir sonraki ekranda "Tüm programlar" ın seçili olduğundan emin olalım ve tekrar ileri butonuna basalım

Tum programlar seçili

5. protokoller ve bağlantı nokataları ekranı gelecektir, hiçbirşeye dokunmadan ileri diyelim.

6. Bir sonraki ekran "Kapsam" başlığını taşıyıp "Bu ip adresleri" ve "Ekle" butonuna basalım ve eklemek istediğimiz ip yi girelim.

firewall ip adresi ekleme

Burada girilecek ip bir web sitesinin IP si olursa o site engellenecektir , varsayalım ben sordum.net i engellemek istiyor olayım , hemen Cmd yi açar web sayfasına ping çekerim (Aşağıdaki resim) böylece bulduğum bu ip adresini üstteki resimdeki 3 numaralı yere yazarım.

ping sordum

Tamam butonuna bastığımda IP adresini eklemiş olurum ve birsonraki ekranda sadece "İleri" butonuna basalım

7. Eylem başlığında "Bağlantıyı engelle" nin seçilmiş olduğuna dikkat edelim ve "İleri" diyelim

baglantiyi engelle

8. Profil ekranında hepsinin seçili olması gerekir (aşağıdaki resim) tekrar "İleri" butonuna basalım

son aşamada bir isim verelim ve gerekirse bir açıklama yapıp son butonuna basarak işlemi sonlandıralım

ip yasak son

ve aşağıdaki resimde de görüldüğü üzere giden kurallarına yeni bir kural eklemiş olduk

giden kurallari ekleme

Sayfayı açmaya çalıştığımda Ağa erişilemiyor uyarısı alırız , Burada bazı sitelerin çoklu İp lerinin olduğu ve bunları engellemk için Ip aralığının yasaklanması gerektiği unutulmamalıdır (6.Adımda IP adresi buraya gelecek dediğim yerin hemen altındaki yere işaret koyup ip adres aralığını girmemiz gerekir , ilgili IP adres aralığı için ben genelde Buradaki siteyi kullanıyorum yada mesela bir program belirli bir Ip ile bağlantı kuruyorsa vs. engellenebilir.

sordum.net aga erisim yok

Kuralı nasıl sileceğiz derseniz : Giden Firewall ı açıp Giden kurallarını seçeriz > oluşturduğumuz kuralın üzerine tıklar seçili hale getiririz ve sağ dipteki "sil" e tıklarız.


2 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha