Başlat menüsü kutucuklarının yerleri değiştirilemesin


Başlat menüsü kutucuklarını sabitlemek
Windows 10 daki başlat menüsü tamamen dokunmatik ekranlı cihazlara göre dizayn edilmiş bir windows bileşenidir. Sık kullanılan klasörlere erişmek , program açmak veya daha fazlası için başlat menüsünü oldukça


pratiktir , ilk defa windows 8 de sunulduğunda büyük tepki çekmişti daha sonra bunun biraz düzeltilmiş hali ile Windows 10 da yeraldı. Başlat menüsü içerisinde kutucuklar halinde programlar , oyunlar , hava durumu ... gibi birçok bileşen yeralır bu kutucukların ingilizce isimleri Tiles tir türkçeye çevrilirken fayans , Döşeme , kutucuk ... gibi isimler le de adlandırılmışlardır. Özelleştirilebilir olan kutucukları tutup sürükleyerek yerlerini değiştirebilir fare ile üzerine sağ tıklayıp başlangıçtan kaldırabilir veya küçük , orta , geniş , büyük olarak yeniden boyutlandırabiliriz.

Başlat menüsü kutucukları

Başlat menüsü kullanıcı tarafından özelleştirildikten sonra ortak kullanılan bilgisayarlarda aynı kullanıcı üzerinden giriş yapan diğer bir kullanıcı tarafından kolayca değiştirilebilir. mesela evde iki çocuk varsa yüksek ihtimalle her ikiside aynı kullanıcı üzerinden giriş yapıp bilgisayarı kullanıyorlardır. Çocuklardan birinin bu kutucukları kendine göre ayarladıktan sonra diğerinin değiştirmesi sorunlara sebep olacaktır bu sebeple kutucukları değiştirelemeyecek şekilde sabitleyebiliriz. Microsoft bunun için herhangi bir ayar sunmuyor bu sebepledirki registryde yapılacak bir değişiklikle bunu sağlayabiliriz.

1. Registry yöntemi ile Başlat menüsü kutucuklarını kilitleyelim

Bu konuda internetten bulacağınız birkaç yazılım aşağıdaki registry kaydında değişiklik yapmak suretiyle kutucukların yerlerinin değiştirilmesini yasaklamaktadır. Öncelikle Kayıt defteri düzenleyicisini açalım ve aşağıdaki anahtara gidelim

HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer

Sağ tarahtaki boşlukta "NoChangeStartMenu" isminde bir DWORD (32 bit) Değeri oluşturalım ve çift tıklayıp değer olarak "1" değerini girelim.

No changes tartmenu registry menüsü

Bu işlemden sonra ayarların etkili olabilmesi için Oturumu kapatıp yeniden giriş yapmanız veya Dosya gezginini yeniden başlatmanız gerekmektedir.

2. Script yöntemi ile Başilat menüsü kutucuklarının hareketini kısıtlayalım

Benim tercih ettiğim yöntem bir tıkla Kutucukların hareket etmemesini sağlayan Vbs script yöntemidir. Böylece Dosya gezgini otomatik olarak yeniden başlatılacağından ek işlem yapmaya da gerek kalmayacaktır. Bunun için sayfa sonundaki scripti indirdikten sonra zipten çıkartın ve çift tıklayıp çalıştırın. kutucuklar hareket ettirilemeyecek hale gelecektir.

vbs ile başlat menüsü kutucuklarını kilitlemek

Eski haline getirmek içinse tekrar scripti çalıştırmanız yeterlidir.

- Başlat menüsü ayarlarını varsayılana sıfırlayalım Burada

- Windows 10 başlat menüsü tam ekran olsun Burada

- Windows 10 da Başlat menüsü ayarlarını yedekleyelim Burada

- Windows ekran düzenini değiştiremesinler Burada

- Başlat menüsünde toplam kaç uygulama var Burada


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Neslihan Hancı

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha