Diske yaz özelliği gri ve kullanılamıyor


Diske yaz özelliği gri ve kullanılamıyor
Laptopların çoğunda artık bir DVD - CD Rom bulunmuyor. Fakat çoğu kişide halen 5-6 yıllık bilgisayarlar bulunduğu gözönüne alındığında , herhangi bir ek yazılım kullanmadan bir Cd veya DVD yazdırmaya

kalkıldığında windows dosya gezgini üzerinde yeralan yazdırma özelliğinden faydalanılacaktır. Bunun için önce DVD - CD Rom a bir cd veya DVD takılır ardından yazdırılacak dosyaların (ki bunlar müzik , resim , yazılım... olabilir) bulunduğu klasörü açtıktan sonra paylaş sekmesine geçiş yapıp yazdırılacak dosyaları seçer ve en nihayetinde sol üstte bulunan "Diske yaz" ikonuna tıklanır.

cd veya DVD yi diske yazdır

Gel gelelim bazı durumlarda bu diske yaz butonu silik haldedir ve kullanılmaz, bu durum genellikle registrydeki bir bozulma veya Yerel grup ilkesi düzenleyicisi ile gerçekleştirilen kısıtlamalardan sonra ortaya çıkabilir seyrek olarak ise yazdırılacak Cd veya DVD nin bozuk olması neticesi oluşabilir.

Diske yaz özelliği gri ve kullanılamıyor

Hazır konu CD ve DVD lerden açılmışken bu yazının hazırlandığı tarihte Cd ve DVD Popüleritesi ne durumda kısaca bir gözatalım. Amerika Kayıt Endüstrisi Birliği (RIAA) 2020 için kaydedilmiş müzik endüstrisi satış verilerini yayımladı buna göre Cd den elde edilen gelir neredeyse bitmiş durumda. 1999'da, müzik endüstrisi CD satışlarından 13 milyar dolar ( müzik endüstrisi gelirinin neredeyse% 90'ı ) gelir elde ederek rekor kırmıştı. 2020 de CD'ler yalnızca 614 milyon dolar veya toplam gelirin% 5.5'ini sağladı.

Diske yaz özelliğini bir tıkla aktif edin

Yerel Grup ilkesi veya Registry yöntemleriden biri ile diske yaz özelliğini tekrar aktif hale getirebilirsiniz. yerel grup ilkesi özelliği Home ve single language sürümlerinde bulunmadığından aşağıdaki registry kayıtlarını kullanmanızda fayda var.

Diske yaz özelliğini devre dışı bırakın

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer]
"NoCDBurning"=dword:00000001

Diske yaz özelliğini etkinleştirin

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer]
"NoCDBurning"=dword:00000000

Sizleri registry kayıtları ile uğraştırmamak için bir Vbscript kodladık böylece tek tıkla Diske yaz özelliğini aktif edip yine bir tıkla bu özelliği kapatabilirsiniz. Sayfa sonundan indirdiğiniz dosyayı ayıklayın ve içerisinde bulunan "Diske_yaz.vbe" dosyasını çift tıklayın.

Vbscript ile diske yaz özelliğini aktifleştirin

Diske yaz özelliği açık Aktif ise kapatılacak , devre dışı ise aktif hale getirilecektir. Scripte ikinci kez tıkladığınızda ise tam tersi işlem gerçekleştirilecektir. Böylece Diske yaz özelliğini bir tıkla kapatabilir ve yine ikinci tıkla açabilirsiniz.

- CD-DVDRom ikonuna tıkladığınızda kapak açılmasın Burada

- DVD yada CD den ISO kalıbı oluşturalım Burada

- CD-DVD Rom kapağını Aç kısayolu Burada

- WinCDEmu (CD/DVD imajlarını Mount edin) Burada

- Klasör, dizin veya CD/DVD den ISO oluşturalım Burada

- USB portlarını ve CD-DVDrom u engelleyin Burada

- Sabit Disk (HDD) üzerinden Windows kurun Burada

- VLC ile DVD veya BluRay ripleyelim Burada

- Laptoplara ikinci HDD nasıl takılır Burada

- Windows PE tabanlı Bootable USB oluşturalım Burada

- Windows 10 ISO sunu Flash (Parmak) belleğe yazdıralım Burada


6 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha