Excelde sayılar arasındaki boşlukları kaldırın


Excelde sayılar arasındaki boşlukları kaldır
Excel tablosuna dışardan veri aktardığınızda veya kopyala yapıştır yaptığınızda bazen karakter veya sayılar arasında boşluklar oluşmaktadır. Özellikle bu excel sayfasını yazdıracaksanız bu boşluklardan


kurtulmanız gerekir ayrıca Excel bu boşlukları ek karakterler olarak sayar ve hatalı sonuçlar gösterebilir mesela , aynı içeriğe sahip iki hücreyi karşılaştırırsanız, biri fazladan boşluk içeriyorsa sonuç yanlış olabilir. Boşluklar bir bakışta kolayca tanınabilir, ancak büyük veri kümelerinde onları tespit etmek zor olabilir. Bu yazıda, istenmeyen boşlukları kaldırma konusunda farklı yöntemler açıklanmaya çalışılacaktır.

Excel'de Karakterler arasındaki Boşlukları KIRP işlevi ile kaldırın

KIRP() işlevi , Excel'de belirli bir metin dizesindeki tüm fazla boşlukları kaldırır. İşlevin güzel tarafı ; dizenin başında ve sonunda boşluk bırakmaz yalnızca sözcükleri arasında tek bir boşluk bırakır , ingilizcesi TRIM() olarak geçiyor.

Excelde KIRP işlevi

Üstte kişi adlarının arasında düzensiz boşluklar mevcut bunları normalleştirmek için KIRP fonksiyonunu kullanıyoruz ve böylece sadece Ad ve soyad arasında boşluk kalıyor diğer bütün boşluklar siliniyor. Düzeltmeden sonraki kişi adları sütununa bakınız. Verileriniz yazdırılamayan bazı karakterlerden oluşuyorsa ; KIRP (TRIM) bunları kaldırmayacağından TEMİZ (CLEAN) veya YERİNEKOY (SUBSTITUTE) formüllerini denemeniz gerekir. Eğer KIRP formülünü Rakamlar için de kullanırsak işe yaramadığını ve rakamlar arasında boşlukların kalmaya devam ettiğini göreceksiniz. TEMİZ formülü sayılara uygulandığında ; baştaki ve sondaki boşlukları kaldıracak, ancak aradaki boşlukları 1 ile sınırlayacaktır.

Excel'de Rakamlar arasındaki Boşlukları YERİNEKOY işlevi ile kaldırın

YERİNEKOY : varolan bir metni Excel'de yeni bir metinle değiştirmenize izin veren bir metin işlevidir. Bir metin dizisinden veya sayılardan tüm boşlukları (baştaki, sondaki ve aradaki boşluklar) kaldırmak için bu işlevi kullanabilirsiniz.

=YERİNEKOY(B3; " "; "")

Üstteki formül uygulandığında Düzeltmeden sonra Uygulama kodu sütunundaki sayıları görüyorsunuz.

Excelde Yerinekoy işlevi

YERİNEKOY formülü , sayılar arasındaki boşlukları kaldırmak en uygunudur veya özel durumlarda kelimeler veya karakterler arasındaki boşlukları kaldırmak için kullanılabilir. Bul ve değiştir özelliğini neden kullanmadık derseniz , rakamlar ve kelimeler arasında birden çok boşluk olduğundan örneğimiz için uygun değildir.

Excelde Bul değiştir

Uygulanırsa hem isim ve soyisim arasındaki boşlukları da kaldıracak hemde birden fazla boşluk bulunan sayılarda boşluklar kalmaya devam edecektir.

- Excelde Boş hücreleri Filtre yöntemi ile silin Burada

- Excelde rakamlara sıra numarası verin Burada

- Excelde boş hücreleri topluca silin Burada


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Kemal

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha