Web kameranız açıldığında bildirim alın


Web kameranız açıldığında bildirim alın
Hemen hemen her cihazda bir web kamerası bulunur , bu kamera sayesinde karşıdaki kişiyle dünyanın neresinde olursa olsun görüntülü konuşabilirsiniz. Masaüstü bilgisayarınız, tablet veya dizüstündeki

bazı uygulamalar web kameranızı kullanmaya başlarsa LED göstergesi varsayılan olarak yanarak kameranın kullanımda olduğunu size bildirir gel gelelim bazen LED ışığı bozulduysa, kırıldıysa veya Led i birşey kapatıyorsa yada siz veya bir üçüncü taraf tarafından devre dışı bırakıldığında Web kamerasının LED ışığını fark etmeyebilirsiniz. Bu da bazen dalgınlıkla herkese yayın yapsanız bile farketmemeniz gibi bir olumsuz duruma sebebiyet verebilecektir ki böylece kendi özelinizi ifşa etmiş olursunuz. Bu nedenledirki kameranız ister ziyaret ettiğiniz bir web sayfası veya çalıştırdığınız bir yazılım tarafından açılsın isterse siz yanlışlıkla açmış olun mutlaka bunu bilmek istersiniz.

Web kamerası masaüstü bildirimi

Web Kameranız açıldığında veya kapatıldığında Ekrana bildirim gelsin

Windows 10'da, fiziksel LED ışığının olmadığı durumlarda çalışmak üzere tasarlanmış ve Web kamerasını her açtığınızda veya kapattığınızda belirecek olan Kamera için ekran bildirimleri özelliği mevcuttur. hernedense bu seçenek gizlidir ve sadece kayıt defteri üzerinden etkinleştirilebilir. Gelelim nasılına :

1. WEb kamerası uyarılarını Etkinleştirmek için yönetici olarak oturum açmalısınız. Ardından aşağıdaki registry anahtarına gidin

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\OEM\Device\Capture

Sağ taraftaki boşlukta "NoPhysicalCameraLED" isminde bir bir DWORD (32 bit) değeri göreceksiniz buna çift tıklayıp "1" değerini verin.

Web kamerası uyarıları registry değeri

Eğer sizde "NoPhysicalCameraLED" DWORD değeri yoksa oluşturmanız gerekecektir. İşlemler bukadar artık kameranız her açıldığında Ekranınızda ilk resimde verdiğimiz bildirimleri alacaksınız ve anında haberiniz olacaktır. Eğer hazır registry kaydı isterseniz aşağıdaki kaydı kullanabilirsiniz.

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\OEM\Device\Capture]
"NoPhysicalCameraLED"=dword:00000001

"NoPhysicalCameraLED" değerini "0" yaparsanız bildirimleri kapatmış olacağınızdan kameranız açılsa bile ekranınızda herhangi bir uyarı iletisi belirmeyecektir. Tüm bunlarla sizleri uğraştırmamak için bir script kodladık ve sayfa sonunda sizlerle paylaşıyoruz. Script ilk çalıştırıldığında WEB kamerası açık veya kapalı bildirimini aktif hale getirir.

Vbs ile web kamerası uyarılarını aç

İkinci kez çalıştırıldığında ise Web kamerası bildirimleri kapatılır (Varsayılan hale getirilir) script sadece windows 11 ve 10 da test edilmiş olup Diğer windows sürümlerinde muhtemelen çalışmayacaktır.

- WebCam On-Off (Web kameranız sizi gözetlemesin) Burada

- Web kameranız gizlice kullanılıyormu bulun Burada

- Uygulamaların kameranıza erişmesine izin vermeyin Burada

- Bir donanımı tek tıkla devre dışı bırakalım Burada

27 Kasım 2020 Tarihli başlık Güncellendi


14 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for halil

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha