Laptopum kablosuz ağa bağlanmıyor


Laptopum kablosuz ağa bağlanmıyor
Kablosuz ağ (Wi-Fi yada Wlan) günlük hayatımızda oldukça kritik ve önemli bir hale geldi çünkü artık insanlar salgın hastalık sebebi ile evlerinde çok daha fazla zaman geçiriyor , online oluyor

alışveriş yapıyor , faturalarını ödüyor , arkadaşları ile sohbet ediyor ... Diyelimki Bir gün Wi-Fi'nize her zamanki gibi bağlanmayı denediniz fakat hernedense kablosuz ağa bağlanamıyorsunuz. Wi-Fi işareti üzerinde kırmızı bir çarpı var ve üzerine tıklandığında "Kullanılabilir bağlantı yok" hatası veriyor. Böylesi bir durumda sırası ile yapmanız gereken bazı kontroller mevcuttur aşağıdaki makalemizde bunları açıklamaya çalışacağız.

Wi-fi Bağlanmıyor

1. Wi-fi ( Kablosuz ağ ) Özelliği çalışıyormu Kontrol edin

1. İlk kontrol edilmesi gereken yer , eğer bilgisayarınızda kablosuz ağ düğmesi varsa bunun kapalı mı açıkmı konumda olduğudur eğer kapalı ise açmanız gerekir. Bu düğme Her laptopta bulunmaz , olanlar ise USB portlarının yanında , Ön kısımda veya Üst kısımdaki düğmelerin orada biryerde olabilir ayrıca Wi-fi dediğimiz kablosuz ağa diğer cihazlar bağlanıyormu ? eğer bağlanmıyorsa Modemin Wi-fi düğmesi açık konumdamı kontrol etmeniz gerekir.

Modem Wi-Fi düğmesi açıkmı

2. Sonrasında Windowsun Uçak modunun açıkmı kapalı mı olduğunun kontrol edilmesi gerekir eğer Uçak modu açık ise kapatın , Bunun için saatin yanında yeralan bildirim ikonuna tıklayıp Uçak modunu kontrol edebilirsiniz.

Uçak modu açıkmı kontrol edin

3. Sırada Laptopun kablosuz ağ özelliğinin açıkmı kapalımı olduğunun kontrolü var Laptop marka ve modeline göre değişsede , kablosuz özelliği genellikle klavyedeki Fn tuşu ile Üst tuşlarda yeralan ve üzerinde kablosuz ağ simgesi bulunan bir tuşa birlikte basılması ile aktif edilir, aşağıdaki resimde Fn ve F2 tuşları kablosuz özelliğini aktif edecektir. Yine Bir önceki resimde bildirim ekranında yeralan kablosuz ağ simgesi üzerinden de aynı işlem gerçekleştirilebilir.

Laptopta Wi-Fi özelliğini aktif etme kısayolu

2. Bir Zararlı veya Güvenlik yazılımı interneti Bloke etmiş olabilir

a) Üstteki kontrollerde bir sorun yoksa Bilgisayarınızı yeniden başlatmayı deneyin.
b) Sisteminizde bulunan bir zararlı Kablosuz ağa bağlanmanıza engel oluyor olabilir bu sebeple sisteminizi bir Antivirüs ile Taratın.
c) Bir VPN yazılımı kullanıyorsanız Bunu devre dışı bırakın veya kaldırın
d) Kullandığınız bir güvenlik uygulaması varsa (Antivirüs) devre dışı bırakın veya kaldırın ardından sistemi yeniden başlatıp hatanın devam edip etmediğini kontrol edin.

3. Proxy veya DNS sorunu sebebiyle Wi-Fi çalışmıyor olabilir.

İnternet servis sağlayıcınızın veya Bilgisayarınızın DNS lerinde sorun oluşursa internete bağlanamazsınız bu nedenle DNS değiştirmeyi deneyin, bu konuda DNS Jumper isimli Ücretsiz ve de kurulumsuz uygulamayı tavsiye ederim. Yazılımı Buradaki linkten indirdikten sonra zipten çıkartıp çalıştırın. Arayüzde yeralan Dns sunucusunu seç aşağı açılır menüsünden farklı bir DNS sunucusu seçin (1) ardından Kaydet ve Uygula butonuna tıklayın (2) ve son olarak Flush DNS butonuna tıklayın (3)

DNS jumper ile DNS değiştir

Hatalı Proxy girişleri de internetinizi bloke edecektir, Proxy ayarlarını nasıl kontrol edeceğim ve/veya sıfırlayacağım derseniz Buradaki makalemizden faydalanabilirsiniz.

4. Kablosuz ağ hizmetini çalışıyormu kontrol edin

Çalıştır boşluğuna aşağıdaki komutu kopyalayıp yapıştırdıktan sonra Enter tuşuna basın

services.msc

Açılan Hizmetler penceresinde "Kablosuz ağ otomatik yapılandırma" hizmetini bulun durumunun ; Çalışıyor , Başlangıç türünün ; Otomatik olduğunu doğrulayın değilse çift tıklayıp gerekli düzeltmeyi yapın.

Wi-Fi Hizmeti çalışıyormu kontrol edin

5. Ağ sorunlarını giderin yada Ağ ayarlarınızı sıfırlayın

Ağ ayarlarını Sıfırlamak (Varsayılana döndürmek , resetlemek) birçok sorunu gidermektedir. Bunun için ; Ayarlar - Ağ ve internet kısmına gidin ve kaydırma çubuğunu dip kısma kaydırın , burada yeralan Ağ sıfırlama linkine tıklayın. Aynı yere daha kolay ulaşmak için çalıştır penceresinden aşağıdaki komutu kullanmanız yeterlidir.

ms-settings:network

Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

Ağ ayarlarını sıfırla

Ağ sorunlarını gidermek için iki araç kullanabilirsiniz, ilki Ağ sorun gidericisi diğeri ise Ağ ayarlarını sıfırlamadır. Sıfırlamadan önce sorun gidericiyi çalıştırıp Ağınızdaki sorunların otomatik olarak düzeltilmesini sağlayabilirsiniz. Ağ sorun gidericilerini , sırası ile aşağıdaki komutları çalıştır penceresinden uygulayarak ta çalıştırabilirsiniz.

msdt.exe /id NetworkDiagnosticsNetworkAdapter
msdt.exe /id NetworkDiagnosticsWeb

Ardından yönergeleri takip edip ağ sorunlarının giderilmesini sağlayabilirsiniz.

Ağ sorun giderici

Eğer sorun gidericiler herhangi bir sorun bulamaz veya sorunu gideremez ise Sıfırlamayı tercih edebilirsiniz.

Ağ ayarlarını sıfırlayın

6. Wi-Fi Modem ile ilgili bir bağlantı sorunu varmı kontrol edin

Modem ile bağlantı sorunlarını tespit etmek için Komut istemi dediğimiz Cmd yi Yönetici yetkilerinde çalıştırın ve aşağıdaki komutu verin

ipconfig

Default Gateway . . . . . . . . . : 192.168.1.1 gibi bir sonuç verecektir. Buradaki ip adresini aşağıdaki şekilde Ping komutu ile kullanın.

ping 192.168.1.1

Böylece Modem ile bağlantıda bir sorun varmı tespit etmiş olacaksınız eğer çıktı aşağıdaki gibiyse sorun yoktur.

Ping ile modem bağlantı kontrolü

Ping testi ile yanıt alamıyorsanız bir Ethernet kablosu ile direkt modem bağlanıp internete erişim varmı kontrol edin. Ethernet kablosu yoksa veya deneme başarısız olursa Modemi yeniden başlatmayı veya modem arayüzüne girişte kullandığınız Kullanıcı adı ve şifrenizi biryere not ettikten sonra fabrika ayarlarına döndürmeyi deneyebilirsiniz. Modemi resetlemek (Fabrika ayarlarına döndürmek) için Modemin genellikle arkasında yeralan RESET kısmını bir kürdan veya benzeri birşeyle bastırıp 10-15 sn bekleyin. Bazen MAC adres filtresi sebebi ile sadece belirli cihazların modeme bağlanması sağlanabiliyor sıfırlamak bu tür ayarları kaldıracaktır.

Modem reset

7. Kablosuz ağ kartı sürücünüzü güncelleyin veya kaldırın

Bu adım genellikle mesela Cep telefonunuz Kablosuz ağa sorunsuz bağlanırken Bilgisayarınız bağlanmıyorsa uygulanabilir, bunun için çalıştır ekranına aşağıdaki komutu kopyalayıp yapıştırın ve ENTER tuşuna basın.

devmgmt.msc

Açılan Aygıt yöneticisi ekranında Ağ bağdaştırıcıları kısmını çift tıklayıp aşağıya doğru açın burada yeralan Kablosuz ağ kartınıza sağ tıklayın ve öncelikle sürücüyü güncelleştirmeyi deneyin (1) eğer herhangi bir güncelleştirme bulunamadı ise veya güncellese bile sorun devam ediyorsa sürücüyü kaldırıp (2) sistemi yeniden başlatın yine sonuç alamadıysanız , kart üreticisinin web sayfasından indireceğiniz Wi-Fi kartınızın en son sürücüsünü kurmayı deneyin.

Wi-Fi sürücüsünü güncelle

Üstteki yöntemler ile sorun çözülemiyorsa Format atıp yeni windowsta durum nedir kontrol edin , eğer sadece Laptounuz yada bilgisayarınız kablosuz ağa bağlanamıyorsa bilgisayarın Wi-Fi kartı bozulmuş olabilir.

- Tanımlanamayan Ağ Sorunu Çözümü Burada

- Laptopun Wlan (kablosuz) düğmesi yok yada çalışmıyor Burada

- Ayarlar uygulaması ile DNS değiştirelim Burada

- Windows proxy ayarlarını sıfırlayalım Burada

- Windows 10'da Proxy kullanımını yasaklayın Burada

- Sadece izin verdiğiniz web sayfaları görüntülensin Burada

- Windows Güvenlik duvarı ile Ip yada web sayfası yasaklama Burada

- İnternet bağlantı sorunlarınızı giderin Burada

- Mobil etkin Noktayı Ayarlayamıyoruz hatası Burada

- Mobil etkin nokta kullanımını yasaklayalım Burada

- Güvenlik duvarı sorunlarına çözümler Burada

- Windows 10 da Ağ profilini Ortak veya özel yapmak Burada

6 Nisan 2010 Tarihli başlık güncellendi


15 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for BURAK35
  3. Avatar for Velociraptor

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha