Çalıştır kutusu yazılanları hatırlamıyor


Windows çalıştır yazılanları unutmasın
Windows çalıştır uygulaması oldukça kullanışlı özelliklere sahiptir mesela yazdığınız bir komutu hatırlar ve birdahaki sefere komutu aşağı açılır menüden seçmemize olanak verir , geçenlerde hernedense


çalıştır kutusunun hatırlama özelliği bozulmuş , bende bu özelliği oldukça fazlaca kullanan biriyim başta oralı olmadım lakin birkaç gün geçtikten sonra çalıştır kutusunun hafızasının gerekliliği artınca başladım çözüm araştırmaya , aşağıdaki çözüm adımları benzeri bir durumda bende olduğu gibi sizlerinde benzeri sorununuzu giderebilir.

En çok kullanılan uygulamaları göster özelliğini aktif edelim

1. Sol alt köşede yeralan Windows ikonuna tıklayalım ardından Ayarlar - Kişiselleştirme kısmına tıklayalım

Kişiselleştirme

2. Sol tarafta yeralan başlangıç kısmına tıklayıp - En çok kullanılan uygulamaları göster kısmını açık konuma getirelim , Microsoftun alakasız olan bu butonu neden arama hafızasına bağladığı tam bir bilmece.

En çok kullanılan uygulamalar

Aynı yere masaüstünde herhangi bir yere sağ tıklayıp kişiselleştir - Başlangıç diyerek te ulaşabilirsiniz. Eğer bu kısım sizde gri ise yani ; En çok kullanılan uygulamaları göster kısmındaki buton işlem yaptırmıyorsa (aşağıdaki resim)

En çok kullanılan uygulamalar gri , seçilemiyor

bu durumda Şu ayarı açmanız gerekmektedir ; Ayarlar - Gizlilik - Kısmında yeralan "Başlatmanın ve arama sonuçlarının iyileştirmesi için Windows izleme uygulamasının başlamasına izin ver" kısmını açmamız gerekiyor

Windows izlemeye izin ver

Anlaşılan o ki Microsoft kullanıcı verilerini alabilmek için windowsun temel fonksiyonlarına el atmış ve eğer microsofta veri yollamak istemezseniz bu durumda windowsun bazı işlevleri çalışmıyor , böylesi bir acizliği de zaten düşünse düşünse Microsoft düşünürdü , Kullanıcıların gözünde iyice dibe battılar.

Otomatik tamamlama özelliğini aktif hale getirelim

Satır içi Otomatik tamamlamayı aktif hale getirmek için Çalıştır kutusuna aşağıdaki komutu yazalılm

inetcpl.cpl

İnternet özellikleri penceresi açılacaktır , Geliişmiş sekmesine geçiş yapalım ve kaydırma çubuğunu aşağıya doğru kaydırıp "Dosya gezgininde ve çalıştır iletişim kutusunda satır içi otomatik tamamlama kullan" kısmına tik koyalım

Satır içi otomatik tamamlama

Bu ayar ile otomatik tamamlama özelliğini aktif etmiş olacağız. İlgili ayar windowsun Tüm sürümlerinde geçerlidir. Eğer üstteki Ayarlara rağmen çalıştır kutusunun hatırlamama durumu devam ediyorsa yada her yeniden başlatmadan sonra çalıştır kutusu hafızası siliniyorsa aşağıdaki linkten indireceğiniz registry dosyalarından sisteminize uygun olanlarını kullanarak sorunu çözme yoluna gidiniz.

- Windows çalıştır alternatifi Run-Command Burada

Download


5 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha