Başlat menüsüne sağ tıklamayı yasaklayın


Başlat menüsüne sağ tıklamayı yasaklayın
Windows 10'un Başlat menüsündeki sağ tıklama seçenekleri bize kutucukları yeniden boyutlandırmamıza, kaldırmamıza, bir uygulamayı Başlat menüsüne veya görev çubuğuna sabitlememize... yardımcı

olmaktadır. Özellikle aynı kullanıcı altında birden fazla kişinin tek bir bilgisayarı kullandığı durumlarda başlat menüsünün kişiselleştirilmesi sorunlara sebep olmaktadır , kolaylık olsun diye A kullanıcısının başlata eklediği canlı kutucuğu B kullanıcısı kaldırıp yerine kendi sık kullandığı başka bir uygulamayı ekleyebilmekte ve bu durum sürekli hale geldiğinde tatsızlık çıkabilmektedir. Windows 10 kullanırken kimsenin bu seçeneklere erişmesini istemiyorsanız, Başlat menüsünde sağ tıklama seçeneklerini devre dışı bırakabilirsiniz.

Başlat menüsüne sağ tık

Başlat menüsüne sağ tıklanmasın

Başlat menüsüne sağ tıklamayı devre dışı bırakma seçeneği , Windows 10 sürüm 1803 (Nisan 2018 güncellemesi) veya üstü sürümler için geçerlidir. Sağ tıklamayı devre dışı bırakmak için iki farklı yöntem kulanılabilir bunlarda ilki Yerel grup ilkesi düzenleyicisidir fakat Windows 10 un Home ve Single Language (Tek dilli) sürümlerinde bulunmadığından ve kullanıcıların büyük çoğunluğu bu sürümleri kullandığı için ikinci seçenek olan Registry yöntemi açıklanacaktır.

1. Aşağıdaki Registry anahtarına ulaşın

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows

2. Windows anahtarına sağ tıklayın ve yeni - Anahtar deyip "Explorer" isminde bir Alt Anahtar oluşturun.

Başlata sağ tık yasak Registry kaydı

Ardından sağ taraftaki boşluğa sağ tıklayıp Yeni - DWORD (32 Bit) değeri oluşturup ismine de "DisableContextMenusInStart" deyip değer olarak "1" değerini verin. Böylece Windows 10 başlat menüsüne sağ tıklamayı devre dışı bırakmış oldunuz. Ayarlar sistemi yeniden başlatmadan veya kullanıcı çıkışı yapıp tekrar giriş yapmadan , hemen etkili olacaktır. Daha sonra başlat menüsüne sağ tıklamayı tekrar etkinleştirmek isterseniz Explorer alt anahtarını silebileceğiniz gibi , DisableContextMenusInStart dword anahtarına çift tıklayıp içerisinde yeralan değeri "0" olarak değiştirebilirsiniz. Değeri 0 yapmak, başlata sağ tıklamayı ilerde tekrar kullanmak için kolaylık sağlayacaktır.

Registry ile uğraşmamanız için herzaman olduğu gibi sizler için bir script kodladık.Sayfa sonundaki linkten edinebileceğiniz scripti ilk çalıştırdığınızda Başlat menüsüne sağ tıklamayı yasaklamaktadır.

Vbs ile başlata sağ tıklamayı yasakla

İkinci tıkladığınızda ise bu yasağı kaldırmaktadır. Scriptin çalışması için , Windows 10 sürüm 1803 veya üzeri bir Windows 10 sürümü gerekmektedir.

- Windows 10 da Yeni Başlat Menüsünü Etkinleştirin Burada

- Windows 10 başlat menüsü tam ekran olsun Burada

- Başlat menüsü ayarlarını varsayılana sıfırlayalım Burada

- Sağ tuştaki Başlangıca sabitle özelliğini kaldıralım Burada

- Windows 10 Başlat menüsünü yeniden başlatın Burada

- Windows 10 da Başlat menüsü ayarlarını yedekleyelim Burada

- Başlat menüsü kutucuklarının yerleri değiştirilemesin Burada

- Başlat menüsünde toplam kaç uygulama var Burada

- Portable yazılımları Windows 10 başlat menüsüne ekleyin Burada

- Windows 10 başlat menüsünü yedekleyelim Burada

- Başlat menüsüne dosya gezgini ilave edelim Burada


2 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha