Çalıştır kutusuna erişimi engelleyelim


Çalıştır kutusuna erişimi engelle
Windows Çalıştır iletişim kutusu, Windows'daki çeşitli gömülü ayarlara yalnızca birkaç tıklamayla erişmenizi ve çeşitli eylemleri gerçekleştirmenizi sağlayan araçlardan biridir. Mesela Ekran okuyucularını


veya Microsoft Office programlarını başlatmak, Web sitelerini açmak ve hatta çeşitli Windows ayarlarına ve Denetim Masası öğelerine hızlı erişim sağlamak için kutuya birçok farklı komut girebilirsiniz. Çalıştır penceresindeki Gözat butonunu kullanarak bilgisayardaki herhangi bir program veya dosyaya göz atmak mümkündür. Çalıştır kutusundan verilebilecek bazı komut örnekleri aşağıdadır

firefox www.sordum.net
chrome www.sordum.net
Microsoft-edge:www.sordum.net
iexplore www.sordum.net

İlk komut Mozilla Firefox ile ilgili web sitesini açarken ikinci Komut , Google Chrome ile diğeri Microsoft Edge ile bir ve sonuncusu İnternet explorer ile web sitesini açar.

. (Tek nokta) , .. (İki nokta) , ... (Üç nokta) ; Windows sürümüne göre Kullanıcı klasörlerini veya bilgisayarımı açmak için kullanılabilir , ilaveten Cmd dediğimiz komut istemini açmak için , Not defterini açmak için (Notepad) yada "Control" yazıp denetim masasına kolay erişim için kullanılabilir. Klavyedeki Windows ve R tuşlarına aynı anda bastığınızda açılan bu pencerenin kullanılmamasını istemek için farkı sebepleriniz olabilir mesela bilgisayarınızın başkaları tarafından kullanılması gerekiyorsa, diğer kullanıcıların kayıt defteri gibi önemli Windows ayarlarını açmalarını ve değişiklik yapmalarını önlemek için Çalıştır iletişim kutusunu devre dışı bırakmak isteyebilirsiniz.

1. Yerel Grup ilkesi düzenleyicisi ile Çalıştır kutusuna erişimi engelleyin

Eğer sisteminizde yerel grup ilkesi düzenleyicisini içeren bir Windows sürümü bulunuyorsa ; Kullanıcı Yapılandırması - Yönetim Şablonları - Başlat Menüsü ve Görev Çubuğu kısmına gidip sol tarafta yeralan "Çalıştır menüsünü başlat menüsünden kaldır" kısmına çift tıklayın.

gpedit.msc ile çalıştırı yasakla

Ardından açılacak pencerede Etkin kısmını işaretleyip , uygula ve tamam demeniz yeterlidir

gpedit.msc de etkin kısmını seç

Böylece Çalıştır diyalog kutusuna erişim engellenmiş olacaktır.

2. Registry üzerinden çalıştır iletişim kutusunu yasaklayın

Elbette Registry yöntemi tüm sürümlerde çalışacağı için tercih edilebilir. Bunun için aşağıdaki Registry anahtarına gidin.

HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer

Ardından sağ tarafta NoRun isminde bir REG_DWORD değeri oluşturun.

Norun kayıt defteri anahtarı

Ayarlar Windows 11 de hemen etkili olacaktır, eğer olmadıysa Dosya gezginini yeniden başlatın , sonrasında Çalıştır penceresini açmaya kalktığınızda (Windows ve R klavye tuşları) aşağıdaki hata ile karşılaşacaksınız.

Kısıtlamalar nedeniyle işlem iptal edildi

Artık çalıştır penceresi kullanılamayacağından buradan bir komut verilmesi de mümkün olmayacaktır. Yasağı kaldırmak için ya NoRun REG_DWORD değerini "0" yapın veya komple silin. Elbetteki registry ile uğraşmak yerine sayfa sonunda sizler için kodladığımız Vbscript tende faydalanabilirsiniz.

3. Bir vbscript ile Çalıştır kutusunu engelleyim

Vbscript yönteminde Dosya gezgini otomatik olarak yeniden başlatıldığından ayarların uygulanmaması gibi bir sorun oluşmayacaktır.

VBscript ile çalıştır penceresini yasakla

Script ilk çalıştırıldığında yasaklama yapar ikinci defa çalıştırıldığında ilgili yasağı kaldırır.

- Windows çalıştır alternatifi Run-Command Burada

- Çalıştır kutusu yazılanları hatırlamıyor Burada

- Bir klavye kısayolu ile programları yönetici olarak başlatın Burada

17 Mayıs 2018 Tarihli başlık güncellendi


8 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Tayfun Soner
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for ali
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for Ferit
  7. Avatar for Velociraptor
  8. Avatar for Polat Tanık

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha