Windows 10 satış tanıtım modu nedir


Satış tanıtım modu nedir
Windows 10 da Satış tanıtım diye gizli bir özellik mevcuttur ve bu modu aktive edebilmek için belirli adımların takip edilmesi gerekir , Peki nedir bu Satış tanıtım modu ; Adından da anlaşılacağı üzere Satış

Tanıtım Modu perakende satış mağazaları için Windows cihazlarını tanıtmak ve göstermek için oluşturulmuştur. Özel bir şey yapmaz. Sadece Komut İstemi, Kayıt Defteri Düzenleyicisi, bazı Ekran ayarları, bazı Denetim Masası öğeleri vb. Gibi birçok şeyi kısıtlar. Mesela Media Markt , vatan , teknosa gibi elektronik eşya ve bilgisyar satan bir mağazaya girdiğimizde birçok bilgisayarın sergilendiğini görürüz bunların çoğu bu veya benzeri modda çalışır.

Dikkat: Bu modu etkinleştirirseniz , bütün kişisel içeriğiniz ve Kullanıcı hesabınız silinip Bilgisayar fabrika ayarlarına geri döndürülür. Bu Modu etkinleştirerek Yaptığımız denemede , windowsun kurulu olduğu dizine kurduğumuz veya kopyaladığımız herhangi bir dosyayı silmedi. Deneme amacıyla, satış modunu etkinleştirmeden önce C: sürücüsü, Program Files klasörü, Windows klasörü, Belgeler klasöründeki bazı metin dosyalarını kopyaladık , Satış tanıtım modu etkinleştirildikten buradaki dosyaların hepsi aynen duruyordu ayrıca öncesinde kurduğumuz 3. parti yazılımarında silinmemişti ve işlevleri bozulmamıştı.

Satış tanıtım oturum açma ekranı

Satış Tanıtım modunda 2 kullanıcı hesabı bulunur: ilki rastgele bir isimdir mesela İngilizce bir sistem kullanıyorsanız ; Darrin DeYoung , Owen May ... ve RetailAdmin. Türkçe bir sistem kullanıyorsanız Cem kaya gibi rastgele bir kulanıcı ismi oluşturulur "Cem kaya" kullanıcı hesabı çok kısıtlıdır ve yerel bir kullanıcı hesabı gibi çalışır. İdari ayrıcalıklara gereksinim duyan bazı gelişmiş ayarları değiştirmek isterseniz, RetailAdmin moduna geçmeniz gerekir ,  eğer başlangıçta RetaiAdmine şifre atamadıysanız varsayılan şifresi : trs10 dur. Microsoft bu Gizli Satış tanıtım modunu gelecekte kaldırımı veya aktive edilme şeklini değiştirirmi bilinmez.

Windows 10 satış tanıtım modu nasıl etkinleştirilir

1. Sol Alt köşedeki Windows ikonuna tıklayalım ve Ayarlar diyelim

2. karşımıza gelecek ekranda Güncelleştirme ve güvenlik kısmını seçelim

Windows 10 güncelleştirme ve güvenlik

3. Sonrasında sol taraftaki menüde yeralan Etkinleştirme kısmına tıklayalım

Windows yazısına 5 tık

Sağ tarafta Etkinleştirme yazısının hemen altında bir Windows ibaresi bulunur bu yazının üzerine faremizle 5 defa tıklayalım ardından karşımıza aşağıdaki pencere gelecektir

Satiş tanıtım modu

Eğer Değiştir butonuna tıklarsak (Ki tavsiye etmem) , Perakende Erişim Kodu (RAC) , Perakende mağaza kimliği ... gibi soruların olduğu bir pencere ile karşılaşırız.

Tanıtım içeriği ve uygulamaları al

Bütün bu Opsiyonel bilgiler Microsofttan en son demo içeriği ve uygulamaları indirmek için kullanılır. bu ekranda "Devam" butonuna tıkladıktan sonra RDX yönetici ayarları penceresi belirecektir, Burada Belirli bir süreden sonra otomatik olarak yönetici erişimini kalıcı olarak kaldır kısmını kapalı konuma getiriniz. Gelişmiş yapılandırma kısmına tıklayıp bir yönetici şifresi belirlerseniz RetailAdmin şifresi bu şifre olacaktır.

RDX yönetici ayarları

Son butonuna basalım sonrasında Bilgisayar tekrar başlatılacak ve Windows 10'u Satış tanıtım modunda kullanabileceğiz. Satış Tanıtım Modunu devre dışı bırakmak için Bakınız

NOT: BU Satış Tanıtım modu kurulum sırasında OOBE (Out-of-Box Experience) ekranı göründüğünde ve "Merhaba! " yazdıktan sonra bu metne 5 kez tıklayıp etkinleştirilebilir.


4 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Ali
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Uğur

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha