Hazırda bekleti kapatalım ama hızlı başlat çalışsın


Hazırda bekleti kapatalım ama hızlı başlat çalışsın
Başlığın biraz sansasyonel olduğunun farkındayım lakin ilgi çekmek günümüz medyasındaki en büyük silah , bildiğiniz üzere Windows 8 den sonraki sürümlerde Hızlı başlat (Fast startup) denen bir kavram ortaya çıktı nedir

bu derseniz Önyükleme işlemini önceki sürümlere kıyasla çok daha kısa sürede gerçekleştirmek diyebiliriz Burada bunu yapmak için hybrid bir kapatma işleminden faydalanılır yani ; işletim sistemi çekirdeğinin kullandığı belleği ve yüklü sürücüleri "C:\hiberfil.sys" dosyasına yazar ve sonraki açılışta hafızaya yazarak geri yükler , bu yazımızda Tam Hazırda bekleti kapatıp Hızlı başlatı devreden çıkartmadan disk alanından nasıl kazanabiliriz bu konuya açıklık getirmeye çalışacağız , elbette Tam Hazırda beklet modunu kapatmak demek Hazırda beklet modunu tamamen kapatmak demek değildir öncelikle bunu bir kenara yazalım çünkü Hızlı başlat özelliği hazırda beklet moduna bağlıdır.

Kullanıcılar genellikle yer kazanmak için Hazırda bekleti kapatmakta ve buda Hızlı başlatı devreden çıkartmaktadır , peki yer kazanmak neden bukadar önemli derseniz ? Varsayalım Acronis yedeği alacaksınız hazırda beklet açıksa RAM büyüklüğünüze göre C:\ dizinindeki "hiberfil.sys" ekstradan GB ları aşacaktır ve hem vakit kaybına sebep olacak hemde ekstradan yer kaplayacaktır. O sebepledirki Windows 10 iki tür hazırda beklet tipini destekler.

1. Tam hazırda beklet (Full) : Mavcut hafızanın % 40 lık kısmı "hiberfil.sys" dosya büyüklüğüdür (Windows 7 de %75)

powercfg /h /type full

Tam Hazırda Bekletme ; Tüm açık uygulamaları , dosyaları , sürücüleri vs. nin durumunu saklamayı destekler ve herşey olduğu gibi geri yüklenir

Fıull hazırda beklet

2. Azaltılmış (Reduced) hazırda beklet : Mevcut hafızanın % 20 lik kısmı "hiberfil.sys" dosya büyüklüğüdür

powercfg /h /type reduced

Azaltılmış hazırda bekleme ise Kullanıcı oturumlarının olmadığı çekirdek durumunu saklamaya yetecek kadar veriyi tutar.

Azaltılmış hazırda beklet

Eğer hazırda beklet dosya boyutumuzu özel olarak ayarlamışsak (mesela %40 tan büyük) veya Hazırda bekletme dosyasını daha önce sıkıştırdıysak bu durumda Azaltılmış hazırda beklet komutu olan "powercfg /h /type reduced" hata verecektir bunu gidermek için öncelikle boyutu "0" olarak atamamız gerekir (Aşağıdaki komut)

powercfg /h /size 0

Sonrasında Azaltılmış hazırda beklet komutunu uygulayabiliriz.

hazırda beklet hata

Toparlarsak biz Hazırda bekleti azaltılmış olarak kullanırsak diyelimki 16 GB lık RAMimiz varsa tam kullanımda 6,4 GB ı "hiberfil.sys" dosya büyüklüğümüz olacakken azaltılmış olanı kullanırsak 3,2 Gb lık bir "hiberfil.sys" dosyamız olacak ve aynı zamanda da Hızlı başlatı kapatmamış olacağız. Elbette Hızlı başlat boyutunu kendimiz de ayarlayabiliriz.
Hazırda bekleti açalım

powercfg -h on
powercfg /hibernate on

Hazırda bekleti Kapatalım

powercfg -H OFF
powercfg /hibernate OFF

Yüzde olarak Azaltmak (Aşağıdaki %30 olarak ayarlar)

powercfg -h -size 30

Elbetteki Hazırda beklet boyutunu kendimizin ayarlaması özellikle %20 nin altında ayarlamaya kalkarsak soruna sebep olabileceğinden tavsiye edilmez bunun yerine azaltılmış kodlarını kullanmak çok daha sağlıklı sonuç verecektir.


8 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for ATril
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for ATril
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for cokomoko
  7. Avatar for Velociraptor
  8. Avatar for Emre

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha