Donanımı güvenle kaldır nekadar gerekli


Donanımı güvenle kaldır
Windows 10 , Ekim 2018 güncellemesinden itibaren harici depolama cihazlarını "daha iyi performans" için optimize etmiyor. Bunun yerine varsayılan olarak Hızlı kaldırma seçeneğini aktif etmektedir

(Microsoft açıklaması). Sebebine gelince ; İlk USB belleğinizi kullanmaya başladığınızda aldığınız ilk tavsiye muhtemelen Donanımı güvenle kaldır seçeneğini kullandıktan sonra Usb belleğinizi bilgisayardan çekmeniz gerektiğidir , Windows 10 öncesi işletim sistemlerinde bu davranış USB belleğinize zarar vermemek için belkide bir gereklilik idi lakin günümüz modern işletim sistemlerinden USB belleğinizi güvenle çekip bilgisayar ile bağlantısını kesebilirsiniz çünkü Hızlı kaldırma (Varsayılan) seçilidir. Eğer Windows 10 dışında eski bir windows kullanmanız gerekiyorsa bu ayar sizde farklı olabilir , aşağıdaki adımları takip ederek Usb belleğiniz için gerekli değişikliği yapabilirsiniz. Windows her bir USB bellek için gerekli ayarı hatırlayacaktır.

Hızlı kaldırma veya Daha iyi performans ne demektir

Hızlı kaldırma : USB cihazında yazma önbelleğini devre dışı bırakır ve verileriniz gerçek zamanlı olarak fiziksel sürücüye yazılır. Böylece "Donanımı Güvenle Kaldır" seçeneğini kullanmadan bile USB sürücünüzün bağlantısını kesebileceksiniz.

Daha iyi performans : Performansı optimize etmek için Yazma işlemleri önce belleğe alınır (cache) , daha sonra fiziksel sürücüye yazılır, USB sürücünüzü çıkarmadan önce, Windows'a önbelleğe alınmış tüm verileri diske yazmasını sağlamak için "Donanımı Güvenle Kaldır" simgesine tıklamanız gerekir.

Donanımı kaldırmak güvenli

Bir USB bellek için Hızlı kaldırma ayarı nasıl yapılır

1. USb belleğiniz Bilgisayara takılı iken Dosya gezginine gidin ve USB bellek ikonuna sağ tıklayıp özellikler deyin.

2. Yeni açılan pencerede Donanım sekmesine geçiş yapın ve Parmak beleğinizi yada harici HDD inizi bulun, fare ile üzerine tıklayıp seçtikten sonra sağ alt köşedeki Özellikler sekmesine tıklayın

USB donanım özellikleri

3. Bir sonraki pencerede "Birimler" sekmesine geçip Doldur butonuna tıklayın

Birimleri doldur

böylece yeni açılacak pencerede "İlkeler" sekmesi belirecek ve buradan Hızlı aktarma (Varsayılan) ve Daha iyi Performans arasında geçiş sağlayabilirsiniz.

Hızlı kaldırma ve daha iyi performans

Windowsun eski sürümlerinde bazen Bir USB belleği formatlamaya kalktığınızda biçimlendir dedikten sonra gelen pencerede Dosya sistemi kısmında NTFS yeralmaz işte bu durumda Üstteki ayarı "Daha iyi Performans" şekline getirmeniz ve sonrasında tekrar biçimlendirmeyi (Formatlamayı) denemeniz gerekir. Bu sefer Biçimlendirme seçenekleri arasında NTFS nin bulunduğuna şahit olacaksınız. Yazının başındaki ilk satır microsoftun açıklamasına aittir gel gelelim bazı Windows 7 cihazlarında bile varsayılan olarak "Hızlı kaldırma" gelebilmektedir. En iyisi ihtiyaca göre bu kısmı kontrol edip düzenlemektir. Tavsiyemiz gerek hızlı kaldır gerekse Daha iyi performans seçili olsun donanımı güvenle kaldır dedikten sonra Usb cihazının bilgisayar ile bağlantısını kesmenizdir.

- Usb fare takıldığında Touchpad devre dışı kalsın Burada

- USB Portları bazen çalışmayı durduruyor Burada

- Aniden bozulan USB 3.0 Portları Burada

- Sizden habersiz USB aygıtı kullanılmışmı öğrenin Burada

- USB bağlantı türü hakkında ayrıntılı bilgi Burada

- Usb aygıt sürücüsünün nedensiz yüklenmeme sorunu Burada

- Usb port türleri ve bunlar arasındaki hız farkları Burada

- USB belleğimizi şifre ile koruyalım Burada

- USB aygıtı kullanılıyor sorununa kesin çözüm Burada


4 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha